WinterSkyRace se povedl, aneb jak jsem si z Olomouce vyrazil zaběhat do Liberce

WinterSkyRace se povedl, aneb jak jsem si z Olomouce vyrazil zaběhat do Liberce

Závěrečný závod trailové sezóny Winter SkyRace na Ještědu jsme si nemohli nechat ujít. Na startu jsme nechyběli nejen se stánkem RUN magazinu, ale měli jsme zastoupení i mezi závodníky. Své dojmy ze závodu popsal člen RUN magazine teamu Honza Pospíšil.  

Trailový běh je moje srdcovka a tak jsem nemohl na zimním Ještědu, který byl pro mě posledním závodem v roce chybět (autor vyhrál v r. 2018 běžeckou sérii Kilpi Trail Running Cup). Bylo trochu perné ráno s dopravou, protože jsem se z ničeho nic probudil do mrazivého rána. Řidiči to moc nezvládají a tak bourali o 106. Za mě bych jim rozhodně doporučil lepší obutí, protože já jsem díky tomu svému – Inov8 X-Talon 230 spokojeně doběhl o pár hodin později spokojeně do cíle.

Trochu výjimečně jsem se tentokrát dopravoval na závod z domu, a tak mě čekalo vstávání v 5:30 a

i s čekáními tedy pětihodinová cesta do Liberce. Tam jsme s Lukášem dojeli a šli si vyzvednou startovní čísla. Systém hlášení čísel byl efektivní, vyhřívaný stan příjemný a taška plná oblíbeného běžeckého čtiva. Lahvičku se sektem jsem okamžitě předal Lukášovi a dostal ode mě i Colu protože já si jedu na svých vyzkoušených věcech od Nutrendu. 😀 U stánku Run Magazine jsme se pozdravili s početnou skupinkou běžců z RUN magazine teamu a hurá k autu, kde nás čekala odporná převlíkačka v -5 stupních. 😀 Nahoře na Ještědu mělo být ještě méně, ale rozhodl jsem se zahřát spíše pohybem. Proto jsem na sebe hodil jen triko s dlouhým rukávem, návleky na ruce a náš teamový dres. Na spodek pak kompresní kraťase, 3/4elasťáky, lýtkový návleky, podkolenky. Na nohy již zmíněné botky od Inov-8 s návleky proti zapadání sněhu a botelu do bot. Teplotní komfort v tuto chvíli nic moc, takže to odpovídalo plánu. Myslel jsem, že moc méně oblečených borců na trati nebude, ale pár „bláznů“ – někteří dokonce do půl těla se tam ukázalo. Hodinku před startem jsem do sebe poslal Voltage energy cake a protože pomalých cukrů není nikdy dost, doplnil jsem 30 min před startem ještě Enduro. Taky trocha ochrany svalů takže BCAA a pro brutální kopce ideální Brutus. Chvíli před námi vyběhli běžci na kratší trať, ale nás čekal start ve 12:00 a trať 21 km se slíbeným převýšením 1350 m. To se ukázalo jako reálný hned na začátku, kdy jsme museli vytlapkat 1,7 km a prvních 300+. Zatím to probíhalo formou husího pochodu, kdy jsem bral všechno, co se dalo a pomaličku jsem se ze zadních pozic na startovním roštu posouval vpřed. Po letošním roce jsem na takový kopce zvyklej, tak mě to bavilo a prostě jsem si šel svým tempem až nahoru, kde kopec končil a mohl jsem se hezky rozběhnout. Mimochodem hole byly na tuto trať jasná volba.

První občerstvovačku jsem proběhl a dal si jen kousek svého gelu. Nastavil jsem si po půlce gelu co 20min a osvědčilo se. Zmrzlý les a hory jsou krásný. Vrátil jsem se v hlavě na začátek roku, kdy jsem na Dolní Moravě v podobných podmínkách začal pravidelně běhat a moc si to užíval. Při cestě vzhůru jsem se zahřál a bylo mi ideálně. Boty držely a já jsem si pěkně pouštěl kopečky dolů. V 10km jsme se dostali poprvé na cestu na Ještěd. No prostě kopec jako kráva. S hůlkami se to jde fakt dobře, a tak jsem bral zase pár lidí a cestou ještě stihl kopnout Magneslife a trochu soli. Posledních cca 500m jsme se dostali do kamenného moře které nás zkoušelo svými 30% sklonu, ledem a kameny, které se po došlápnutí kývali a ujížděli. Hodně se mi to líbilo. Hůlky jsem v té chvíli nechal jen na poutkách, a jako pavouk jsem stylem „ruka – noha“ se šplhal nahoru. Očima rychlé kmitám a hledám průchodné cestičky a možnosti jak předběhnout zase dalšího závodníka. Jak to bývá po odmakaném kopci přichází odměna, kterou byl zase krásný 4km dlouhý seběh.

Miluju pocit, kdy jsem plný adrenalinu. Je to jeden z důvodů, proč to dělám. Neexistuje v tu chvíli nic jiného než já a pár metrů přede mnou, po kterých se řítím. Ruce mi vlají a já s nimi balancuju jako bych se opíral o neviditelné opěry, oči mi tikají a mozek jede na plný obrátky, vyhodnocuje a vyrovnává. A mě to strašně baví. Po seběhu mě čekal druhý výšlap na Ještěd. Setting gelů šlape dle plánu. Energie dost, žaludek i ostatní v poho a chci pokračovat dál. Nahoru 1,6 km = poslední hardcore. Úsek těsně pod Ještědem opět suťové pole.. Boty mě drží, nohy nesou a hlava vede a daří se mi předběhnout další pár lidí. V tomhle stoupání mám pocit srovnatelný s užitím MDMA. V jednom čísle Run Magazine jsem četl o Runners High a já si to právě užívám.

Zbývá mi poslední seběh a já snad ani nechci, aby to dnes skončilo. Jen stehna a lýtka říkají, že by byly rády a pokouší se zaklesnout do křeče. Na pár metrů tak měním svoji obvyklou technikou na podivný pajdoběh, ulevuju svalům a ony se odměňují vrácením se do hry. Z posledního kopce pod lany opět letím. Zatáčky singletrailu pro kola mám natrénovaný z DM a jistota v botech se vrací v tempu. Asi 800m před cílem se mi pod nohy připlétá nejspíš kamen a já ho mocně nakopávám. Pár dalších metrů jsem chytal rovnováhu a potom se tělo pokouší vyslat signál. Bolí to. V té rychlosti začíná zvláštní rozhovor v hlavě. Hlasy bych nazval běžeckej a opatrnej. B: „Jo bolí to, ale je to kousek do cíle.“ O: „Máš vyplavenej adrenalin a kupu dalších hormonů, je to určitě zlomený, zastav.“ B: „Ani hovno, je to kousek tomu už nemůžu ublížit. Zlomený by bolelo daleko víc.“ O: „Tak aspoň zpomal.“ B: „Vůbec, koukej cílová rovinka, kopnem do vrtule.“ Oba: „Tak jo!“ Cíl probíhám tempem 3:11 😀 v čase 2:33:14 na 100./369. místě v absolutním pořadí a 42./123. v kategorii. Předpokládal jsem čas kolem 2:40, takže pecka a v cílu si to moc užívám.

Jako po každým závodě mě čeká Regener a tentokrát ještě skvělej guláš v rámci startovnýho 🙂 no a pak už zbývala jen cesta do Olomouce, kde mě dnes už konečně přestávájí bolet stehna 😀 palec dopadl dobře, je to jen naražený a plánovaná dvoutýdenní tréninková odstávka by měla prý stačit.

Trošku jsem se teď zapotil, jak jsem si to celý znova proběhl, ale ten úsměv na rtech co mi to vyčarovalo je k nezaplacení. Běh je prostě super, tak do toho pojďte taky, brzy bude čas předsevzetí a třeba vám to po pár kilometrech zachutná tak jako mě a zjistíte jak je život s během nádherný.

Ať to běhá borci 😉