9 tipů, díky kterým už nebudete chronický začátečník

9 tipů, díky kterým už nebudete chronický začátečník

Čas novoročních předsevzetí je za námi a nám se nabízí otázka, jak či zda je stále ještě zdárně plníme. K těm nejčastějším patří: zhubnout a začít se pořádně hýbat, popřípadě se něčemu novému naučit. Třeba běhat. Jak na to, abychom nezačínali zase od jara, od pondělka či napřesrok znovu?

Známe to všichni. Nejdřív to docela jde, ale pak to či ono přijde a s plány je konec. Nemoc, škaredé počasí, svátky, zkoušky, práce, nemocné děti a manžel s rýmičkou…Vynechá se den, dva, týden, měsíc – a je to zase v háji. A kde jsme mohli být, kdybychom vydrželi. Sebevědomí pomalu klesá a ono už asi nemá cenu znovu začínat.

Je vám to povědomé? Zde je několik záchytných bodů, které mohou pomoci. Vypadají obecně, ale pomáhají.

1. Vybírejte si reálné a postupné cíle

Raději více menších, než jeden velký, možná nereálný. Pokud začínáte, měla by být prvním cílem pravidelnost. Teprve druhou metou by měla být vzdálenost určité délky uběhnutá v kuse. Dalším milníkem může být první závod, na ten se ale radši zaregistrujte už teď. Teprve potom přijde čas na případná, opět ovšem postupná a reálná zlepšení.

2. Nečekejte výsledek za dva týdny

Začátky bolí, kila určená ke shození taky ne a ne hned dolů a tělu trvá týdny až měsíce, než se adaptuje na zátěž a naučí se s ní efektivně pracovat. Kondice jde nahoru relativně rychle, váha se může zaseknout. Tělesnou přestavbu tak poznáte lépe na oblečení. Budete se cítit dobře a v novém těle se vám začne líbit. Běh se stane drogou.

3. Nestrhejte se hned na začátku

Možná i letos máte za sebou několik výběhů, které vás spíše dorazily (a opět odradily). Znovu zdůrazňujeme: pomalý začátek, konverzační tempo – i kdyby to měla být v prvních chvílích jen chůze. Najděte si trenéra nebo aspoň zkušenějšího běžce v okolí, nechte si zpracovat tréninkový plán a ten si pověste třeba na ledničku.

4. Kombinujte běh s jinými aktivitami

Nezapomeňte na posilování a kompenzační cvičení. Nebude to takový stereotyp, a když se vám nebude chtít běhat nebo nebudete moci, budete mít alespoň dobrý pocit, že jste udělali něco pro sebe. Zvyšte efektivitu tréninku také vhodnou stravou, zvláště pokud chcete zhubnout. Slovo dieta škrtněte ze seznamu. Cestou do pekel je ale také opak v podobě nadměrné konzumace nezdravých dobrot v domnění, že to vyběháte.

5. Veďte si tréninkový deník

Budete mít přehled, kolik jste toho naběhali a jak se lepšíte, a to vás bude motivovat k dalšímu snažení.

6. Tma a zima není překážkou

I když je pravda, že v kombinaci se škaredým počasím působí demotivačně. Když si ale tímto nečasem projdete ještě v začátcích běhání, tak na jaře, až bude příjemněji, si už budete běh užívat.

7. Najděte si parťáka

Jasně, najít k sobě někoho, kdo je na stejné úrovni se stejnými časovými možnostmi, je těžké, sparingpartner ovšem může být i virtuální. Pište si a hecujte se s někým klidně z druhého konce republiky. Když bude jeden z vás zažívat krizi, druhý ho jen tak nenechá přestat.

8. Odměňte se

Pořiďte si každý měsíc třeba nějaký svršek na běhání (nebo i na běžné nošení), a nechte tak vyniknout své vyběhané postavě.

9. Nevzdávejte to!

Text: Vanda Kadeřábková Březinová | Foto: Shutterstock