Málokterý sport se může chlubit takovou soudržností jako orientační běh. Většina závodníků je sdružována v klubech, které kromě společného trénování také pořádají závody a dělají mnohé další aktivity.
Jak již bylo nastíněno výše, orientační běžci jsou velmi pospolitou komunitou. V ČR je aktivních téměř 12 000 běžců, kteří jsou registrovaní v klubech (oddílech) Českého svazu orientačních sportů.
Běhat za klub přináší řadu výhod, ať už se jedná o snadnější přihlašování na závody, hodnocení v oblastních a republikových žebříčcích nebo účast na společných trénincích.
Trénink dětí jako základní stavební kámen
Jedním ze základních úkolů klubu je příprava dětí a mládeže, které se chtějí orientačnímu běhu věnovat. Někdy je trénink zajištěn v rámci školních kroužků, domů dětí a mládeže, u větších oddílů jsou ale tréninky organizované klubovými trenéry.
U menších klubů většinou tréninky nejsou tak časté a členové se v jejich organizaci střídají. Nejlepším tréninkem je pak závod. Na trénincích jsou většinou postaveny tratě pro dospělé a veterány, kteří si chtějí také zatrénovat nebo mají možnost aktivně strávit volný čas, když jsou jejich děti na tréninku. Oddílová soustředění probíhají většinou několikrát do roka, a to v jiných terénech, než ve kterých se běžně trénuje, aby si běžci osvojili orientaci i jinde. Soustředění jsou pak skvělým nástrojem pro udržení pospolitosti v rámci klubu, ať už mezi dětmi nebo dospělými.
Obstarat si finance
Větší kluby si na rozdíl od těch nejmenších dokáží na sebe poměrně dobře vydělat pořádáním závodů na regionální nebo celorepublikové úrovni. Z toho důvodu není potřeba platit vysoké členské příspěvky. Orienťácké závody totiž nepořádají žádné externí agentury, ale jsou v režii právě klubů nebo svazu.
Oblastních závodů se účastní průměrně několik stovek závodníků, celorepublikových až 1500, a tak se dá na takových závodech také něco vydělat, i když se startovné nešplhá do žádných závratných výšek. Naspořené prostředky pak kluby používají na udržení chodu oddílu, tisk map, pořádání tréninků nebo soustředění, platbu startovného na závody nebo třeba jako příspěvek na klubové oblečení.
Jdeme pořádat závody
K uspořádání oblastního závodu je potřeba cca 30 dobrovolníků, se kterými lze závod bez problémů uspořádat. Pořadateli jsou právě ti, kteří orienťák znají a vědí, co vše je potřeba zařídit.
Ti zkušenější staví tratě, organizují start nebo vyčítají čipy a zpracovávají výsledky. Orienťáčtí začátečníci, děti a mládež mohou pomoci se značením cesty na start, občerstvovačkami na trati nebo organizací parkování. Materiál pro uspořádání závodu má řada klubů svůj, někdy si jej půjčují od větších oddílů (například stojany kontrol, krabičky SPORTident a další).
Bez mapy to nejde
Pro pořádání tréninků a závodů samozřejmě musí mít oddíl nějakou mapu, na které se poběží. Možností je nechat les/město/park zmapovat nějakým dobrovolníkem z klubu, který je nadšený do tvorby map a má nějaké základní zkušenosti, nebo zadat práci nějakému profesionálnímu mapaři (ti jsou většinou také orienťáci). Takto se v Česku vydalo několik tisíc map, které nyní slouží orientačním běžcům. Pro účely tréninků a soustředění se mapy mezi kluby sdílejí, aby se využily lépe než na jeden závod a několik tréninků.
Orienťácké kluby v číslech:
Počet klubů v ČR: 200 Největší klub: OK Lokomotiva Pardubice (404 členů) Průměrný počet registrovaných členů v klubu: 59 |
Jak se zapojit do klubu?
Myslíš to s orienťákem vážně a chtěl bys alespoň občas trénovat, jezdit na soustředění nebo na závody? Zapoj se do některého z klubů v ČR. Na webu zacitorientak.cz zadej svou polohu a pod tlačítkem „Chci trénovat“ najdeš vhodné kluby orientačního běhu ve svém okolí. Pak už se stačí ozvat na e-mail klubu nebo přijít na některý ze společných tréninků. |