#Na vlastní kůži: TEST nosítka Salewa Koala II, aneb jak mít na aktivní dovolené děti v lati.

Sice je to už nějaký pátek, co jsem se vrátil z naší běžecko-turistické dovolené v Adršpachu, nicméně celou tu dobu ve mně hlodalo, že jsem nedopsal poslední recenzi, na kterou jsem se opravdu obzvlášť těšil, protože šlo o dětské nosítko/krosničku Salewa. V RUN magazínu zase tak často podobné zboží k dispozici nemáme a navíc mě krosnička ohromně oslovila, protože byla 6 ze 7mi dovolenkových dní neskutečně velkým pomocníkem.

Předchozí testy z běžecké dovolené: boty Saucony Freedom ISO, větrovka Inov-8 Windshell FZ, batůžek Columbie Montrail a vesta Inov-8 All terrain.

Jak jste možná již z mých předchozích textů zaznamenali, mám dvě prťata (4,5roku a 2roky). Zejména u delších procházek chtě-nechtě nastávají pravidelně chvíle, kdy buď trucují a odmítají jít dál, nebo jsou už tak utahaní, že si potřebují dát dvacet. Vyzkoušeli jsme tedy od narození starší dcery různé alternativy pro přenos na krátkých a delších vzdálenostech. Protože nás od narození dětí měla v Adršpachu čekat zatím nejaktivnější a tedy i nejnáročnější dovolená, požádal jsem Honzu Krabce z RockPointu, aby mi doporučil a půjčil něco pro tento účel.

Sám jsem nic speciálního nevybíral. Spíše jsem měl z doslechu obecnou povědomost o tom, že mezi špičku v tomto ohledu budou patřit asi nosítka od značek Osprey a Salewa. Honzova volba padla nakonec na nosítko SALEWA KOALA II INCL RAINCOVER. Vzhledem k šílenému názvu si dovolím dále používat jen jednodušší výraz Koala ;-). Už před odjezdem pro mě i manželku byla Koala ta nejzajímavější „hračka“ z toho, co jsme si vezli sebou na testovačku. Nosítko má už na první dojem plno vychytávek, a tak jsme ho prohlíželi, zkoušeli, nastavovali, měnili v něm obě děti… no prostě doma divočina.

S nosítkem nás čekalo cestování dopravními prostředky, příroda, kopce, sluníčko i déšť. Po 6ti dnech používání, kdy jsem hledal nějaké mouchy jsem musel smeknout pomyslný klobouk, protože jsem žádnou neobjevil. Co bude uživatele zajímat nejvíc je pohodlnost nošení. Je viděť, že Salewa zúročila léta specializace na outdoor – nosí se perfektně. Popruhy jdou upravit přesně na mužská i ženská záda. Musím vyzdvihnout, že dolní uchycení popruhů je vyřešeno tak, že nikde nepřekáží, neřežou. Šířka popruhů je dostatečná a stejně tak jejich polstrování. Váhu tedy rozložíte na záda tak, aby nikde nic netlačilo. Samozřejmostí je zapínací pás přes břicho i hruď (ten je posuvný).  U zapínacího pásu přes břicho oceníte zase jeho ohromě pohodlné boční polstrování, jeho šířku a poměrně velké kapsičky na obou stranách popruhu. Další velké kapsy jsou klasicky na vnější části nosítka. Do této největší z nich schováte celkem pohodlně náhradní oblečení pro dítě, větrovku, peněženku, čepci, náhradní pleny apod.

Samotný prostor pro usazení dítěte je vystavěn na hliníkové konstrukci, která kromě jiného umožní krosničku po sundání ze zad postavit tak, aby nepadala a fungovala tedy jako provizorní sedačka. Jak pohodlné je pro děti samotné nošení subjektivně samozřejmě neposoudím, nicméně v nosítku jsem nosil nejen dvouletého syna, ale chvilkami i 4,5 letou dceru, která váží okolo 17kg. Limity jsem tehdy objevil po nějaké době spíše v mé fyzické zdatnosti než ve vlastnostech nosítka. Protože se mi prakticky obě děti přetahovaly o to, kdo se bude v danou chvíli nosit, dovozuji, že se jim na mých zádech sedělo asi dobře. Ostatně ani na fotkách nevypadají nijak ztrápeně. Bezpečnostní pás, kterým se děti jistí proti vypadnutí je samozřejmě opět polstrovaný a dostatečně pevný a s nastavitelnou délkou. Rozhodně se Vám nestane, že by se dítě dokázalo samo rozepnout, nebo se z popruhů vysmeknout.

Jako bonus je možné proti dešti či sluníčku využít odnímatelnou stříšku. Jinak na nosítku najdete plno další drobností a detailů, které vás potěší. Nejlepší reference jsou patrné z přiložených fotografií 🙂

Myslím, že podobný druh zboží, lze poměrně dobře následně i po odrostu dětí za slušnou cenu prodat. Pokud tedy o nosítku uvažujete, já tento model určitě vřele doporučuji (vykřičník).

Pavel