Vyzrajte (nejen) technikou na počasí

Trailové běhání i skyrunning se těší stále větší oblibě, vždyť hory a příroda tak dobíjejí, avšak počasí tu může být velmi nevyzpytatelné. Aby sis vše plně užil a vrátil do cíle v pořádku, je potřeba dodržet několik zásad a není od věci zapojit i tu nejmodernější techniku.

Už od dětství mi rodiče vtloukali do hlavy, že na horách se počasí mění z minuty na minutu. Jenže znáš to, na všechno si člověk musí přijít sám. Není tedy divu, že když jsem před pár lety začínal s horskými běhy a vyrazili jsme s kamarádem do Krkonoš na 30kilometrový trénink v okolí Sněžky, jen jsme se podívali nad sebe a když jsme viděli nádhernou čistou oblohu vyrazili jsme.

Běželo se nám skvěle, prvních dvacet kilometrů jsme prosvištěli jako nic. Jenže to znamenalo, že jsme se dostali mnohem dále, než jsme chtěli, a tak jsme stále za krásného počasí vyrazili nejkratší cestou přes hřeben zpět k autu. Bohužel netrvalo dlouho a začalo se ozývat nepříjemné hřmění. Během pár minut se přihnal prudký liják blesky se proháněly kolem nás. Nezbývalo nám, než doběhnout několik kilometrů k nejbližší chatě a tam se schovat aspoň pod přístřešek a čekat.

Bouřka naštěstí odešla stejně rychle, jako přišla a my řádně promočení opět vyrazili. Tato zkušenost mě přiměla k tomu, abych napříště své tréninky lépe plánoval jak s ohledem na volbu trasy, tak s ohledem na předpověď počasí. Rozhodl jsem se také pořídit si hodinky s funkcí bouřkové výstrahy.

Jak se tedy vyhnout nečekaným nepříjemnostem, nebo alespoň jejich následky omezit na minimum? Hodně nám s tím pomůže moderní technika. Nejprve se tedy podívejme, jaké jsou její možnosti.

Co umějí hodinky?

Téměř všechny hodinky určené pro outdoorové použití mají barometr. S jeho pomocí dokáží indikovat prudký pokles tlaku vzduchu, který doprovází příchod bouřky. Na mnoha hodinkách jde dokonce upravit nastavení citlivosti. Dbej tedy na to, aby na horách byly nastaveny na maximální citlivost. V okamžiku, kdy se signál bouřkové výstrahy ozve, zvyš obezřetnost a podle situace zvaž urychlený přesun do údolí nebo na nejbližší chatu.

Mnohé moderní hodinky navíc umožňují detailní pohled na předpověď počasí, včetně procentuální pravděpodobnosti deště a bouřky. Tato informace se vždy vztahuje k místu, kde byla naposledy zároveň detekována tvoje poloha dle GPS, zároveň byl signál internetu připojeného telefonu a hodinky si zrovna vyžádaly informace o počasí. To znamená, že pokud se pohybuješ v prostoru bez pokrytí mobilním signálem, může být tato informace značně zpožděná nejen časově, ale také s ohledem na aktuální polohu.

Velice zajímavou možností je nahrát si do hodinek aplikaci pro sledování meteoradaru. Tato funkce je z hlediska kontroly blížícího se nebezpečí nejpřesnější, jenže i ona je závislá na mobilním signálu, který na horách není vždy dostupný.

Výhodou aplikace v hodinkách je jednoznačně její operativnost, ne vždy je totiž úplně snadné vytahovat mobil a snažit se potřebné informace hledat na něm. Pokud jdeš například po nějaké těžší via ferratě, je mnohem snazší se v případě signálu podívat na hodinky než hledat v kapse telefon.

Jak je na tom mobilní telefon?

Druhou možností, ne tak operativní, ale zase o to přehlednější, je mobilní telefon. Pokud se pohybuješ po horách, je nabitý mobil povinnou výbavou. Je proto dobré s sebou nosit také záložní baterii nebo powerbanku.

Chytré telefony dnes nabízejí velké množství aplikací, se kterými je pohyb po horách mnohem bezpečnější a riziko, že se dostaneš do bouřky, je velmi nízké.

Osobně mám v telefonu hned několik aplikací, které při plánování využívám.

Pokud se chystáš pohybovat na území České republiky, jsou naprostou nezbytností dvě aplikace:

ČHMU a ČHMU Plus

Aplikace nenabízí jen běžnou předpověď počasí, ale přináší podrobný přehled o vývoji počasí s přesností na jeden kilometr, meteoradar ale také velmi přesné výstrahy na teplotní extrémy, silný vítr, sněhové jevy, námrazové jevy, bouřkové jevy, dešťové srážky, povodňové jevy, požáry, mlhy a znečištění ovzduší. Velmi zajímavá je také možnost podívat se na předpověď aktivity klíšťat.

Seznam se dobře hlavně s funkcí radar. Pokud se totiž zorientuješ v pohybech srážek, bude pro tebe mnohem snazší odhadnout, kdy přijde změna počasí a kdy už je riziko na trasu vyrazit.

Záchranka

Aplikace se sice jmenuje Záchranka a evokuje to, že se jedná o aplikaci pro pomoc při úrazech, ale ve skutečnosti je její použití mnohem širší. Umožňuje rychle a efektivně přivolat Horskou službu pomocí SMS nebo datové zprávy, to podle toho, zda je dostatečný signál mobilních dat, nebo ne. V SMS odejde tvoje aktuální poloha a Horská služba tě tak může rychle najít. Kromě toho ti aplikace poskytne interaktivní návod, jak si počínat v krizových situacích, a také ti může pomoct najít stanici Horské služby, záchranáře nebo defibrilátor.

Důležitou funkcí jsou varovné zprávy. Ty mohou posílat krizové štáby jednotlivých obcí do aplikace záchranka a upozorní tě tak na blížící se bleskovou povodeň, sesuv půdy, nebo cokoli jiného, co může ohrozit tvé zdraví v oblasti, ve které se nacházíš.

Výhodou Záchranky je, že kromě území České republiky funguje také v Rakousku a na slovenských horách.

Windy

Jedna z nejpropracovanějších aplikací předpovědi počasí. Zobrazuje náhled na mapu s rozkreslením větru, srážek, bouřek, teplot a mraků. S trochou cviku se stává jedním z nejlepších pomocníků při plánování běžeckých výletů nebo při rozhodování co dál, když už na výletě jsme.

Jak se bouřce vyhnout?

Moderní technika je ale jen jedno z vodítek. Jsou to jen dílky do skládačky správného pohybu v horách. Dalším dílkem je jednoduchý pohled do historie. Jedeme-li v půlce léta do Vysokých Taur, je zde pravděpodobnost hraničící s jistotou, že v odpoledních hodinách přijde silná bouřka. Je proto vhodné naplánovat trasu tak, abys vyrazil v brzkých ranních hodinách v pozdním odpoledni již byl v místě, kde tě případná bouřka nebude ohrožovat. Obdobné to je i v jiných horách. Výskyt bouřek ráno je málo pravděpodobný, ale i když je ještě v poledne slunný den, v pozdějších hodinách pravděpodobnost bouřek výrazně roste.

Je také dobré se zeptat místních, případně zapátrat na internetu, jaký je obvyklý vývoj počasí v té které oblasti. Neboj se zeptat horské služby, případně místního horského vůdce.

Před cestou si také vždy naplánuj alternativní možnosti, co dělat, pokud bude hrozit prudká změna počasí nebo nebudeš stíhat postupovat podle plánu. Plánuj vždy podle nejslabšího člena skupiny. Být při plánování trasy příliš optimistický je risk, který se rozhodně nevyplatí podstoupit.

I když by se mohlo zdát, že pohyb v horách je pěkně nebezpečný, pokud se budeš chovat s rozumem a nebudeš riskovat, je trénink v nich to nejlepší, co pro sebe můžeš udělat. Nezapomeň se tedy vždy pečlivě připravit, pořiď si kvalitní výbavu a vždy měj u sebe nabitý mobilní telefon.

Jak poznat blížící se bouřku?

Jakmile už jsi na cestě, není vhodné se jen spoléhat na výstrahy z hodinek případně aplikace, ale je potřeba také sledovat obvyklé meteorologické jevy signalizující blížící se nebezpečí.

Pokud tedy zahlédneš tvořící se kumulonimbus, typický bouřkový mrak stoupající do vysokých výšek, jehož vrchol má tvar kovadliny, nebo se začínají objevovat těžké tmavé mraky, je nejvyšší čas hledat si vhodný bouřkový úkryt.

Někdy bouřku ucítí mnohem dříve tvé tělo, nezřídka se ti může stát, že se ti na těle naježí chlupy nebo ti začnou vstávat vlasy. To jsou opět okamžiky, kdy je potřeba urychleně vyhledat bezpečný úkryt.

10 zásad, jak se chovat v bouřce

  1. Připrav se – před cestou si tak vždy zjisti, kde na tvé trase jsou bezpečné úkryty, horské chaty, a další místa chráněná hromosvodem. Je také dobré vždy vědět, kde je nejbližší cesta vedoucí do údolí a k nějaké chatě.
  2. Prchej z vrcholu – v případě bouřky se vždy snažíme dostat co nejdále od vrcholu. Riziko zásahu bleskem výrazně klesá se vzdáleností od vrcholu, a to už v rozmezí desítek metrů.
  3. Zavři dveře – najdeš-li při sestupu nouzový kovový bivakovací útulek, vždy za sebou pevně zavři dveře, jen tak budeš plně chráněný. Naopak dřevěné útulny bez hromosvodu nejsou za bouřky nejlepším místem kam se schovat.
  4. Pozor na jeskyně – schovat se do ní vypadá jako dobrý nápad schovat se do jeskyně, jenže vlhké zdi fungují jako vodič a případný blesk je tak sveden dovnitř. Schovávej se tedy jen do jeskyní hlubokých aspoň 4 metry a drž zhruba v jejím středu, co nejdále od vchodu a všech stěn.
  5. Les ano, strom ne – pokud je poblíž hustý les, běž do něj, je to lepší než zůstat na volné pláni. Pokud je však v okolí osamělý strom, vyhni se mu velkým obloukem.
  6. Pomůže skála i auto – pokud se pohybuješ v okolí skály vysoké aspoň 15 metrů, je nejbezpečnější místo asi 2 až 5 metrů od ní. Vhodným úkrytem může být také automobil, tedy pokud to není kabriolet. Zavři všechny okénka a dveře, nedotýkej se karoserie a kovových částí.
  7. Kříž tě neochrání – vyhýbej se vrcholům se stožáry, železnými kříži, ale i kamennými mohylami (za mokra jsou kameny vodivé). Blesk totiž do těchto míst udeří 10 x pravděpodobněji, a navíc ho doprovází stovky menších výbojů až do vzdálenosti několika desítek, někdy i stovek metrů.
  8. Pozor na krokové napětí – při úderu blesku se vzdálenosti od místa úderu klesá elektrický potenciál, jenže mokré oblečení a lidské tělo může být lepší vodič než zem, a tak může procházet elektrický proud přes tělo. Proto je dobré stát nohama co nejblíže u sebe, případně se dotýkat země jen jednou nohou.
  9. Pryč od vody v údolí je sice mnohem bezpečněji než na vrcholu, nedrž se ale poblíž potoka, říčky či podmáčených míst.
  10. Počítej a vydrž – jakmile jsi na bezpečném místě, vydrž tam, dokud není bouřka minimálně 3 km daleko, tj. když je mezi bleskem a hromem rozestup 9 sekund. Nejlépe ale počkej, až bude rozestup zhruba 20 sekund.
Text: Michal Hrabec, Runing2.cz | Foto: Shutterstock