Proč některé běžce neustále trápí zranění, i když dodržují všechny důležité zásady? Odpověď dává výzkum nedávno zveřejněný v British Journal of Sports Medicine: můžou za to geny.
Po předcích většinou dědíme domy, peníze nebo dluhy. Ale k dědictví si klidně můžeme připočítat i zdravotní dispozice. Vědci například nedávno objevili geny, které ovlivňují strukturu kolagenních vláken, a tedy i pevnost a pružnost šlach.
Několik genů přitom ovlivňuje přímo strukturu achilovek a způsobuje, že někteří běžci mají zkrátka tyto šlachy méně odolné. Pokud tedy vaši rodiče či sourozenci měli opakovaná poranění šlach, dodržujte všechna preventivní pravidla obzvlášť důsledně.
Jedním takovým preventivním opatřením je třeba excentrické posilování. Postavte se na špičku nohy na okraj schodu a pomalu klesejte dolů, co nejníže pod úroveň schodu (svalovou sílu tak využíváte k brzdění pohybu). Pokud posilujete vyloženě preventivně, můžete cvičit i se zátěží a zařadit i pohyb vzhůru, zpět do výponu.
Když se vracíte k pohybu po zranění achilovky nebo se šlacha už trochu začíná ozývat, cvičte bez zátěže a zpět do výponu se vracejte odlehčeně, za pomoci druhé nohy či opory paží o zábradlí.
Další sedm tipů pro zdravé achilovky najdete zde.