7 zásad zdravého přístupu k tréninku a závodění

7 zásad zdravého přístupu k tréninku a závodění

Sport má člověku přinášet především radost, ať už jde o radost ze samotného pohybu nebo z dosažených výkonů. A platí to i pro OCR neboli překážkové závody. Aby se pohyb namísto radosti nestal trápením, je důležité doržovat několik základních zásad.

Tomu, kdo sleduje OCR sport, jistě neuniklo, že se už dávno nejedná pouze o sezónní záležitost. Naopak se závodí v každém ročním období a víceméně za jakéhokoli počasí. Pro spoustu závodníků, hobbíků či zapálených amatérů to tedy znamená objíždět závody skoro každý víkend. Jenže pokud k tomu připočítáme pracovní týden a dlouhodobě náročné tréninkové jednotky, koledujeme si minimálně o přetrénování, v horším případě zranění. Nabízí se tedy otázka, jak vlastně se závodní sezónou naložit.

Asi nenapíšu nic světoborného, co by kdokoliv z vás nikdy neslyšel. Ale je dobré si níže uvedené rady pravidelně připomínat, protože spousta závodníků, a to nejen v OCR světě, zapomíná, že jejich tělo není stroj, a občas se diví, jaká zranění si sami svým přístupem způsobují.

  1. Zátěž přesně podle tvých potřeb

Klíčovým faktorem dobrého tréninku je především vhodně zvolená tréninková zátěž. Určitě všichni víme, že trénink by neměl přetěžovat organismus, protože pak může snadno dojít ke zranění, ale zase, aby měl vůbec smysl, neměl by mít ani příliš malou intenzitu. S příliš nízko nastavenou intenzitou se setkáváme spíše u žen, velké nároky na sebe kladou naopak muži. Ale tak jako všude, i zde platí, že výjimka potvrzuje pravidlo.

  1. Kvalitní strava je základ

K tomu, aby naše tělo dobře fungovalo, je důležité se zaměřit na kvalitní a pestrou stravu. Dostatek ovoce, zeleniny, vlákniny a bílkovin je základ. Pokud ale máme tréninkové jednotky těžší, určitě je vhodné také myslet na doplnění vitaminů a minerálů jinou cestou. U žen se jedná především o železo, jehož nedostatek může vést k únavě, která zdánlivě nemá objektivní příčinu. Ve vyšším věku nás může potrápit nedostatek vápníku.

  1. Pozor na dehydrataci

Důležité je také nezapomínat na pitný režim. Nedostatečná hydratace totiž dokáže negativním způsobem ovlivnit tvůj výkon. Dbej tedy na dostatečný příjem tekutin, a to především ve dnech před závodem – vhodné jsou stolní vody, doplněné o ty minerální.

  1. Bez regenerace to nejde

K tréninkům, a vlastně i samotným závodům, neodmyslitelně patří regenerace. Jenže ruku na srdce: kdo z vás je v tomto důsledný? Klasickým strečinkem by měl končit každý trénink. Protažení všech svalových partií slouží nejen k uvolnění namáhaných svalů, ale působí i jako prevence před nočními křečemi. Čas od času je dobré si zajít i na dobrou masáž nebo do sauny. Pokud jsou pro tebe masáže příliš nákladné, nebo se na ně pravidelně nedostaneš, zkus se doma masírovat pěnovými válci. S jejich pomocí uvolníš namáhané svaly a zároveň se rozbijí spasmy, které v nich během tréninku vznikají. Nezapomínej ani na masáž chodidel, a to různě tvrdými nebo špičatými míčky.

  1. Nezkracuj spánek

Posledním aspektem kvalitního tréninku je i dostatečný spánek. Tělo si při něm odpočine a získá tak potřebnou sílu a energii na další fyzické aktivity. Proto je dobré i tady mít přímou úměru, že čím více tréninku, tím více spánku bychom si měli dopřát.

  1. Pečuj o duši

Součástí dobrých výkonů ale není jen fyzická část tréninku. Neoddělitelnou stránkou je i psychika každého jedince. Proto bychom neměli podceňovat nejen kvalitní odpočinek a regeneraci, ale je třeba si najít i čas na sebe, na svou rodinu, přátele, zkrátka na život mimo sport. Čas strávený s lidmi, které máme rádi a je nám v jejich přítomnosti dobře, nám pomůže psychicky očistit naše myšlenky a do dalších tréninků se nám půjde lehčeji a věř, že i s větším odhodláním.

  1. Závody si vybírej

Letošní sezóna přinesla na vrcholové úrovni OCR ovšem jednu nepřehlédnutelnou změnu, ze které je vhodné si vzít příklad: Elitní závodníci pochopili, že není nutné odběhat úplně všechno, ale vesměs si vybrali jen pár konkrétních závodů, na které zaměřili své síly. Stejně tak by to mělo platit i u nás, kteří jsme hobby závodníci. Sice se nějaký krásný OCR závod koná už skoro každý víkend, ale věz, že opravdu není nutné odběhnout každý z nich. Lidské tělo i mysl potřebuje občas pauzu, a to i nyní, kdy závodní sezóna vrcholí (v době, kdy píši tento článek, zbývá pouhý týden od dalšího ročníku Mistrovství České republiky v OCR). Vyber si tedy z nich jen pár a poctivě se na ně připravuj. Uvidíš, že o to větší radost ti pak přinesou.

Když už přijde zranění

Občas se i přes veškeré naše úsilí o správný trénink a regeneraci stane, že přijdou zranění. Problém je ale tom, že mnoho závodníků jejich první příznaky podceňuje nebo jim nevěnuje příliš velkou pozornost. Dnešní doba nahrává do karet těm, kteří jsou silní a jdou i za své limity.

Bohužel lidé, kteří takto dobrovolně ničí svá těla, se mohou dostat do stavu, kdy se jejich bolest nebo zranění dostanou do chronické fáze. Je krátkozraké si říkat, že se to srovná po sezóně, a léčbu odkládat. Věř, že nesrovná.

Najdi si pro takové případy fyzioterapeuta, na kterého se s důvěrou obrátíš a který vás naučí alespoň základní kompenzační cviky, které můžeš využít i jako nenáročné protažení.

Text: Veronika Pretti, Lenka Hnízdilová | Foto: Shutterstock