Nakolik se mohu při běhu věnovat jiným sportům?

Nakolik se mohu při běhu věnovat jiným sportům?

Patříte mezi nespecifikovatelné multisportovce a k běhu si odskakujete jen nepravidelně pro trochu vytrvalosti a očištění nervů? Možná se právě vám budou hodit následující řádky, zvlášť pokud se vedle individuálního sportu, jakým běh je, věnujete i nějakému kolektivnímu. Jaký je přínos jiných sportů, či naopak – mohou některé aktivity působit proti sobě?

V jakém poměru ideálně běhat a věnovat se jiným sportům? Toť otázka, na kterou odpověď nelze paušalizovat. Existuje tolik kombinací pohybových aktivit, co je našich individualit, tužeb a cílů. Vše se může měnit i v čase: z ortodoxního běžce s poměrně dobrými výsledky se například po zranění nebo vlivem okolností stane multisportovec. A obráceně – jistě znáte lidi, co vystřídali mnohé sporty a jejich kombinace, až z toho vcelku slušně zaběhli a u běhu již zůstali, přičemž bohatě natrénovali k výsledkům ještě lepším.

Věnujeme-li se jen jedinému sportu, tělo se dříve či později někde ozve, zatímco máme-li sportů více, může to zhoršit výkonnost. Každý si proto musí nalézt pro sebe vhodnou rovnováhu také s ohledem na své cíle.

Půjdete-li čtyřikrát až pětkrát týdně běhat a k tomu si jednou střihnete nějakou míčovku nebo tenis, nemusíte mít obavy o svou výkonnost. Naopak, rozbijete stereotyp a přijdete na jiné myšlenky. Poněkud jinak to může být ve vrcholovém sportu, nicméně i tam, v tzv. přechodném období mezi dvěma sezonami, atleti dočasně odloží tretry a věnují se jiným aktivitám. Takže se určitě budete i zlepšovat, pokud nejste za zenitem.

Když vám na čase (ne)záleží

Naproti tomu, když pro vás bude běh jen jedním z mnoha různých sportů a vyrazíte si zaklusat třeba jen dvakrát týdně a dvakrát či třikrát vyrazíte sportovat jinam, budete mít možná klidnější mysl, běh si pak více užijete, ale nemůžete čekat příliš rychlé časy. Těm, co nemají rádi stereotyp a zároveň nehoní časy v běhu, by se mohl zalíbit crosstraining. Jde o pestrý trénink založený právě na kombinaci různých sportů, které baví a zároveň se doplňují, nuda tu nemá šanci, zatímco celková sportovní výkonnost roste.

Své „běžecké kariéře“ úplně neprospějete, bude to ale určitě lepší, než kdybyste se jenom zvedli dvakrát týdně z gauče. Jak známo, platí tu: třikrát týdně na udržení, čtyřikrát a víc na zlepšení. Nicméně více než šestkrát raději nechoďte, aby organismus mohl regenerovat. O vícefázovém tréninku na tomto místě vůbec mluvit nebudeme.

Aby to ale mělo nějaký smysl a kombinace několika sportů k něčemu vedla, volte spíše ty sporty, které se více doplňují (například skupinu několika vytrvalostních sportů), nebo vsaďte na skloubení vytrvalost–rychlost–síla/výbušnost pro rychlostní sporty nebo běžecké víceboje.

Sport i regenerace zároveň

Ani tady nezapomínejte na odpočinek. Zasekat si všech sedm dní v týdnu, byť různou směsicí sportů, skutečně není úplně ideální. Některé pohybové aktivity jsou ovšem již částečně regenerační samy o sobě: jde například o vyplavání v bazénu, jógu nebo jakýkoli sport v relaxační podobě, který vás nezatíží, nýbrž protáhne.

Regeneračně působí i velmi volný klus, například po těžkém závodě. Někdy je však dobré sebou fláknout, a to doslova – na stůl maséra nebo třeba do sauny. Velmi vhodná a opomíjená jsou i cvičení, jež kompenzují jednostranné zatížení z běhu nebo obecně z jakéhokoli sportu, kterému se intenzivně věnujete. Kompenzační cvičení vám může na míru poradit váš fyzioterapeut. Pokud se sami nedokopete, zaskočte si třeba na jógu nebo klidnější cvičení na bosu.

Na míru multisportovcům: crosstraining

Ideální pro všechny, kteří nesnášejí stereotyp! Kdo si rád zaběhá, občas sedne na kolo nebo v zimě polechtá běžky, skočí do bazénu a jednou za týden si zahraje třeba florbal, je na cestě k dobré kondici i k dobrým výkonům. Crosstraining je trénink založený na kombinaci různých sportů, které baví a zároveň se doplňují. Nuda tu rozhodně nemá šanci. Zatímco výkonnost poroste, klesá „šance“ na zranění z přetížení, protože zabírají pokaždé trochu jiné svalové skupiny.

Volba sportů a jejich zastoupení v celém tréninkovém procesu může hodně ovlivnit. Můžete nahodile vyrazit za tím sportem, který vás ten den osloví: je hezky – jdu běhat, je škaredě – zaskočím si do fitka… Kondice z toho nemusí být špatná, ale na extra výkon to nejspíš nebude. Sporty by měly být voleny tak, aby se procvičily (a pošetřily) různé svalové skupiny a zároveň to nebyla nuda. K podpoře dobré výkonnosti by se měly ale doplňovat, například skupina vytrvalostních sportů jako běh, kolo, plavání či veslování, případně běh a míčové hry a posilování, budete-li chtít zapracovat více na rychlosti.

Atletika

Běh na rozličné vzdálenosti je na jednu stranu součástí atletiky, na druhou stranu se v posledních letech vyčlenil téměř jako samostatný sport. Jak tomu porozumět? V atletice se závodí na dráze, na tratích hladkých i překážkových, od sprintů po desítku. K tomu dále patří i silniční běhy včetně maratonu i delších vzdáleností, běhy do vrchu a krosy. Mnozí atleti registrovaní v atletických klubech závodí často na bězích všeho druhu pro širokou veřejnost. A vedle toho vznikají běžecké kluby sdružující převážně hobby běžce a běžkyně, kteří s atletikou nemají nic společného. Ať už patříte k těm prvním, nebo druhým, co ostatní atletické disciplíny?

Ti, kdo za sebou mají atletickou minulost, si nejspíš pamatují, jak zejména v mladších kategoriích procházeli obdobím všestrannosti. Závodili ve vícebojích, a trénovali tak vedle běhu a průpravných atletických cvičení (jako již vám dobře známá atletická abeceda společná všem atletickým disciplínám, kterou znají třeba i fotbalisté) též hody a vrhy, skoky do dálky i výšky, někdo možná poškádlil i tyčku.

Sama jsem si nedávno vyzkoušela atletický desetiboj pro dámy a veterány se všemi atletickými disciplínami jako v regulérním „chlapském“ desetiboji, jen v pozměněném pořadí. Tělo si pozůstatky někdejšího všestranného tréninku ještě trochu pamatovalo a mysl přišla na to, že koketování i s ostatními atletickými disciplínami nemusí být vůbec na škodu, naopak. Zaberou i mnohé jiné svaly než jen ty, které zaměstnáváme dlouhými běhy. Z oštěpu či skoku vysokého najednou zjistíte, že máte svaly i na zádech, a občasný trénink či závod v technických disciplínách nebo vícebojích oživí vaši přípravu a tělu prospěje, pokud do toho neskočíte bezhlavě.

Správnou techniku je ale třeba poctivě nacvičit, krok za krokem. Každému se to nebude dařit – ne nadarmo se říká, že běžci jsou mizerní ve vrzích a hodech a naopak, přičemž rozdíl není jen v postavě. A je to pravda: zatímco je pro mne úspěch, že si disk či kouli nepustím na nohu, v bězích všechno zase lehce doženu.

Badminton

Oblíbená hra pro dva či čtyři hráče, v rekreační podobě i skvělý relax bohatý na starty, akcelerace a změny směru. Snad jen sledování míčku letícího kdesi nad vašimi hlavami může z dlouhodobého hlediska potrápit vaši krční páteř.

Baseball (softball)

Sport, kde se běhá hodně a kde potřebujete rychlost, výbušnost i techniku a bojovného ducha. K tomu se nebát – třeba padnout do prachu na metu. K běžecké vytrvalosti vás nejspíše úplně nedovede, ale natrénujete tu rychlost, která by vás možná v atletické podobě (rovinky stokrát podobně) nejspíš nebavila.

Cyklistika

Kolo je ideálním doplňkem k běhu. V sedle získáváte vytrvalost, v kopcích sílu i psychickou odolnost. Kolo a běh (a plavání) se snoubí v dalším sportu s podobnými nároky na tělo i duši – v triatlonu. Na kole se dostanete mnohem dál než jen po svých a váš akční rádius se podstatně zvětší. Další výhoda kola je i v tom, že jste-li zraněni a nemůžete běhat, udrží vás v dobré aerobní kondici.

Dráhová cyklistika

Svými nároky na rychlost je bližší především sprintu, i když i na dráze se jezdí delší závody. Nicméně pro běžeckou vytrvalost si zajeďte raději na silnici a do terénu.

Fotbal

Fotbálek jen tak mezi dvěma překážkami je vítanou kratochvílí atletů v tzv. přechodném období (tedy po skončení závodní sezony, před zahájením přípravy na sezonu další, kdy je trénink podstatně odlehčen). Nevýhodou tu zůstává riziko zranění, nejčastěji kotníků. Nicméně špetka kolektivního sportu je příjemnou změnou jakožto kompenzace sportů individuálních. Je-li řeč o opravdové kopané, pak tu není nouze o rychlost ani o vytrvalost – nelze si nevšimnout, že v závodech mládežnických kategorií stojí na předních místech právě malí fotbalisté.

Florbal

Hodně se naběháte, měníte směr a ještě se trefit do míčku. Perfektní na získání či udržení rychlosti, která se vám opět hodí ve finiši, nebo k utrhnutí soupeřů. Své o tom ví třiatřicetiletá Radka, úspěšná v letošním Mezinárodním desetiboji, kde obsadila celkově třetí místo, a poslední dobou se věnuje i triatlonu. Z florbalu má rychlost, z níž skvěle těží i na delších tratích. No a v partě se navíc skvěle pobavíte.

Frisbee

Další z víceméně odpočinkových sportů, kdy si s kamarádem vlastně jen tak hrajete, ale můžete nadělat pěknou řádku rychlých startů a akcelerací. Otázkou je, jak dlouho se hrou vydržíte bavit, aby už měla nějaký efekt.

Golf

Zažívá doslova boom. Pobyt, relax, společnost, elegance a hodně kroků v přírodě. Ke golfu se stahují vrcholoví i rekreační sportovci všeho druhu, zkrátka sport, který frčí. Golfové kluby vyrostly jako houby po dešti a ceny už jsou také příznivější. Po zeleném trávníku nachodíte mnoho kilometrů na (čerstvém) vzduchu, ale pozor na záda – především při odpalu bederní ploténky přímo kvílejí, tak jako při každém asymetrickém pohybu, a trpět může i loket. Čemu se dříve říkalo loket oštěpařský, to je nyní loket golfový, jinými slovy: přetížení šlach na dlaňové straně předloktí.

Gymnastika

Podobně jako třeba i balet nebo další estetické sporty klade nároky především na obratnost, rychlost a kloubní pohyblivost. Gymnastky jsou prakticky všechny hypermobilní. Dokud cvičí, mají zpevněné svalstvo, po skončení kariéry jim však mohou zůstat jen ochablé svaly a povolené vazy, což není příznivé ani pro pozdější běh. Nicméně trochu gymnastických základů se v životě také hodí. Obratnosti není nikdy dost, navíc v dospělosti jde tato pohybová schopnost rychle dolů, a tak jsem vděčná za asi dva roky, kdy jsem v dětství trochu gymnastiky také dělala. Takový výmyk je dobrým testem, zda vám funguje tělo ještě po čtyřicítce – svaly trupu a jejich vzájemná spolupráce. Pokud však nehodláte zrovna skákat o tyči, na dlouhých tratích vám gymnastika mnoho nedá.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock