Kdo je lepší vytrvalec? Ženy!

Kdo je lepší vytrvalec? Ženy!

Je jasné, že na atletických oválech, silničních i terénních závodech budou vždycky chlapi lepší. Přesto není třeba ztrácet sebevědomí – lepšími vytrvalostními schopnostmi jsme totiž my!

Možná už jste to také zažily: Jdete běhat s partnerem, funíte, nestíháte, zatímco on okolo vás dělá kolečka a sem tam přidá „vtipnou“ poznámku na vaše tempo. Po podobných zážitcích nejedna začátečnice s běháním definitivně končí.

I když ale překonáme úvodní potíže, stále chlapi zůstávají lepší. Když odborníci zprůměrovali časy účastníků předních světových maratonů, došli k výsledku 4:29 u mužů a 4:59 u žen. O něco menší rozdíly panují v triatlonu, i tam však mají chlapi navrch.

Když ženy vítězí

Stačí ale zabrousit do jiného sportu, konkrétně do dálkového plavání na otevřené vodě. Například v 38,4 km dlouhém závodě Tampa Bay Marathon Swim dosahovaly muži průměrného času 12:26:2, zatímco ženy byly o celých sedm minut rychlejší! Ovšem i v běžeckém ultramaratonu občas stává, že žena nechá za sebou většinu mužského startovního pole – například Ann Trasonová skončila druhá v absolutním pořadí dvou legendárních amerických závodů Western States a Leadvill Traile 100. A cyklistka Lael Wolcoxová se dokonce stala celkovou vítězkou 4 300 mil dlouhého závodu Trans Am.

Menší síla, větší vytrvalost

Důvod je jednoduchý. V běhu totiž muži vítězí, protože mají větší svalovou sílu. U sprintů se to samozřejmě projeví více než u maratonu, i u něj však síla stále hraje rozhodující roli. Ženy jsou na tom ale lépe v silové vytrvalosti – když je vědci nechali opakovat 200x vybraná posilovací cvičení, poklesla u nich svalová síla o 15 % méně než u mužů. Muži byli zpočátku rychlejší a silnější, ale pak se mnohem rychleji unavili.

Mužské svaly jsou sice silnější, ty ženské však mají uvnitř efektivnější metabolismus produkující energii a také mají v průběhu svalových kontrakcí vyšší průtok krve ve svalech. A v neposlední řadě je i ženská psychika mnohem lépe uzpůsobena na zvládání dlouhotrvající monotónní zátěže než ta mužská.

Proto také platí, že čím delší vzdálenost, tím se ženy spíše vyrovnají mužům. A ve výše zmíněném dálkovém plavání je dokonce převálcují – při překonávání odporu vodního prostředí je totiž absolutní síla mnohem méně rozhodující než při překonávání gravitace odrazem od země.

Nemusíte tedy ztrácet sebevědomí, když vás partner v závodě i tréninku jednoznačně převálcuje. Když přijde na to, kdo toho víc vydrží, budete mít navrch jednoznačně vy.

Menší síla, více úrazů

Fakt, že mají ženy menší svalovou sílu, může zvýšit riziko zranění. Například slabé posturální svaly zhoršují při běhu stabilitu trupu a boků, deficit síly dolních končetin zase zhoršuje tlumicí schopnost nohy při dopadech.

Běžkyně by proto v rámci prevence úrazů měly posilovat více než muži (zároveň budou z nárůstu síly i více těžit v oblasti výkonnosti. 

Muži by se zase měly mnohem pečlivěji věnovat protahování.