Nechceme vás nabádat, abyste se postavili po bok exhibicionistů, kteří běhají maratony pozpátku. Občasné zařazení obráceného směru běhu do tréninku však může kupodivu prospět jak vaší výkonnosti, tak vašemu zdraví.
Běh vzad můžete do tréninku zařadit v jakémkoliv objemu i intenzitě – od pomalejších, až několikakilometrových běhů po rychlé rovinky. Chce to jen najít bezpečný, spíše rovinatý úsek bez terénních nerovností a výmolů a najít odvahu přetrpět udivené pohledy kolemjdoucích. A protože jde o nezvyklý druh pohybu, je odcouvané objemy třeba zvyšovat postupně.
6 důvodů, proč běhat pozpátku
Následující benefity běhu pozpátku shrnul James Bamber pro ReverseRunning.com:
1. Spálíte více kalorií. Zapojíte více svalových skupin, takže se zvýší vaše tepová frekvence i spotřeba kyslíku – ta je podle výzkumu z roku 1994 o 31 % vyšší než při běhu vpřed.
2. Ušetříte čas. Jeden kilometr běhu vzad je v rámci tréninku stejně efektivní jako 4 až 6 km běhu vpřed.
3. Obnovíte svalovou rovnováhu. Posílíte svaly, které při běhu vpřed zapojujete minimálně (například kvadricepsy), a uvolníte ty přetěžované (třeba hamstringy). Příznivě se to projeví, pokud trpíte chronickými bolestmi v koleni.
4. Snížíte riziko zranění. Běžet pozpátku s došlapem přes patu prostě nelze, takže se naučíte mnohem lépe tlumit dopady. Tím si skvěle posílíte kotníky, což se projeví zlepšenou ekonomikou běhu vpřed, a tedy i výkonnosti.
5. Posílíte posturální svaly. Při běhu vzad se automaticky narovnáte a více zapojíte břišní svaly i dolní fixátory lopatek, které má většina běžců oslabené.
6. Zlepšíte nervosvalovou koordinaci. Pokrok se dostaví nejen v rámci koordinace zapojení svalových skupin, ale díky omezené vizuální kontrole se zostří i vaše pozornost a senzorické schopnosti. I to pak bude mít příznivý vliv na výkonnost.