Osm závodů, osm unikátních přírodních míst, osm zaplněných startovních listin. Čtvrtý ročník Běhej lesy přilákal přes 13 tisíc závodníků a opět ukázal, že popularita závodů na čerstvém vzduchu roste. Je potřeba se ale dívat vpřed. O budoucnosti seriálu se rozpovídal David Douša z agentury RAUL!, která je marketingovým partnerem série.
Davide, v čem udělaly Běhej lesy největší pokrok v letošním roce?
Rozběhali jsme Slavkovský les na Karlovarsku, další nádherný kout ČR. Naši lesoběžci společně s Raulem a Nadací Emil vybrali přes 200 tisíc Kč, a pomohli tak osmi potřebným lidem k lepšímu životu. Velkou radost mi dělá těch téměř 13,5 tisíc běžců a běžkyň na trasách Běhej lesy, kteří běhají nejen s námi, ale i sami ve volném čase, a stejný počet nových stromů, které za ně Lesy ČR vysadí. Opět jsme ukázali, že české lesy nabízí doslova dechberoucí místa, zvláště v kombinaci s během.
V čem je Slavkovský les natolik unikátní?
Je to dokonalá oáza klidu. Nabízí rašeliniště s haťovými chodníčky, nedotčenou přírodu, lovecký zámeček a okolní polosamoty z konce 19. století ve švýcarském alpském slohu a nekonečné zelené lesy. Bonusem je naprostá absence mobilního signálu. Pro běžce (a bohužel i pro nás organizátory návrat o pěkných pár let zpět, do klidné doby, bez neustálého pípání SMS a notifikací. Je to kouzelné místo, kam se určitě chceme s Běhej lesy vracet.
Budete objevovat další podobná místa napříč Českou republikou?
Stále nejraději objevujeme, hledáme klid a čerstvý vzduch, sportujeme a čerpáme energii v českých lesích. Seriál má nyní osm závodů, a my cítíme, že na necelý půlrok trvající běžeckou sezonu v přírodě je to akorát. V této chvíli se proto nechystáme počet závodů zvyšovat. Protože ale zároveň chceme běžcům stále přinášet něco nového, překvapovat je, máme v hlavě několik nápadů, o kterých se ale potřebujeme nejdříve poradit s jeleny a zajíci během našich výběhů do podzimních lesů. Sojka s novinkami přiletí během zimy.
Výjimečnost Běhej lesy byla od začátku v tom, že se běhá v přírodních rezervacích. Jak složité je to ve vztahu k ochráncům přírody?
Bez ohledu na to, jestli běháme v národním, nebo městském parku, vždy se snažíme k přírodě chovat co možná nejohleduplněji. Stejný přístup pak vidíme u velké většiny lesoběžců, včetně těch nejmenších. Věříme, že i díky seriálu mají lesy stále raději a stejný vztah k nim chovají i mimo závody. Velký dík v tomto směru patří Lesům ČR a Vojenským lesům a statkům, které, nejen pro děti, připravují na každém závodě lesní pedagogiku. Sami u sebe cítíme možnosti, jak se k přírodě chovat šetrněji hlavně v nakládání s odpady a jejich minimalizací. Vnímáme, že po každém závodě jich zbývá více, než by mohlo.
Máte představu, jak toho dosáhnout?
Chceme pečlivě třídit veškerý odpad. Chceme minimalizovat a postupně odstranit plasty, které představují globálně ohromný problém. Chceme postupně využívat stále více materiálů z obnovitelných zdrojů, materiály přirozeně rozložitelné. Je to postupná cesta.
Za každého registrovaného běžce vysadí Lesy ČR jeden strom. Letos je to třináct a půl tisíce stromů. Budete v tom pokračovat v dalších letech?
Budeme v tom pokračovat. Je to od začátku jeden ze základních kmenů seriálu. K tomu letos dostávali závodníci ke startovnému semínka tří stromů. Každý si tak mohl kromě námi vysazeného stromu vysadit svůj. Běháme do lesa pro zážitky a odpočinek, a je tak zcela přirozené, že mu to vracíme v podobě nově vysazených stromů. Kdyby všechny stromy za letošní závodníky Běhej lesy vysazovaly Lesy ČR s pětimetrovými rozestupy, osází s nimi plochu o velikosti 51 fotbalových hřišť. To už je pěkný les pro další generace lesoběžců!