Nové číslo a nové dovednosti, to jsou Garmin Fenix 6 a 6X PRO, které jsem pro tebe otestoval a vzájemně porovnal. Porobnosti a pár videozáběrů z testování nejdeš níže v tomto článku.
Na nový vlajkový model chytrých hodinek od Garminu – Fenix 6, jsem čekal docela dlouho. Než se mi dostaly do ruky, slyšel jsem o nich, jak jsou nadčasové, bezkonkurenční apod. Jako dlouhodobý uživatel Garmin Fenix 5X jsem si moc neuměl představit, co tak zajímavého a užitečného výrobce může do hodinek natlačit. Nakonec jsem byl dost překvapený, ale o tom níže. Abych mohl udělat dílčí srovnání, dostal jsme k dispozici na testování na 1 měsíc dokonce 2 modely, a to Fenix 6 a Fenix 6X Pro. S hodinkami F6 jsem uběhl okolo 50 km a s F6X asi okolo 120 km. Běhal jsem jak dlouhé pomalejší tréninky, tak i ty tempové. Zařadil jsem taky několik fartleků a běhů do kopce. Vyzkoušel jsem při tréninku na triatlon oboje hodinky i v bazénu a na kole. Hodinky běžně používám na celodenní nošení, na tréninky běhu, cyklistiky, plavaní, posilovny a jógu a považuji se za zkušeného uživatele této značky.
Jak už to bývá, první, co uživatele kladně či záporně osloví je vzhled, přesněji tedy první dojem. Je to okamžik či myšlenka, která ti proletí hlavou, když poprvé otevřeš krabičku. V případě 6tek směřovala první myšlenka k výraznému zvětšení displeje a oblejším tvarům, než na které jsem byl zvyklý z verze 5 a 5 plus. I přesto, že oblý tvar jim dodal trochu elegance, neztratily ani svou mužnost a „chlapský charakter“.
Jak jistě tušíš 6tek je několik modelů. Nebudu tedy detailně pitvat veškeré technické parametry, ty si můžeš velice podrobně porovnat ZDE, ale vypíchl bych spíše ty nejdůležitější vlastnosti, rozdíly a popsal zásadní nové funkce.
Garmin Fenix 6X Pro jsou jednoduše to nejlepší, co Garmin v rámci běžné sériové výroby umí a není sportovce, který by je nechtěl aspoň vyzkoušet. Nicméně i menší Fenix 6 máji své výhody a pro některé jedince budou lepší volbou, zejména pak z důvodu výrazně nižší ceny.
Při porovnání jakýchkoli modelů řady F6 je potřeba si uvědomit jednu zásadní věc – Garmin přišel s řadou, u které má z mého pohledu historicky největší cenový rozsah nejlevnějšího a nejdražšího modelu. Z toho je patrné, že jednotlivé modely se od sebe dost liší a bude tedy nutné dobře vybírat, který pro tebe bude ten pravý, který bude splňovat tvé požadavky na design, odolnost a funkce. Nejlevnější model své TOP řady nabízí Garmin již od ceny 13.990,-Kč, což může určitě mnoho lidí zaujmout.
Baterie a solární napájení
Při popisu novinek není možné začít nikde jinde, než u tématu, které už navždy zůstane s F6 spojené, a které bývá spojené s okamžitou reakcí běžců, když s nimi zabrousíte na téma modelu F6. Ano, nepleteš se, většina zareaguje asi takto: „To jsou ty se solárním nabíjením“. V zásadě se dá říct, že mají i nemají pravdu. Garmin dlouhodobě vsází na informované uživatele. Dovednost solárního nabíjení tedy není v každých hodinkách, ale pouze v těch, které mají v názvu „Solar“. Ty jsme však na testování neměli a tak nedoplníme vlastní zkušenost. Výrobce uvádí, že nošení při dostatečném slunečním světle (50.000 lumenů) hodinky nabije přibližně o 3hod. výdrže za 1 den. Celkové solární modely díky tomu ční a excelují mezi F6kami ve výdrži baterie.
K tématu baterie mohu potvrdit, že s každou novou řadou se její výdrž výrazně prodlužuje. Jak jistě víte, není možné ji však hodnotit pouze jednou metrikou, protože hodinky mají několik režimů, které ovlivňují jejich výdrž. Právě i tento parametr je jeden z těch zásadních, které staví takřka hladovou zeď mezi nejlevnějším a nejdražším modelem řady F6. I přesto, že v obou případech došlo ke zlepšení (i po zvětšení plochy displeje) tak vězte, že porovnání výdrže baterie je neúprosné:
- Fenix 6: v režimu smart watch 14 dní, v expedičním režimu 28 dní, v úsporném režimu 48dní, s GPS 36h, UltraTrac 72h a s GPS + hudbou 10h.
- Fenix 6X PRO: v režimu smart watch 21 dní, v expedičním režimu 48 dní, v úsporném režimu 80dní, s GPS 60h, UltraTrac 120h a s GPS + hudbou 15h.
Znalec si všiml, že ve výčtu přibyl tzv. „expediční mód“. I to je jednou z novinek řady F6. Při tomto modů zapnou hodinky GPS pouze jednou za velice dlouhou dobu a současně hodinky vypnou většinu dalších senzorů. Díky tomu dojde k výrazné energetické optimalizaci a výraznému navýšení doby, jakou zvládnou hodinky zůstat bdělé na jedno nabití. Současně je z výčtu výše patrné, že poslech MP3 je v případě hodinek opravdovým zabijákem výdrže. Pokud tedy vyběhnete na domácí trénink a vracíte se domů, můžete si vesele poslouchat i při tréninku na maraton. Pokud však vyrážíš do terénu na opravdové ultra a bez hudby nevydržíš, nech MP3 v hodinkách vypnutou a vezmi si raději samostatný přehrávač.
Za zmínku stojí ještě možnost optimalizovat spotřebu dle vlastních kritérií skrze power manager, ve kterém si můžeš ke 3 přednastaveným režimům vytvářet i další vlastní režimy. Nastavit si můžeš např. i to, zda se ti bude hodnota nabití zobrazovat v %, hodinách, nebo dnech. Ostatně Garmin dlouhodobě pracuje na tom, aby si uživatel mohl různými cestami sám volit, co, kdy a jak budou jeho hodinky dělat a jak se budou v předem daných situacích chovat.
Velikost a vzhled
Bezprostředně předcházející model F5plus měl poměrně ostré rysy lunety, od čehož F6 ustoupily a navrátily se spíše k oblejším křivkám modelu F5. Je jasné, že jde o subjektivní vnímání, ale já designový návrat k F5 vítám. Dle mého názoru oblejší tvary více sedí k tělu hodinek, které na šířku opravdu citelně „zhubly“ – podle modelu mezi 10-15%, což je na první pohled znát. Pokud jde o hmotnost, i zde došlo k úbytku, nicméně ať už jsi na masivnější Fenixy zvyklý, nebo si dosud měl nějaký ze submisivnějších modelů, během pár dní jakýkoli rozdíl přestaneš vnímat. Naopak pokud jsi zatím nosil klasické hodinky, pravděpodobně si ještě budeš hvízdat, jak jsou F6k lehké. Hodinky jsou tlačítkové, tak jak to má většina běžců z mého okolí ráda. Okolo pravého horního tlačítka je červený proužek. Přiznám se, že bych ocenil, pokud by tam nebyl. Při změně barvy pásku, nebo při nošení do společnosti je tam ta červená barva zbytečně navíc. Řemínky i jejich uchycení zůstalo stále stejné. Myslím si, že uchycení QuickFit je opravdu oblíbené a není potřeba na něm nic měnit. F6 využívají šířku pásku 22mm a F6X 26mm. Mimochodem, sériové číslo hodinek už nenajdete na zadní straně, ale pod tyčkou na kterou se zacvakává náramek. Řemínky u obou modelů máji stejný design, perforovaná struktura usnadni zapínání. Já osobně mám pásků hned několik a čím dál více se setkávám s lidmi, kteří barvu svého pásku díky rychlé výměně často ladí podle nálady či oblečení. Tím spíše, když jsou hodinky řady Fenix dnes již běžně užívané i na denní nošení do společnosti. To je mimochodem také výrazný posun, který mám v celospolečenském vnímání nejvyšší řady hodinek Garmin. I přesto, že jsou masivnější, tak na ruce sedí velice dobře. Má dojem, že mezi modelem F5 a F5plus došlo ke změně v umístění uchycení pásku, který byl posunut níže a do lepšího úhlu čímž hodinky pocitově lépe sedí na ruce. Pravděpodobně se to osvědčilo, jelikož totožnou polohu uchycení mají i F6. Na výběr je několik typů skla. Osobně jsem měl vždy pouze základní a nemám tedy přesné srovnání. Vždy jsem byl spokojený a i viditelnost údajů i na přímém slunci je vysoká. Nicméně z poznatků okolí je nepochybné, že safírové sklíčko sebou nese větší tvrdost a solární zase naopak možnost nabíjení. Zahraniční testéři ještě uvádějí, že safírové sklíčko není na slunci, díky tvorbě odlesků, tak dobře čitelné. Nicméně zdůrazňuji, že nejde o mou osobní zkušenost. Průměr hodinek se nezměnil, ale využitá plocha displeje ano. Za mě je zvětšení užitné plochy displeje při navýšení energetického výkonu parádní úspěch vývojářů Garminu. Zejména první dny jsem si velký displej užíval při každém pohledu na hodinky. Rozlišení obrazovky 280x280px u F6X (resp. 260x260px u F6) je plně dostačující.
Zespoda hodinek najdeme měřič tepové frekvence a okysličení krve. I přesto, že výrobce uvádí, že snímač by měl být ještě přesnější, já toto neumím ověřit. Osobně mi funkčnost snímače přijde stejná. Na běžné nošeni to bohatě stačí, na rekreační sport také, ale pro výkonnostní sportovce nebo ty, kteří chtějí své tréninky sledovat a plánovat je i dle tepové frekvence, to ještě není. Já osobně budu i nadále sledovat svůj srdeční tep raději skrze hrudní pás. Není to kritika, Garmin určitě udělal maximum možného a není v porovnání s konkurencí nikterak pozadu, spíše naopak, nicméně je zřejmé, že technologii měření s hrudním pásem se snímači přímo na hodinkách asi nikdy nemohou vyrovnat.
Technické údaje k porovnání:
Fenix 6 Glass (testovaný základní model bez map)
- velikost 47 x 47 mm. tloušťka 14,7 mm
- velikost displeje 1,3″
- rozlišení 260 x 260 pixelů
- hmotnost 72 g
- MOC 13.990 Kč s DPH
Fenix 6X Pro Glass Map/Music
- velikost 51 x 51 mm. tloušťka 14,9 mm
- velikost displeje 1,4″
- rozlišení 280 x 280 pixelů
- hmotnost 82 g
- MOC 18.990 Kč s DPH
Sporty a sportovní funkce
Vždy když se dostanu k vnitřnostem technických zařízení, nevím vlastně, čím má začít. Vím, že nemáš zájem si číst telegrafický výčet všechno, co ti hodinky nabízí. Většina z uživatelů navíc dobře zná i prostředí Garmin Connectu a část dokonce i Obchodu IQ. Pokud ne, pak je to tak či tak na samostatný článek, nebo seriál článků J. Níže tedy najdete výčet toho zcela zásadního. Každé téma by si pak zasloužilo i samostatný členek a věnujte mu určitě pozornost. Všechny níže uvedené vlastnosti mají jak F6, tak F6X.
- Training Effect: Na základě několika měřených hodnot hodinky ukáží, jak efektivní byl tvůj trénink. Hodnoty jsou od 0 – co znamená žádný přínos, až do 5 – kde je zátěž považována za nadměrná. Nejlepší přínos je mezi hodnotami – 3 až 4,9. Uvnitř aplikace Garmin Connect si můžeš najít i podrobný popis k tomu, jak se statistika sestavuje a jak jsou pro ni důležité správně nastavené zóny srdečního tepu.
- Zajímavá pro tebe určitě bude i informace o hodnotě VO2 Max. Podrobnosti o VO2Max najdeš v jiných článcích u nás na webu. Dá se však říci, že úroveň VO2 Max je hodnota tvé sportovní zdatnosti, která se s efektivním tréninkem bude zvyšovat. Jelikož výpočet VO2Max pracuje s tepovou frekvencí, bude nejpřesnější hodnota VO2Max vždy při trénincích s hrudním pásem. Podle této hodnoty pak hodinky umí předvídat, jakých sportovních výsledků by si mohl za ideálních podmínek dosáhnout. Já osobně přímo neporovnávám VO2Max s jinými borci, jelikož tělo každého z nás je trochu jiné, ale sleduji ho dlouhodobě důsledně jako známku mého vlastního posunu výkonnosti.
- Pro plánování tvého tréninku, je důležité sledovat Tréninkovou zátěž. Obrazovka se skládá z čísla, které je součtem objemu tvé tréninkové zátěže za posledních 7 dní. Jedná se o souhrn hodnot nadměrné spotřeby kyslíku po sportovním výkonu. Graf se šipkou demonstruje, zda je tréninková zátěž stabilní, nízká či naopak vysoká vzhledem k dlouhodobé tréninkové zátěži. Pokud tedy budeš běhat pravidelně a budeš proto rychlejší i silnější, může se stát, že graf bude ukazovat průměrné zatížení a v případě výpadku pravidelného tréninku i stagnaci či podtrénování, byť prokazatelně tvé běhy budou rychlejší než před několik měsíci.
- Zásadní je pro správný a hlavně efektivní trénink i doba regenerace, kterou ti hodinky vždy po tréninku ukáží. Doporučuji ji dodržovat. Na základě tepové frekvenci, spotřeby kyslíku atd. Fenixy přesně vypočítají, jak dlouho by si neměl podstupovat vysokou zátěž. I když se to méně zkušeným běžcům zdá mnohdy divné, někdy je opravdu lepší se doma jen protáhnout a pustit si dobrý film, než jít polykat další kilometry.
Největší zbraní hodinek jsou samozřejmě sportovní mody a funkce. Fenixy jsou našlapané desítkami sportů. Z těch moderních chybí možná koloběžka, kterou, jak pevně věřím Garmin brzy přidá. Pokud by si měl chuť, můžeš si ji sám i naprogramovat, nebo si ji pokusit stáhnout. Každá aktivita měří a ukazuje data trochu jiná. Zde Garmin navazuje na desítky let zkušeností a obrazovky staví tak, jak je nejběžněji uživatelé využívají. Už však bude asi více těch zkušenějších, kteří mají možná trochu jinak nastaveny priority a data na jednotlivých obrazovkách si možná přeskládají, vytvoří či stáhnou z Connect IQ. Zajímavostí může být, že hodinky změří tep i při plavání a rozeznají tvůj plavecký způsob.
Kromě všech základních funkci F6 na které jsme uživatelé Garmin zvyklí, jako jsou GPS (+ Glonass, Galileo), kompas, výškoměr, gyroskop, teplotní senzor, optický snímač tepu, výpočet spálených kalorií, měření tepové frekvence, měření spánku a stresu, notifikace z telefonu, Garmin Pay, možnost nahrání dalších aplikaci atd., model F6X PRO má ještě navíc nahrané topomapy celé Evropy s možností rozšíření na další kontinenty, vnitřní paměť 32GB, WI-FI připojení, MP3 přehrávač a výrazně vyšší výdrž baterie. Tyto vychytávky základní model Fenix 6 Glass nemá. Základní model také nekoupíte se safírovým sklíčkem.
Zajímavými novými funkcemi související přímo se sportovní aktivitou jsou PacePro a ClimbPro. Díky funkci PacePro si můžeš naplánovat optimálním tempo na každou část tratě a hodinky tě pak budou tratí provázet. Pokyny jsou dynamicky upravovány na základě sklonu trasy, nadmořské výšky a tvých vlastních požadavků. To ti má pomoct si naplánovat ideální strategii tempa a dosáhnout tak maximálního výkonu. Na hodinkách si tak můžeš najít cílové tempo aktuálního úseku i údaj o tom, jak si v porovnání s tímto cílem vedeš. Díky funkci ClimbPro budeš předem vědět o tom, jaké stoupání tě čeká = sklon trasy, vzdálenost a převýšení. Funkce by ti měla pomoci si lépe rozložit síly.
Bezprostředně se sportovní aktivitou již nesouvisí, ale tvé pozornosti by neměli uniknout ještě společné funkce Stress score a Body battery, neboli ve volném překladu zatížení tvého organismu a měření tělesné energie. V tomto článku není prostor podrobně popisovat, jak tyto funkce fungují, nicméně svědomitě tě mohu odkázat na zajímavý a podrobný článek zde.
Moji nesportující přátelé srovnávají mé hodinky se svými Apple či Galaxy watch. Nikdy, opakuji nikdy to nedělejte. Každé hodinky jsou určeny pro úplně jiný druh uživatelů. Troufnu si odahadnout, že z Fenixů nikdy nebudeš psát SMSky, nebudeš z nich chtít volat a vůbec ti to nebude vadit. Nevím, proč když existuje mobilní telefon, bych měl cokoli ťukat do hodinek a nedejbože na nich dokonce odpovídat na emaily. Jde o stylové a odolné hodinky, které můžeš vzít do práce, na vysokohorskou tůru a nebo na dlouhý triatlon. V každé situaci ti udělají dobrou službu a dodají přesně to, co k životu opravdu prakticky potřebuješ. Ostatně z 99%, pokud nemohu přijmout hovor, tak jej chci pouze odmítnout a přitom odeslat textovku se zprávou „Zavolám později“, nebo odpovědět na cizí SMSku velice rychle a stručně, což mi hodinky od Garminu umožní.
Ovládání a doplňky
Ovládání je velice jednoduché a intuitivní. Jako u jiných hodinek Garmin je vpravo nahoře potvrzovací tlačítko, vpravo dole tlačítko zpět a vlevo trojice funkčních tlačítek, které jsou zejména na pohyb v menu či zapnutí světla displeje. Tyto tlačítka navíc jinak reagují při jejich přidržení. Když se s hodinkami učíš, tak ti systém dokonce dává rady, co a jak dlouho zmáčknout, aby si kupříkladu změnili design ciferníku či pustili hudbu.
Já osobně jsem spolu s hodinkami pároval kromě mobilu ještě hrudní pás a BT sluchátka. V obou případech bylo vše funkční bez jakýchkoli problémů. Párování jednoduché a nemá smysl se u něho více zastavovat.
Jaké bych si vybral já?
Fenix 6 vypadají elegantně i na užším zápěstí a jsou lehčí. Nemají sice úplně TOP „vychytávky“, ale základní výbava i tak bohatě stačí, na jakýkoliv sport, tak i na běžné užívání. Hodinky vydrží bez nabíjeni několik dní i s občasným tréninkem. Jsou za příznivou cenu, a to od 13 990,- Kč.
Fenix 6X PRO jsou větší a robustnější. Na užším zápěstí nebudou vypadat tak dobře. Výhodou je velký a přehledný displej, na kterém se umístí hodně informací. Mají zcela bezkonkurenční výdrž baterie a nadupanou výbavu. Můžeš nahrávat a poslouchat hudbu, sledovat svoji polohu na mapách, plánovat výpravy a nechat se navigovat. Za tento stroj už budeš muset zaplatit nejméně 18 990,- Kč.
Za mne jsou oboje hodinky fantastické! Jako běžec/triatlet bych spíš volil základní model – Fenix 6, jelikož při tréninku neposlouchám hudbu a nepoužívám mapy. Jsou menší a trochu lehčí, což považuji v mém případě také za velkou výhodu.
Vždy Váš Running Cheff, běhající šéfkuchař a velký fanoušek Garmin 🙂