Závod se blíží ke konci, běží se ti skvěle a zdá se, že ti osobák už nic nepřekazí. A najednou to přijde: křeč tak silná, že ti téměř podrazí nohy. Najednou se sotva belháš a naděje na slušný čas je v háji. Jak se křečí vyvarovat?
Když se zeptáš běžců, proč vznikají křeče, většina ti řekne, že kvůli nedostatku hořčíku. Ti informovanější možná dodají i nedostatek sodíku. Pravdu ale nebude mít nikdo z nich. Když totiž vědci zkusili odebrat krev běžcům po ultramaratonu, tak mezi těmi, kdo měli v průběhu závodu křeče, a těmi ostatními, nenalezli žádné rozdíly v hladině hořčíku ani sodíku.
Co ale souvisí s občerstvováním a ke křečím to přispět může, je dehydratace. Ovšem ne sama o sobě, ale spíše jako faktor urychlující nástup svalové únavy. Právě kombinace dehydratace a svalové únavy se totiž zdá být hlavní příčinou problému – i proto křeče většinou nastupují v druhé polovině trati a spíše na delších distancích. Riziko také stoupá v případě svalových dysbalancí, tedy když máme některé svaly zkrácené či oslabené.
Jak křečím předejít?
Důraz na objemy – dostatečná kilometráž v rámci dlouhých běhů, ideálně v členitějším terénu, zvýší odolnost svalů.
Protahování + posilování – ideálně na míru tvých svalových dysbalancí.
Dostatečná hydratace – jak před startem, tak v průběhu závodu.
Tejpy – pokud tě chytá křeč vždy do stejného svalu, před závodem ho preventivně zatejpuj.
Komprese – podkolenky pomohou proti křečím lýtek, v případě stehen zkus stehenní návleky.
A co když přijdou?
Pokud cítíš, že na tebe jdou křeče, zastav a sval protáhni. Proti křečím lýtek a hamstringů například pomůže, když si sedneš s nataženýma nohama a něčím (třeba vlastním tričkem) silou přitáhneš špičku k sobě. To samé udělej, i když už křeč přijde. A dej si hořčík – jeho nedostatek sice příčinou není, podpoří ale uvolnění svalů.