Běžecká poradna

Běžecká poradna

Proč se mi nedaří zrychlit?

Loni jsem začala trénovat kvůli jednomu závodu, kdy z tréninku šly peníze na dobrou věc, a v září jsem si zaběhla svůj první závod na 5 km s časem 39 minut (což není extra dobrej čas, ale pro mě, která ještě loni v dubnu neuběhla ani 100 metrů, to byl skvělý výsledek). Od září jsem tomu ale moc nedala, sem tam nějaký lehčí výběh, ale nic extra. Teď od února jsem se k tomu rozhodla vrátit ale… A teď k dotazu: chtěla bych se posunout, můj cíl je 10 km v čase 1:10-1:15, ale když teď trénuju často se mi stává, že dostanu šílenou křeč do pravé kyčle a prostě mi to přes bolest běžet nejde. Když jsem loni běžela těch 5 km, tak se mi to nestávalo, a přitom tempo zatím držím pomalejší, takže tím, že bych běhala rychle, to být nemůže. A ještě by mě zajímalo, jak svůj trénink zlepšit – pořád se na pěti kilometrech pohybuju na čase kolem 40 minut, což je o cca 5-10 minut víc, než bych chtěla.

Marie

Marie, tvůj cíl je určitě reálný, chce to projít si soustavným tréninkem. To, za jak dlouho se na „svůj“ výkon dostaneš, nelze říci, neznám tvůj věk ani případnou sportovní historii, možnosti k tréninku atd. Ale nevadí.

Jak bys měla trénovat?

  • Začni pravidelně běhat, tedy alespoň obden.
  • Postupně tréninky přirozeně prodlužuj.
  • Zpočátku netlač příliš na pilu, ale časem se zkus dostat na 12 km v tréninku.
  • Až se budeš cítit dobře v lehčí intenzitě, 1 x, nebo i 2 x v týdnu na to přitlač – z volného běhu zkus zrychlit na svižný a později na ostřejší.

Nezapomeň posilovat

Co se týká tvého zdravotního problému, zase nemám dostatek informací a napadá mě mnoho dobře i hůře řešitelných problémů. Určitě bys měla ale před tréninkem cvičit, rozehřát se a bylo by dobré posílit tělo.

Doporučil bych Ti zatím jednou týdně místo běhu zajít někam na kruhový trénink pro veřejnost a tyto cviky si pak v menším objemu zařadit před během ve volnějším pojetí místo rozcvičení. Po běhání se pak opatrně protáhni, to by tě také měli naučit v rámci zklidnění po kruhovém tréninku.

Je možné, že pouze toto bude stačit. Kdyby problém přetrvával, budeš muset k ortopedovi, který ti udělá příslušná vyšetření, popřípadě ještě před tím zajít k fyzioterapeutovi, zda by ti nebyl schopen pomoci on. Vše ovšem závisí na primární příčině bolestí.

Může běhat astmatik?

Rád bych se zeptal, zdali může běhat i astmatik a jak by měl vůbec začít? A je možné, že astma tím odstoupí do pozadí, pokud je způsobeno psychikou?

Martin 

Atletický svět zná mnoho špičkových atletů s astmatem, a i když se někteří za tuto diagnózu schovávají, aby mohli užívat bronchodilatancia a „oficiálně“ tak zlepšit svůj výkon, stále jistě zbývá mnoho dalších atletů, kteří tuto diagnózu opravdu mají, a přesto dosahují velmi dobrých výsledků.

Co nemůžeš v životě rozdýchat?

Na spouštění astmatu má vliv mnoho faktorů. Jeden, který se předpokládá, je vliv alergie, jsou studie, které se snaží dokázat, že astmatik je zároveň alergik. Prokázání vlivu psychiky na spouštění kterékoliv nemoci se prokazuje hůře, ale protože tělo nás informuje o našich chybách symbolicky, dá se předpokládat, že astmatik nemůže ve svém životě něco rozdýchat, a protože se brání vzduch vypustit, půjde o něco, co chce schovat před světem. Zřejmě pak může dojít až k jakémusi vnitřnímu vzteku, kterého se nedaří zbavit. Astmatika tedy něco na tomto světě doslova štve a někdo mu to přitom nedovolí ze sebe vypustit, vyčistit – například rodiče dětem nebo on sám sobě. Pak stačí, když to vidí či cítí, a „už je alergický.“ Alergen je v takovém případě „pouze“ jakýmsi vykonavatelem, spouštěčem dopadu našeho vnímání a myšlenek.

Sport vychovává, ale neléčí

Sport může být naším dobrým vychovatelem, pokud ho správně pojmeme. Sám o sobě nás ale nevyléčí, je potřeba léčit zároveň své tělo i duši. Běh tedy může být důležitou součástí léčby těla i duše, je ale potřeba to vzít za správný konec a vnímat sebe i své potíže komplexněji.

Bohužel západní medicína léčí neduh tohoto typu především tlumením projevů nemoci. Léky pochopitelně nezavrhuj, ber je ale jen jako pomocníka v akutní fázi a snaž se najít si cestu, která tě přivede k uzdravení.

Co může pomoci

Na úrovni těla pomůže správně aplikovaná akupunktura, homeopatická léčba, dechová cvičení apod. Na úrovni duše pak třeba meditace či práce s pozitivní energií (světlem).

V běhání v podstatě můžeš projít klasickým tréninkem, od začátku se ale řiď svým stavem a snaž se omezit působení spouštěčů, které jistě znáš. Ve chvíli, kdy budeš nucen zvládat akutní fázi nemoci, pak nasaď úlevové léky a trénink zkrátka musíš přerušit, to se nedá nic dělat.

Účinný trénink s preventivními typy léků lze praktikovat téměř bez omezení, ale vnímej signály těla a přizpůsob se jim včas. To je ostatně nutné i u zdravých jedinců, u sportovců s podobnými zdravotními problémy to ale platí dvojnásob.

Jak si nastavit běžecký pás?

Často běhám ve fitku na pásu. Chtěla se zeptat, jaký je nejlepší střed pro trénování kopce. Běhám si 5 km v čase 36-37 minut, přičemž na závěr si dávám postupně vyšší rychlost a sklon 1-1,5. Netuším ale, co toto číslo přesně znamená. Můžete mi to prosím vysvětlit? 

Pavla

Pavlo, na páse si můžeš nastavit sklon a rychlost běhu. Sklon je v procentech a informuje nás, kolik metrů výškově nastoupáme v poměru k uběhnuté vzdálenosti. Když máš tedy nastavený sklon 1 % a uběhneš 1 km, nastoupala jsi 1% z 1000 m, což je 10 m. Nicméně právě ono jedno procento sklonu bys měla na páse měla nastavovat automaticky – kompenzuješ tím fakt, že zde na rozdíl od venkovního běhání nemusíš překonávat odpor vzduchu.

Druhý parametr, tedy rychlost, bývá uveden nejčastěji v kilometrech za hodinu. Rychlost 10 km/hod tedy například znamená tempo 6 min/km.

Úplně jsem ale nepochopil tvůj dotaz ohledně středu pro trénování kopce. Rychlá tempa je vhodné běhat na sklonu 1-1,5 %, to zřejmě děláš dobře. Kromě toho lze ale použít i sklon vyšší, například pro trénink síly či zvýšení intenzity v případě, že je při nižším sklonu taková intenzita pohybově nepřijatelná.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock