5 tipů na dlouhou cestu za závod

5 tipů na dlouhou cestu za závod

Léto přeje cestování, a proto i závody si často vybíráme tak, abychom je spojili s poznáváním vzdálenějších koutů naší vlasti i ciziny. Dlouhá cesta ale s sebou ale nese riziko zhoršení výkonnosti. Jak ji tedy co nejlépe zvládnout? 

  • Vyber tu nejlepší dopravu

Hlavní problém cestování na závod je dlouhé sezení bez hnutí. Na dlouhé vzdálenosti tedy jednoznačně vítězí letadlo. Na ty o něco kratší je skvělý vlak, protože ti umožní velkou míru pohybu. V autě zase můžeš dělat přestávky. Nejhůře tak vychází autobus.

  • Vyraz s předstihem

Čím delší cesta, tím větší pravděpodobnost, že se něco pokazí. Když pojedeš na poslední chvíli, budeš ve stresu, což znásobí už tak nepříjemnou startovní horečku. A také možná ošidíš rozcvičení.

  • Spánek je základ

Z hlediska vlivu na výkon je nejdůležitější spánek nikoliv noc před závodem, ale v tu, která jí předchází. Načasovat si tedy na ni dlouhý přejezd není dobrá volba.

  • Dělej pauzy

Dlouhém sezení omezuje cirkulaci krve a lymfy, což se projeví pocitem „těžkých nohou“ a zhoršením výkonnosti. Při cestách delších než hodinu proto dělej přestávky, při kterých se rozhýbeš – chvilku si zaklusej, udělej pár dřepů či poskoků, prokruž klouby… Důležité je také protáhnout svaly, které se dlouhým sezením zkracují (přední strana boků, hamstringy, prsní a krční svaly). A platí to i při cestě ze závodu, urychlíš tak regeneraci.

  • Vsaď na kompresi

Cirkulaci krve a lymfy při dlouhých cestách podpoří kompresní podkolenky. Pomohou jak při cestě na závod, tak i z něj domů. Rozdíl je opravdu zjevný.

  • Důkladně se rozcvič

Čím delší cesta, tím důkladnější rozcvičení. Pokud cestuješ na závod den předem, určitě absolvuj obdobu předzávodního rozcvičení i co nejdříve po dojezdu na místo. A krátké rozpohybování těla je vhodné i těsně před tím, než sedneš do dopravního prostředku na cestu zpět.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock