Přemýšlíte o tom, že si půjdete zaběhat? Přehráváte si, jak si užíváte odpolední běh, máte lehké nohy a jde to tak nějak samo? Dobrá zpráva: už tím se zlepšujete. Možná to zní trochu jako z jiné planety, ale potvrdilo to několik nedávných studií – hlava má vliv na výkon.
Zatímco tradiční teorie říká, že nejrychlejším způsobem, jak nakopnout sportovní výkon, jsou hodiny a hodiny potu, vědci, zdá se, nyní objevili ještě jiný – „suchý“ – způsob. Prostřednictvím několika nedávných studií nastínili, že už samotná představa toho, že cvičíte, může napodobovat účinky skutečné fyzické aktivity a nastavovat vás tak k lepšímu výkonu. Samozřejmě se k tomu nelze upínat a myslet si, že když budete souznít se svými myšlenkami na gauči, dáte pak desítku za 45 minut. Fyzický trénink je základ.
„Když si představujete sami sebe, jak sportujete, váš mozek si myslí, že je tomu tak ve skutečnosti, a vy sklízíte benefity tréninku. Pro běžce to tak znamená například lepší vytrvalost,“ říká dr. Jim Davies, jeden z autorů studie.
Co už zní reálněji: hlava vás může lépe nastavit na trénink. Představa cvičení zvyšuje dýchání i tepovou frekvenci, což ovlivní kardiovaskulární systém a fyzická aktivita je následně snazší.
Cesta je cíl
Jak toho využít? Vezměte si tréninky, u nichž očekáváte, že budou obzvláště náročné. Představte si špatné počasí, těžké kopce a sami sebe, jak je překonáváte. Vaše mysl si to „osahá“ a nic ji pak nepřekvapí. Jakmile totiž běžíte ve své hlavě, mozek rozvíjí svalovou paměť ve smyslu, jak jednat v konkrétní situaci. Až tedy později skutečně poběžíte, mozek nebude muset řešit, co má tělo dělat, protože už to ví.
Zároveň byste se měli vyhnout představám, jak probíháte cílem, a raději se zaměřit na cestu, která k tomu vede. Jakmile myslíte na úspěch, vaše mysl se chová, jako byste už všechnu práci měli za sebou, což není úplně vhodné.
Na druhou stranu můžete tuto teorii praktikovat i v jiných oblastech života, třeba v práci či doma. Opět se ale zaměřte spíš na samotný proces než na výsledek.