Chceš si vyzkoušet orienťák, začít ho trénovat nebo jet na závody? Není problém, orienťáky jsou na programu téměř každý víkend. Jak se přihlásit, kde hledat informace nebo jak se chovat na závodě? Na to vám odpovíme v dnešním článku.
Jak se přihlásit
Jak jsme zmínili, závody v orientačním běhu jsou téměř každý víkend od března do listopadu v různých koutech naší vlasti. Tak, abyste si vybrali právě ten, které je ve vaší lokalitě nejbližší, doporučujeme navštívit server www.zacitorientak.cz, kde získáte veškerý přehled o všech závodech, ale i dalších aktivitách spjatých s orientačním během. Základní krok, který musíš udělat, je vyplnit nebo označit požadovanou polohu v sekce „Najdeme možnosti přímo pro vaše bydliště“, což pochopitelně nemusí být jen v okolí Vašeho bydliště, ale kdekoliv, kam se budeš chtít vydat. Po potvrzení kolonky „Jen si běhat“ se Ti zobrazí nejbližší akce. A to jak ve vzdálenosti od tvého zadaného místa, tak nejbližší možný termín. Při rozkliknutí možností se nabízí i odkaz na bližší informace nebo přihlášení v informačním systému ORIS (oris.orientacnisporty.cz). Pokud je závod za méně než měsíc, zpravidla již u daného závodu lze najít podrobné informace jako místo, typ trasy, tratě pro začínající běžce nebo způsob přihlašování. To lze většinou učinit přímo v systému, který Ti dovolí se přihlásit na daný závod. Druhou alternativou je přihlásit se pomocí e-mailu, který jistě najdeš v každém rozpisu akce.
Jak se prezentovat
Startovné se liší podle typu závodu, zpravidla se pohybuje mezi 60 a 150 Kč, které doporučujeme zaplatit předem. Stát se totiž může to, že pořadatel nebude brát nezaplacenou přihlášku v potaz, a také to, že se vyhneš čekání ve frontě na prezentaci. Ta je obdobná jako u jiných sportovních akcí a je dobře označená u každého závodu. Na prezentaci si pak pouze vyzvedneš obálku s pokyny nebo jinými informacemi, startovní listinu, doklad o zaplacení a případně zapůjčený čip. Pokyny i tvůj startovní čas ale vždy najdeš již na stránkách závodů nebo v systému ORIS přibližně dva až tři dny před startem. Můžeš tak již odhadnout čas příjezdu na shromaždiště, abys nemusel dlouho čekat anebo naopak.
Co na shromaždišti
Shromaždiště je místo, kde se setkávají všichni orientační běžci, ale také slouží pro úschovu věcí, převlékání a mnoho dalšího. Jistě oceníš, že si zde budeš moci zakoupit něco k občerstvení. Domácí koláče, čaj nebo kávu ocení řada běžců před startem. Pro vlastní závod ale vyhledej několik důležitých věcí. Zpravidla v blízkosti prezentace budou boxy nebo stěna, kde najdeš popisy kontrol. Ty jsou velmi důležité, protože na nich najdeš počet kontrol a u každé označení, kde se nachází (např. na krmelci, rozhraní porostu, křižovatce cest aj.) a současně číslo kontroly. Je to tedy užitečná pomůcka, kterou si vezmi na start. Vedle popisů by zde měly být umístěné i startovní listiny, staré mapy prostoru závodu nebo pokyny, a tak se můžeš ujistit, zda nedošlo k nějaké změně oproti tomu, co jsi měl možnost vidět na internetu.
V příštím díle se podíváme na to, jak vystartovat, jak se chovat na trati a co vše udělat po doběhnutí závodu.