Dlouhá léta byli sportovci všech odvětví svými trenéry nabádáni, aby před důležitými soutěžemi zapomněli na milostné hrátky. Fakt, že by sex před závodem negativně ovlivňoval výkonnost, však ve skutečnosti nebyl nikdy spolehlivě prokázán, a stále více odborníků se dokonce přiklání k názoru, že může být naopak prospěšný.
Řada východních filozofií, například taoismus, tvrdí, že orgasmus z člověka odsává životní energii. Zvláště to prý platí pro orgasmus mužský, který je spojen s ejakulací. Pohledem západní medicíny však sex rozhodně nepředstavuje něco, co by mělo člověka v dobré kondici nějak zvlášť vyčerpat. Při průměrném pohlavním styku totiž jen málokdy spálíme víc než 50 kcal, což zhruba odpovídá výstupu do třetího patra (pro obézního kardiaka možná velká zátěž, pro sportovce však něco zcela zanedbatelného).
Žhavé noci v San Diegu?
» Všechny průzkumy na téma sexuality bohužel komplikuje fakt, že v nich lidé často a rádi lžou. Dost podivně tak například vyznívají výsledky průzkumu mezi účastníky maratonu v San Diegu. Tomu, že 70 % dotazovaných se milovalo noc před startem (a 20 % z nich dokonce ráno), by ještě možná při troše dobré vůle věřit šlo. Našli se ovšem i takoví „borci“, kteří udávali pohlavní styk deset minut před výběhem, tedy v době, kdy by se už měli dávno řadit před startovní čárou! |
Žádný důvod k abstinenci
Studie publikovaná v roce 1995 v odborném časopise The Journal of Sports Medicine and Physical navíc prokázala, že pohlavní styk 12 hodin před vrcholným sportovním výkonem nemá žádný vliv na hlavní ukazatele vytrvalosti, tj. na VO2max, tepovou frekvenci ani systolický objem (množství krve vypuzené jedním srdečním stahem), a dokonce může zlepšit využití kyslíku srdeční svalovinou.
Informativní průzkum, v rámci kterého vědci zpovídali přes 2000 účastníků londýnského Flora maratonu, ostatně ukázal, že by milostné hrátky opravdu mohly mít na výkonnost příznivý vliv. Závodníci, kteří si noc před závodem dopřáli sex, totiž podle něj dosáhli v průměru lepších výsledků než jejich abstinující kolegové odpovídající výkonnosti a momentální připravenosti.
Sex pomůže psychice
Řada odpůrců sexu před výkonem namítá, že milování závodníka zbytečně rozptýlí, naruší jeho soustředění před výkonem a znemožní mu se pořádně vyspat. Jenže opak může být pravdou. Poslední hodiny před startem je samozřejmě soustředění nutné. Pokud si ale večer před ním neustále přehráváme všechny možné scénáře závodu a přemýšlíme, jestli jsme něco neopomněli, často to naopak vede k „předstartovní horečce“, tj. zvýšené nervozitě, která může způsobovat různé potíže fyzického rázu (průjem, žaludeční nevolnost) i potíže s usínáním.
Tady je naopak na místě cokoliv, co nás rozptýlí a přivede na jiné myšlenky, a právě sex je velice vhodnou volbou. Jde totiž o potěšující aktivitu s výrazným uvolňujícím a relaxačním účinkem, která navíc většině lidí pomáhá lépe usnout a prohloubit jejich spánek.
Ženy, milujte se!
Izraelský badatel Alexander Oishanietzky již před olympiádou v Barceloně zdůrazňoval, že sex před výkonem je obzvláště přínosný zejména pro ženy atletky, a nejvíce prý právě pro běžkyně. Jeho slova pak o rok později potvrdila tehdejší mistryně světa v běhu na 10 km, Američanka Lynn Jenningsová, když prohlásila, že se večer před vítězným závodem milovala se svým manželem. Jedním z důvodů může být fakt, že vaginální stimulace zvyšuje v organismu sekreci neuropeptidu označovaného písmenem P, který potlačuje vnímání bolesti. Jeho hladina jej přitom v mozku nejvyšší právě následující den po milostném aktu.
Na druhou stranu však rozhodně nelze říci „milujte se, lépe vám to poběží“. Vždy záleží na aktuálním rozpoložení, celkovém přístupu i úrovni libida. Zatímco výkonnost muže či ženy v dobré kondici a s vysokou milostnou potřebou jeden orgasmus nijak negativně neovlivní, někoho může (s trochou nadsázky) unavit už pomyšlení, že by se měl něčemu takovému věnovat.
Pamela Peekeová, badatelka z American College of Sports Medicine a zároveň běžkyně a triatlonistka, však upozorňuje i na další důležitý aspekt: „Mnohem více než na zjištění vědců ohledně prospěšnosti či nevhodnost sexu před závodem záleží na individualitě každého sportovce, na jeho rituálech a na tom, čemu věří. Pokud jsme totiž přesvědčeni, že z nás sex vysaje energii, tak ji z nás skutečně vysaje.“
Sportovci se milují častěji
» Průzkum, který proběhl v roce 2008 na Harvardské univerzitě, prokázal, že lidé pravidelně provozující intenzivnější pohybovou aktivitu jsou na tom v oblasti sexu mnohem lépe než „gaučoví povaleči“. Vědci při něm například dospěli ke zjištění, že sportovci mezi 40 a 60 lety se milují zhruba stejně často jako dvacetiletí nesportovci, dále že pro fyzicky aktivní muže je výrazně snazší dosáhnout erekce a udržet ji po potřebnou dobu a sportující ženy se rychleji vzrušily a prožívají intenzivnější orgasmus. Podle jiného výzkumu přitom u nesportovců dochází k podstatnému zlepšení těchto ukazatelů zhruba po čtyřech měsících pravidelného tréninku. Špatnou zprávou pro muže běžce a ostatní vyznavače vytrvalostních sportů ovšem je, že jsou na tom hůře než sportovci provozující rychlostní a silové disciplíny. Vědci jim naměřili výrazně nižší hladinu testosteronu, což je jeden z hlavních činitelů ovlivňující libido. Zásadně důležitá je přitom celková kilometráž: výrazným poklesem milostné touhy jsou nejvíce ohroženi muži, kteří týdně naběhají více než 150 km. |