Na závod šel bych světa kraj

Na závod šel bych světa kraj

Běžet závod je zážitek. Běžet závod v cizině je zážitek na druhou. Bohudík už cestování není nic nedostupného a běžecký boom neatakuje jen Českou republiku. S trochou nadsázky můžete se zavřenýma očima zabodnout prst do mapy a vyrazit. Proč a jak zařadit zahraniční podnik do své termínovky?

Stejně jako pražský (půl)maraton každoročně láká davy zahraničních běžců, vábí závody mimo naši domovinu i Čechy. Jen pro ilustraci, podle údajů Prague International Marathonu přijelo do metropole na půlmaraton v roce 2014 2 643 běžeckých turistů, záhy na maraton už skoro pět tisíc. Pokud uvážíme všechny závody RunCzech běžecké ligy, má celkem téměř 20 procent návštěvníků bydliště v zahraničí. A to není málo.

Třikrát proč

V tuzemsku se koná takové pestré množství závodů, že lze namítnout, proč cestovat za hranice. Jenže jakmile si párkrát zaběhnete pražský půlmaraton, chcete zkrátka ještě něco víc. Máte to mít. Samozřejmě přitom nemusíte sáhnout jen po městských bězích, ale ty jsou co do účasti nejfrekventovanější. Řeč je pochopitelně hlavně o vzdálenosti půlmaratonské a maratonské. Vážit stovky kilometrů kvůli desítce se úplně nevyplatí.

1. Pojedete na výlet

Když se rozhodnete pro zahraniční závod, málokdy jedete jen tak na otočku. Vyplatí se si pobyt alespoň na pár dní prodloužit. Rázem tak máte malou dovolenou, kdy můžete objevovat nové lokality.

Pokud to startovní pole dovolí a není vyprodáno, na tuzemský závod se můžete vydat prakticky ze dne na den, spontánně (ideálně tedy abyste měli i natrénováno). Cesta do zahraničí ovšem bude chtít trochu plánování.

2. Město z jiné perspektivy

Jakmile se někde koná závod, město hned žije jinak. Všem místním se to nejspíš nemusí líbit, ale jak se na chvíli omezí doprava, spatříte město tak, jak se vám to jindy nepodaří. A často u toho stihnete obdivovat i většinu místních zajímavostí.

3. Sdílený zážitek

Sotvakdy vyrazíte do ciziny sami, většinou vás doprovází partner, ale úplně nejlepší je pro závod nadchnout i podobně naladěné kamarády. Několikadenní výpravy na závody jsou jednou z nejlepších věcí, co jsem kdy zažila.

Nejtěžší úkol: výběr závodu

Závodů je vážně tolik! Hodí se proto poptat se běžců ve svém okolí, třeba vznést dotaz ve skupině na Facebooku, uvidíte, že ochotných podělit se o své zkušenosti se najde přehršel. Stejně tak můžete trochu pogooglit, o svých zážitcích z běžeckých cest na internetu píše řada lidí či přímo blogerů.

Některé závody totiž mohou na první pohled vypadat bezchybně, ale nakonec zjistíte, že ne vše je ideální. Toužíte třeba po rychlém závodě, ale dozvíte se, že na trati poměrně fouká, nebo že cesty jsou pro širokého hada běžců příliš úzké.

Jedním dechem je však třeba dodat, že zahraniční závody se běhají hlavně pro zážitek.

Ale ani ten nemusí být takový, jaký byste si představovali. Když se třeba řekne půlmaraton v Paříži, naskočí vám obrázek, jak se vznášíte po trati hned vedle monumentální Eiffelovky nebo Vítězného oblouku. Představa hezká, ale skutečnost je taková, že k top památkám vás zavede až maraton, kdežto poloviční vzdálenost se odehrává na periferii města. Asi jako kdybyste absolvovali pražský půlmaraton se startovní a cílovou bránou na Černém Mostě.

Za druhé zvažte, kolik můžete obětovat času. Na takové Drážďany, Vídeň nebo Košice si vystačíte s víkendem, pro Budapešť, zmíněnou Paříž či Lago di Garda, zkrátka cokoliv vzdálenějšího, už je to trochu škoda a lépe uzmout pár dní navíc.

Bez přípravy nejezděte

Co se startovného týče, zpravidla fungují odstupňované ceny podle data přihlášení nebo množství již registrovaných běžců. Platí tedy: čím dříve, tím lépe. Zato nemusí nutně značit, že zahraniční závod vás zruinuje, startovné bývá podobné jako u nás, i když také se najdou napálené výjimky. Na druhou stranu i tak to často stojí za to. Atraktivnější závody bývají vyprodané rychleji, podobně jako u nás, ale vůbec to neplatí plošně, mívají zase větší kapacitu a řadu z nich opravdu klidně pořídíte last minute.

Jestliže byste chtěli běžet v zahraničí už na jaře, měli byste mít alespoň v rámci možností natrénováno tak, abyste si závod co nejvíc vychutnali. Cílový čas pak může být třeba jen třešničkou na dortu. Když budete od třináctého kilometru střídat běh s chůzí a trpět, žádné moc hezké vzpomínky si neodvezete. A to je potom trochu drahá sranda.

Pak si raději počkejte na podzimní termín, kdy máte ještě relativně fůru času něco přitrénovat.

Závod volte také s ohledem na svoji závodní termínovku, uvidíte, že i to vám výběr docela zúží. Skvělý přehled zahraničních závodů najdete na Distancerunning.co.uk. O zábavu na několik dní je postaráno.

Čas je přítel

Pečlivě jste závod vybrali, přihlásili jste se (někde to nebývá úplně technicky snadné – například kvůli jazykové bariéře, ale valná většina funguje i v angličtině), teď ještě vyřešit všechno kolem: tedy ubytování, cestování a pojištění. Pozor, někde po vás budou chtít také potvrzení od lékaře, zajistěte si ho včas!

Až budete pátrat, kde složit hlavu, vyplatí se vsadit na osvědčené servery, jako je Booking.com. Čím méně předzávodního stresu, tím lépe. Přečtěte si recenze na hotel, abyste nakonec neskončili v příliš hlučné čtvrti, kde se na významný závod špatně vyspíte. Berte ohled na místo a čas startu, abyste se tam pohodlně dostali. Ubytování často doporučují i samotní organizátoři závodu. Jestliže chcete místo poznat ještě víc do hloubky, můžete se zkusit ubytovat u někoho v domácnosti skrz Airbnb.cz; nejspíš i ušetříte.

Určitě se vyplatí dorazit minimálně den před závodem, ale ještě lépe dva, abyste se trochu aklimatizovali, uklidnili z cestovní horečky a v pohodě si vyzvedli startovní balíček a užili si expo a doprovodný šrumec, který taktéž stojí za pozornost. Bývá to zkrátka jedna velká show.

Snažte se, aby vás cesta co nejméně zničila. Jestliže zamýšlíte trávit delší dobu v autě, je vážně lepší vyjet s větším předstihem. Pohodlnější cestování nabízí vlak, o něco méně už autobus. Nezruinuje vás ani letecká doprava, nízkonákladové společnosti to jistí a do evropských metropolí se dostanete za pár stovek, navíc komfortně a za chvíli.

I na balení si vyhraďte dost času, když to necháte na poslední chvíli, riskujete, že doma zapomenete něco důležitého (hlavně boty!). S sebou si vezměte různé varianty oblečení, počasí je nevyzpytatelné a mohlo by se vám stát, že si pak budete muset něco dokupovat na místě.

Langoš – špatná večeře

Dorazili jste na místo, celí nadšení a nejraději byste obešli celé město, ochutnali místní speciality… Zbrzděte! Za chvíli stanete na startu dlouhého závodu a není úplně ideální den dva předtím nachodit dvacet kilometrů, strávit celý den na nohou. Předzávodní program volte střídmě a šetřete síly, poznávání odložte až na čas po závodě, pak už bude únava jedno. Raději se držte i pravidla ozkoušené stravy, zahraniční závod nejspíš nechcete strávit v toitoice. Pochutnat si před závodem v budapešťské tržnici na langoši obloženém vším možným opravdu není dobrý nápad. Raději večer před závodem navštivte pasta party, které bývají jeho součástí.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock