Bolest místo euforie: Co je po doběhu normální?

Nepříjemné pocity při samotném závodě tak nějak čekáme. Co když se ale problémy objeví až v cíli po doběhu? Kdy je to ještě normální a kdy by nám měla zablikat varovná kontrolka?

Zvracení

Říká se, že kdo v cíli neblije, neběžel naplno. To je samozřejmě přehnané, pravda ale je, že zvracení při běhu a po něm nemusí být nutně známkou nemoci. Při intenzivní zátěži totiž většina krve směruje do svalů a v břišní dutině se snižuje její průtok až o 80 %. To může vyvolat trávicí problémy, zvlášť když jsme se najedli příliš pozdě před startem nebo zvolili nevhodné občerstvení. Na druhou stranu může zvracení signalizovat i třeba úpal, selhání ledvin či jiný zdravotní problém. Pokud se tedy opakuje častěji nebo je intenzivní, k lékaři zamiř.

Závratě

Při běhu vyšší intenzitou se rozšiřují cévy ve svalech a zároveň stoupá tepová frekvence i krevní tlak. Když se pak náhle zastavíme, tlak i tepovka brzy klesnou, ale cévy zůstanou rozšířené o něco déle. V horní části těla se proto krve nedostává, což se může projevit motáním hlavy. Nic nebezpečného to tedy nejspíš není.

Bolest hlavy

Ta už úplně normální není. Příčinou může být vysoký úbytek minerálů nebo dehydratace, proto rychle soli a tekutiny doplň a nezapomeň ani na cukry, protože roli může hrát i nízká hladina krevního cukru. Zaměř se také na techniku běhu, jestli nepřetěžuješ krční svaly. Pokud se ale bolesti opakují, je na místě navštívit lékaře.

Deprese

Pokud se cítíš mizerně i po povedeném závodě, úplně normální to není. Může to být projev propukající nemoci nebo přetrénování.

Křeče

Ty nijak nebezpečné nejsou, pokud se ale opakují pravidelně, je na místě něco změnit. Roli může hrát i špatné občerstvování při dlouhých závodech (nedostatečné doplňování minerálů, hlavně sodíku), špatná technika běhu či svalové dysbalance.

Text: Blanka Gololobovová | Foto: Shutterstock