Kdo hltá, nehubne

Kdo hltá, nehubne

Jak se cítit dokonale sytí, i když toho sníte méně než obvykle? Řešení je prosté – nehltat, ale naopak každé sousto soustředěně, pomalu a důkladně rozžvýkat.

Vědci z Iowa State University se zaměřili na to, jak čas věnovaný žvýkání ovlivní náš pocit nasycení. Dospěli přitom k následujícím výsledkům.

  • Pokud sledované osoby prodloužily čas žvýkání každého sousta o 50 %, snížili automaticky svůj celkový denní příjem kalorií o 9,5 %. 
  • Pokud čas žvýkání zdvojnásobily, činil pokles kalorického příjmu dokonce 14,8 %!

Důvody, proč může pořádné žvýkání prospět i vám

  • Důkladným žvýkáním prodloužíte čas jídla, takže dáte signálům sytosti více času na to, aby doputovaly až do mozku.
  • Když prodloužíte dobu pobytu sousta v ústech, znásobí se spektrum chutí, které se z něj uvolní. Jídlo vás tak mnohem více uspokojí i po psychické stránce a nebude vás po dojedení dál honit mlsná. Ze stejného důvodu je důležité, abyste svoji pozornost věnovali opravdu jen jídlu, nikoliv například displeji mobilu.
  • Důkladné rozmělnění potravy zvyšuje její stravitelnost, takže se zlepší vstřebávání obsažených živin. Právě dostatek makro- i mikroživin je přitom podmínkou ochoty těla zbavit se nadbytečných kilogramů.

Víkend vám přidá kila

Nedaří se vám zhubnout? Příslovečný pes může být zakopán ve vašem způsobu trávení víkendu. 

Podle výzkumu zveřejněném v odborném časopise Obesity totiž lidé o víkendu upřednostňují jídla bohatší na tuky a kalorie. Jídlu rovněž věnují více času, takže spořádají větší porce, a navíc v průběhu dne mnohem více „uzobávají“.

To, že si o volných dnech dáte delší běh než v týdnu, proto rozhodně nestačí. Důležité je zůstat i po zbytek víkendu co nejvíce aktivní a minimalizovat čas strávený doma lenošením. Jednak tím zvýšíte energetický výdej, ale především nebudete mít příležitost neustále kontrolovat obsah ledničky a spíže.

Pozor na chrápání!

Že obezita bývá častou příčinou chrápání, je obecně známo. Fakt, že chrápeme, nám ovšem zároveň může komplikovat i hubnutí. Při chrápání se totiž zhoršuje okysličení organismu (zvlášť je-li spojeno se spánkovou apnoí), čímž se zpomalují i oxidační procesy v těle – včetně spalování tuků. Únava, která je způsobena narušením kvality spánku, navíc zvyšuje naši chuť na sladké a energeticky vydatné potraviny.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock