Stále více běžců objevuje kouzlo tréninku v polední pauze, zvláště když třeba nepatří mezi ranní ptáčata a večer se jim do tmy už také nechce. Volba to rozhodně není špatná, jen je třeba mít na paměti, že se kromě běhu musíte také někdy zvládnout najíst.
Ze zákona máte v práci nárok na půlhodinovou pauzu na oběd a pouštět se v tak krátké době do tréninku by samozřejmě nemělo smysl. Řada zaměstnavatelů ovšem umožňuje volit přestávku delší, protože třeba na oběd v restauraci zmíněná půlhodina většinou také nestačí. Máte-li tedy k dispozici třeba hodinu, tak kratší trénink snadno zvládnete.
7 pravidel pro polední běh
1. Pro trénink v polední pauze je vhodnější zvolit systém stravování, jaký tradičně používají Angličané: tedy vydatnější snídaně a večeře, přes den pak spíše něco lehčího.
2. Mezi snídani a běh je vhodné zařadit ještě svačinku, měli byste ji však dojíst nejpozději dvě hodiny před vyběhnutím.
3. Pokud plánujete spíše běh v pomalém tempu, měla by svačina obsahovat jen málo sacharidů. Vaše tělo se pak bude lépe učit využívat tuky jako palivo. Takže žádné pečivo, cereálie, čerstvé či sušené ovoce, ale spíše třeba bílý jogurt, kefír, kousek sýra, hrst ořechů apod.
4. Pokud si chcete naopak dát více do těla a zařadit třeba intervalový trénink, cukry si dát můžete – budete mít více energie pro jeho absolvování.
5. Ihned po doběhu si dejte regenerační nápoj či třeba mléčný koktejl, a pokud to žaludek dovolí, můžete i slupnout něco malého v tuhém stavu, třeba energetickou tyčinku s vyváženým poměrem cukrů a bílkovin.
6. Hodinu až dvě po doběhu si můžete dát něco vydatnějšího, v případě těžšího tréninku by to však měl být snadno stravitelný pokrm s nižším množstvím tuku. Může to být těstovinový salát, pečivo se sýrem či šunkou…
7. Veškerá jídla si ideálně přineste z domova již připravená, abyste se mohli k práci vrátit co nejrychleji.