Běh místo oběda

Kdy jít běhat, když nejsi zrovna ranní ptáče a po návratu z práce tě od tréninku až příliš často odradí únava nebo rodinné povinnosti? Dobrou volbou může být trénink o polední pauze. Jak ale v takovém případě uzpůsobit stravovací režim?

Jestli je běh v polední pauze dobrá volba i pro tebe, záleží především na podmínkách v práci. Pokud je tvoje polední pauza striktně omezená třiceti minutami, raději vol jiný čas. Ne, že by se za půl hodiny nedal stihnout smysluplný trénink i s rozcvičením a výklusem, jenže ty se musíš ještě stihnout převléct, „zkulturnit“ a také najíst.

Pokud ale pro tebe není problém si polední pauzu o trochu natáhnout a nepanují zrovna tropická vedra, klidně se v této době do tréninku pusť.

Pár důležitých pravidel

  • Pro trénink v polední pauze je vhodný systém stravování populární například v Anglii: vydatnější snídaně a večeře a přes den spíš něco lehčího.
  • Pokud snídani a běh dělí 5 hodin a více, můžeš zařadit ještě malou, snadno stravitelnou svačinku. Ta je vhodná hlavně v případě, že plánuješ intenzivní trénink. V takovém případě by měla obsahovat hlavně sacharidy – klidně stačí třeba jablko nebo banán. Pokud máš v plánu mírné tempo, sacharidů se vyvaruj, abys podpořil(a) spalování tuků. Zkus třeba bílý jogurt nebo pár ořechů.
  • Po intenzivním tréninku možná nebudeš mít chuť se najíst. Pro tyto případy měj připravený například regenerační nápoj, energetickou tyčinku anebo kousek ovoce.
  • Lehčí oběd obsahující sacharidy, snadno stravitelné bílkoviny a minimum tuků si dej půl hodiny až hodinu po doběhu. Ideálně ho měj připravený z domova v krabičce, ať neztrácíš čas.
Text: Blanka Gololobová | Foto: Shutterstock