Dalším krokem na cestě za sny je čerstvý podpis smlouvy s renomovanou sportovní firmou. „Jsem rád, že se tak stává v konferenční místnosti s názvem Adi Dassler, podle muže, který firmu v roce 1925 založil. Podporujeme přední české běžce jako Dana Orálka, Petru Kamínkovou nebo Ivanu Sekyrovou. Moc rádi pomůžeme i mladým nadějím“, řekl David Horák, marketinkový manažer adidas ČR.
„Děláme dlouhou dobu špičkové závody, běžců přibývá, ale kvalita české špičky se horší“, vysvětluje zrod myšlenky, spolu s Carlem Capalbem, jedna z jejich autorek Jana Moberly. Bývalá atletka, nyní manažerka zahraničních běžců Prague International Marathonu. Před časem se probírala běžeckými tabulkami a jen si potvrdila tíživou situaci tuzemského vytrvalostního běhu. Na mužské desítce je z dvaceti nejlepších českých časů kromě prvního Pešavy (1998) zbylých devatenáct datováno nejpozději osmdesátými lety minulého století… Mezi ženami jen čtyři pocházejí z nového tisíciletí.
„Nechtěli jsme ale mladé běžce a hned je honit s časy. Ale spíš hledat opravdové naděje a jim ukázat cestu, dát možnost volby“, říká Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru Prague International Marathonu. Cílem tedy není najít hned olympijského medailistu. Ale dát šanci mladým nadějím poznat, jak se běhá ve světě a vybavit je kvalitním materiálem. Volba padla na tréninkovou skupinu Iva Pitáka, který nyní působí na jilemnickém sportovním gymnáziu.
Tři jeho svěřenkyně, 17letá Linda Vítová a 16letá dvojčata Anežka a Eliška Drahotovy, jsou opravdu všestranné vytrvalkyně – sbírají skvělé výsledky nejen na atletickém oválu, ale i v chodeckých a cyklistických podnicích, nebo triatlonu. „Specializace není nutná. Spíš se postupem času ukáží slabší články a ty odpadnou“, říká trenér, který přivedl svoji pozdější ženu Barboru Dibelkovou k pátému místu v chůzi na mistrovství světa v Helsinkách 2005.
Už v říjnu se děvčata proběhla v Praze s maratonským šampionem Patrickem Makauem. Vesele rozprávěla a naučila se pár cviků z jeho rozcvičky. A v plánu je navštívit tréninkový kemp předních keňských běžkyň ze stáje známého manažera Zane Bransona.
A co je baví nejvíc? Anežka Drahotová, čerstvě stříbrná z českého halového mistrovstvívmezi ženami na 1500 metrů, „straší“ trenéra touhou zkombinovat na juniorskémvmistrovství světa v Barceloně právě patnáctistovku a chodeckou desítku. „V chůzi už odvsebe něco očekávám. Běh by si ráda zkusila na této nejvyšší úrovni, protože s postupujícím věkem bude konkurence mnohem těžší“, říká.
To Eliška Drahotová má jasno. „Já tak rychlá nejsem. Proto se zaměřím na chůzi. A potom se chci ukázat na cyklistických závodech“, říká čtvrtá dívka loňské Evropy v chůzi. Pitákův tým už má nabídku na prestižní mezinárodní etapovou Grácii v Orlové. „Jezdit domů je ztráta času. To spíš rodiče přijedou někdy na víkend za námi na internát“, komentuje náročný program dívka ze severočeského Rumburka.
„Já se teď směřuji k mistrovství Evropy juniorů v triatlonu v Izraeli“, prozradila původem akvabela Linda Vítová. Ta kvůli kvalitní sportovní přípravě opustila rodinu a prestižní školu v Praze a zamířila do podkrkonošské Jilemnice. „Neztrácím hodiny cestami po městě s chrchlajícími lidmi v tramvajích. Školu, atletickou dráhu, bazén i posilovnu obejdu za pět minut“, pochvaluje si.
„Dělají všechno, jsou všestranné. Mají klid na přirozený vývoj, neservou se“, tvrdí jejich kouč. Czech Marathon Hopes běží správným směrem.