Boty do sibérie: Salomon X-Scream GTX

Boty do sibérie: Salomon X-Scream GTX

Když Salomon letos na jaře představil kolekci pro běh ve městě, bylo to velké překvapení. Vždyť francouzská značka se dlouho specializovala na trail. Výsledek ale předčil očekávání, a tak se kolekce CityTrail rozrostla mimo jiné o X-Scream GTX.

Invaze do města Salomonu vyšla. Zejména model X-Scream si běžci chválí. Našli botu, která si poradí s tvrdým asfaltem a přitom obstojí na přírodních površích. „Vlastnosti běžecké obuvi do horského terénu byly implementovány do této městské boty s odpruženou podešví a velmi dobrým záběrem,“ uvedl Salomon.

O původních X-Screamech jste si mohli přečíst v dubnovém čísle RUNu, kdy jsme je zařadili do Velkého testu novinek. Výsledek nebyl vůbec špatný. Přesto se bota dočkala vylepšení a v citytrailové kolekci se vyvinula ve dva nové modely: technologiemi nabitý X-Scream 3D a testovaný X-Scream GTX, který v sobě ukrývá goretexovou membránu.

Co uvádí výrobce
Salomon X-Scream GTX

Spadané listí, déšť nebo sníh vytvářejí náročnější podmínky, obuv X-Scream GTX se však díky specifické úpravě podešve snadno adaptuje jakýmkoliv podmínkám.

Cena: 3 590 Kč
www.salomon.cz

Bota, která se těší na zimu
Díky membráně je bota o něco málo těžší. Z původních 290 gramů se dostala na 360 (velikost UK 8,5). Jako kompenzaci získáte absolutní voděodolnost. Zárukou kvality je v tomto případě samotná laboratoř Gore, která všechny výrobky se svou membránou pečlivě testuje.

Její mikroskopické póry jsou 20 000krát menší než kapka vody, takže udrží vaše nohy v suchu, a zároveň 700krát větší než molekula vodní páry, takže výborně „odvětrává“. Nebylo proto překvapením, že si boty poradily s podmáčenou podzimní loukou i ledovým potokem. S blížící se zimou pak význam Gore-Texu ještě vzroste, protože není nic horšího než běžet v mrazivém dni a na nohou mít od sněhu promáčené ponožky. Co se týče prodyšnosti, logicky ji omezil materiál použitý na svršek. Ani tak se mi noha nepotila víc než u jiných tréninkových modelů a s přibývajícími tréninky v chladném počasí určitě víc ocením také tepelný komfort.

Hustější tkanina na svršku je jedním z mála viditelných rozdílů mezi původními X-Screamy a jejich goretexovou verzí. Další vizuální odlišnosti nenajdete. Pokud tedy nebudeme počítat nové barevné kombinace. Je jich pět. Osobně se mi nejvíce zamlouvá testovaná varianta. Především kvůli tomu, že na ní není vidět každá proběhnutá louže.

Nezměnil se ani vzor podešve. V její zadní části jsou drážky natočené tak, aby vás podržely při došlapu. V přední části jsou obráceně, díky čemuž bota nepodkluzuje při odrazu. Na zpevněných cestách nebo měkčím terénu funguje skvěle. S blátem už si příliš dobře neporadí, k tomu ale ani není stavěná. Daleko lépe vás provede po silnici, kde z mělkého dezénu nohy nebolí víc, než je nezbytně nutné. Kromě toho vzorek prakticky vylučuje jakékoliv zachytávání nečistot.

366722_x_scream_gtx_profil_hi_118956Tlumení na silnici. Nebo do terénu?
Technologii mezipodešve Salomon nazývá Light Weight Muscle a prakticky se jedná o kombinaci dvou druhů EVA pěny. Měkčí vrstva má na starosti tlumení, pruh odolnější pěny je pak umístěn pod patou, kde je mezipodešev při došlapu vystavena nejvyššímu tlaku. Drop dosahuje 9 milimetrů (19 mm pata / 10 mm špička). Kombinace všech výše uvedených vlastností způsobuje, že X-Screamy jsou poměrně tuhé.

Na svršku se nachází několik příjemných detailů – jedním z nich je obsázka na špičce proti okopání. Místo klasických tkaniček je na X-Screamech osvědčený systém QuickLace. Utahování funguje pohodlně pomocí plastové klipsny, kterou společně s přebývajícím lankem schováte do kapsičky na jazyku. Je to pohodlné. Je to praktické. Je to elegantní. Je to chytré. Už nikdy nebudete muset na trase řešit problém s rozvázanými tkaničkami. Lanko je sice poměrně tenké a agresivní, nemusíte se ale bát, že by časem prořízlo šněrovací očka. V nich je ukryt nezničitelný plastový tunýlek.

Při bližším zkoumání narazíte i na další konstrukční změnu: uchycení jazyka. U původních X-Screamů byl volný a zakrytý síťkou, která bránila zapadávání nečistot do boty. Nyní tuto úlohu plní pevné propojení jazyka s botou. Důvodem je zřejmě použití membrány Gore-Tex, která by v původním systému ztratila smysl.

DSC_0192Maximální pohodlí
Bota fantasticky obepíná nohu. Kombinace několika technologií, které Salomon používá (například pruhy pevnějšího materiálu na stranách Sensifit), vám parádně podrží chodidlo. Bezešvý „interiér“ je dnes téměř samozřejmostí, nicméně i on přispívá k mimořádnému pohodlí, které bota poskytuje.

Velmi kvalitní je také stabilita. Oceníte ji při kličkování městskými ulicemi i při poskakování po lesních cestách. Přechod z paty na špičku je krásně plynulý. Pokud nejste členem početného klanu patařů, X-Screamy vám při běhu přes špičku odpor klást nebudou.

Když jsem je nazul poprvé, nezdálo se mi tlumení příliš výrazné. Od tréninkové boty jsem čekal měkčí došlap. Po prvním odbočení do lesa jsem ale musel názor přehodnotit. Tlumení je prostě tak akorát: na silnici stačí, v terénu nepřekáží. X-Screamy jsem pak bral i na ryze asfaltové a dlažební běhy do města.

Závěr? Bylo by chybou tlačit botu do trailové nebo silniční škatulky. Její vlastnosti jsem nejvíce ocenil při běhání na periferii města. Chvíli po silnici, pak po schodech za polikliniku, přeběh po dlažebních kostkách a vzápětí do lesa či na polní cestu. Na všech běžných površích bota výborně obstojí. Nehodí se do bláta nebo na kamenité horské stezky, kde už více užijete trailovku. Také na několikahodinový asfaltový trénink doporučuju spíš silniční model. Všechno mezi tím ale X-Screamy zvládají výborně.

Text: Michal Včeliš / Foto: Petr Černý