5 údělů trenéra

5 údělů trenéra

Pro někoho zbytečný přepych, pro někoho nezbytnost, bez níž by se k výkonu, ba k samotnému běhu nedokopal. Jak může běžecký trenér pomoct vám?

Na chvíli si odmyslete všechno to, nad čím se ve své glose zamýšlel Michal Vítů – že se běžeckému trénování věnuje kdekdo a jestli to je zcela správně.

Zároveň je třeba vzít v potaz, že ryze běžecký trenér se u nás studovat nedá a alespoň různé kurzy jsou u nás teprve v plenkách. Pokud bychom chtěli řešit terminologii do hloubky, narazíme na to, že trenérství je řazeno mezi pedagogické profese a jako takové ho samozřejmě studovat lze. K tomu řada sportovních oborů a pak jsou tu pochopitelně i trenéři atletičtí, rovněž licencovaní.

Spíš se zaměřme na to, co vám takový – lépe tedy řečeno – kouč může přinést a jaký by měl být. Koneckonců, kolikrát hraje větší roli to, jak vám vyhovuje daný přístup a jak si sednete lidsky, než to, kolika kdo máchá certifikáty.

1) Pravidelnost

Máte-li problém se donutit pravidelně běhat, právě dohled trenéra, mít nad sebou bič, vám v tom může pomoci. S tím souvisí i tréninkový plán (viz str. XY). Když už nezabírá žádná jiná motivace, třeba pomůže, když za to budete platit. Anebo nechcete svého kouče zklamat.

Není potřeba kontrola celoživotní, brzy se z běhu stane rutina a budete rádi vybíhat sami.

2) Spolupráce a smysl

Trenérské vedení předpokládá interaktivní spolupráci trenéra se svěřencem a ne jen poslání univerzálního tréninkového plánu mailem. Při výběru si tedy kromě ceny ověřte, zda za své peníze dostanete kvalitní službu v podobě možných úprav tréninku (on-line servis) a na základě jakých informací je vám plán vypracován,“ uvádí ve své „Velké knize běhání“ Aleš Tvrzník. Jedním dechem ale zmiňuje i onu kvalifikaci – protože trenér svým způsobem spolurozhoduje o vašem zdraví.

Trenér by se tedy měl zajímat o to, jak tréninky snášíte, zda-li vás něco nebolí, jak se vám daří zařadit běhání do běžného života, a s ohledem na to vše přizpůsobit. Měl by znát svěřencovy cíle (jde jen o to, běhat pravidelně, nebo zhubnout, nebo se propracovat k určitému výkonu?), respektovat je a s ohledem na ně ke svému svěřenci přistupovat. Nepohybujeme se na vrcholové úrovni, aby někdo na někoho kupříkladu zvyšoval hlas či byly na místě výčitky. Měl by být realistou: desítku za 40 minut (bez větší sportovní minulosti) asi zítra nezaběhnete.

3) Prevence zranění

Je žádoucí, aby trenér nebyl jen tím, kdo párkrát klikne a pošle pár mailů. Trenér by vás měl také vidět běhat a znát váš zdravotní stav. Jen tak může pomoci se správnou technikou, zabrzdit zranění či přetrénování – to vše souvisí. Ale pozor, důležitá je i zpětná vazba svěřence, který by se měl ozvat pokaždé, když se mu něco nezdá a běhání v něm vyvolává spíše nepříjemné pocity. Tím nemyslím, když se zrovna ozývá čistá lenost. Pak musí zasáhnout trenérova autorita. Je to tedy i o vzájemné důvěře a jakési symbióze.

4) Radosti i zklamání

Trenér by měl být motivátorem, tím, kdo vás povzbudí. Zapáleným pro věc. Oporou. Přičemž je jedno, zda jde o chvíle, kdy jde vše podle plánu, nebo chvíle, kdy máte chuť pověsit běžecké kecky na hřebík. Nervozita před závodem? Smutek z výsledku? I s tím by si měl umět trenér poradit. Stává se tedy tak trochu i psychologem. Měl by být dostatečně empatický.

5) Osobní zkušenost

Vzdělání v oboru u nás pokulhává, a tak se lze řídit také dle množství a škály zkušeností. Když vedle sebe postavíte fitness trenéra a dlouholetého atleta s celým arzenálem odběhaných závodů, po kom tak asi bude lepší sáhnout? Ale zase bacha, onen ambiciózní atlet se musí umět přeladit na potřeby a možnosti hobby běžce.

Je logické, aby vám někdo mohl radit s přípravou na maraton, měl by jich sám mít několik úspěšně absolvovaných. Pro ty úplně první krůčky to zcela potřeba není.

Kolik to stojí

Záleží na tom, kdo se vám bude věnovat a jak rozsáhlou spolupráci si domluvíte. Jestli budete chtít jen tréninkový plán, nebo i individuální běžecké lekce a kolik jich bude. Ceny se pak pohybují od několika stokorun do tisíců.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock