Aktuální číslo časopisu RUN se v rozsáhlém článku věnuje hledání ideální tréninkové trasy. Najdete v něm odpovědi snad na všechny s tím související otázky. Jak si máte namixovat různé povrchy a výškové profily, čím si pravidelný trénink zpestřit, či na co si máte dávat největší pozor. Slavný ultramaratonec Miloš Škorpil vás nádavkem zbaví ostychu před používáním holí na nordic walking při běhu v náročném terénu.
Běh po pláži, kterého si můžete užívat při letní dovolené, je podle odborníků „skvělá aktivita s úžasným zdravotním a psychologickým prospěchem“. Ne každý suchozemec ale ví, že pobřežní terén obsahuje i záludnosti – třeba přechody mezi pevnějším a hlubokým pískem mohou nadměrně zatížit klouby a šlachy. Po sypkých svazích nad písečnou pláží byste neměli běhat vůbec. Vytěžit maximum z plážového běhu a vyvarovat se rizik vám pomůže detailní článek obsahující nejen rady světových expertů, ale i zkušenosti čtenářů Runu.
V expertním materiálu „Otestujte si pedály“ vás Aleš Tvrzník provede laboratoří CASRI a vysvětlí, co všechno se tady můžete při rozličných testech dozvědět o svých nohou a běžeckých návycích. A hlavně o tom, jak budete díky poznatkům zprostředkovaným moderní počítačovou technikou schopni vypilovat svůj běžecký styl tak, aby byl co nejúčinnější a současně šetřil amortizátory vašeho „podvozku“.
Víte, co to je shuttle run nebo wassermann? Tyto a jiné tréninkové fígle pomáhají špičkovým fotbalovým hráčům spojit vlastnosti vytrvalce a výbušnost sprintera v bězích na ultrakrátké vzdálenosti. Článek o „vytrvalcích ze stadionu“ vás seznámí s tak zvaným bioenergetickým principem tréninku, který v Česku uplatňuje mimo jiné úspěšný liberecký trenér Josef Csaplár. Perfektně se hodí i pro zpestření přípravy kondičních běžců.
Malé děti mohou naběhat deset až patnáct kilometrů denně a díky rychlé regeneraci organismu jsou v pohodě. Pokud ale chcete, aby jim počáteční nadšení vydrželo, měli byste od počátku dbát i to, aby vaše ratolesti neměly tvrdý krok či nedržely špičky příliš do sebe. Rady, jak na to, najdete v článku Malí atleti.
Glutamin, smilax nebo taurin jsou ty správné ingredience pro rychlou regeneraci a vyšší sportovní výkon. Odborník na zdravou výživu Ivan Mach v článku Metabolická vzpruha popisuje nejen, jak tyto látky působí, ale především jak a v jakém množství je můžete užívat.
Pokud jde o trénink, Run se tentokrát podrobně věnuje „vytrvalecké maturitě“- běhu na 10km. Poradcem vám bude Miloslav Sýkora z pražské FTVS, který je mimo trenérem čerstvé maratonské mistryně ČR Veroniky Brychcínové. V novém čísle si také můžete vybrat nejnovější funkční oblečení na trasu i pro chvíle odpočinku, sluchátka k MP3, která vás při běhu nezradí, nebo se nechat inspirovat desítkami dalších rad, triků a návodů z oblasti motivace, výživy a dalších sportů.
V případě, že červencový Run na stáncích nenajdete, můžete si ho také objednat na telefonu