Desatero pylového alergika

Zatímco většina běžců vítá jaro s nadšením, pyloví alergici s vděčností vzpomínají na tuhé mrazy. Při dodržování základních pravidel je ale možné negativní dopad kvetoucích rostlin zmírnit.

  1. Sleduj zpravodajství –Pokud zrovna kvete „tvoje“ rostlina, raději zamiř do fitka na pás.
  2. Vybírej trasu – Pylu se nevyhneš, vítr ho dokáže zanést desítky kilometrů daleko. Průběh řepkovým polem či kvetoucím březovým hájem je ale zbytečný hazard.
  3. Schovej se do lesa – Pokud v lese zrovna nic nekvete, je zde nižší koncentrace pylů než na volném prostranství. Neplatí to ale pro okraje lesa.
  4. Vyběhni do deště – Jestliže už dlouho nepršelo, koncentrace pylů v ovzduší stoupá mnohonásobně. Naopak v dešti či těsně po něm riziko prakticky nehrozí.
  5. Raději ráno – V časných hodinách je ve vzduchu méně pylu než odpoledne.
  6. Zkus roušku – Běh s rouškou už sice skoro nikdo nechce zažít, pylovým alergikům ale může pomoci. Ušij si ji z kvalitního flísu – ten většinu pylových zrn zadrží, a přitom se přes něj dobře dýchá.
  7. Doma do sprchy – Kontakt s pyly se snaž maximálně omezit. Po doběhu proto zamiř do sprchy a umyj si i vlasy. Oblečení hoď ihned do pračky.
  8. Vypláchni si i nos – Pylová zrna odstraň i ze sliznic. Skvělý je výplach nosu technikou Džala néti (návod snadno vygůglíš).
  9. Vyčisti vzduch – Doma používej kvalitní čističku vzduchu.
  • Vsaď na bylinky – Léky z kategorie antihistaminik mají řadu vedlejších účinků. Pokud to tedy není nezbytné, raději zmírňuj alergii pomocí bylinek. Velmi účinný je rozmarýn, šišák bajkalský nebo himalájská rostlina Coleus forskohlii.
Text: Blanka Gololobová| Foto: Shutterstock