Opravdu po pečivu ztloustneš?

Pečivo snídáme, přikusujeme v poledne k polévce, svačíme nebo jím řešíme i rychlou večeři. U zastánců zdravé výživy se ale stále častěji dostává na černou listinu. Přitom to kvalitní nejenže tělu neublíží, ale může být i každodenní součástí dietní stravy.

Nezáleží na tom, zda je to bílé pečivo či celozrnné – z chemického hlediska se jedná o sacharidy, které jsou využité buď pro výdej energie nebo uloženy do tuku,“ vysvětluje MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař pro dospělé z Přílepské ordinace (www.prilepska-ordinace.com)

Je spousta potravin, které část společnosti vnímá jako ty, po kterých se zaručeně tloustne – například oříšky, jež obsahují vysoké množství tuků. Ty ale ve své podstatě nejsou špatné, ba naopak. To samé platí i u pečiva“ říká Stanislav Petříček, popularizátor raw stravování a zdravého životního stylu bistRAWveg, https://www.bistrawveg.cz/

Celozrnné je zdravější

Nejzdravější variantou je pečivo celozrnné. To musí dle legislativy obsahovat minimálně 80 % celozrnné mouky. Zrno je zpracováno celé, díky čemuž je bohatší na vlákninu i vitaminy, a navíc má nižší glykemický index. Neobsahuje tolik prázdných kalorií a k zasycení stačí menší množství. Toto pečivo je většinou dražší a v běžných obchodech jej málokdy seženeš.

Pozor si dej na všechny druhy, které mají označení „tmavé“, „fitness“ „vícezrnné“ apod. Mnohdy jde jen o obyčejné, z bílé mouky, pouze obarvené. Vybírat můžeme třeba podle původu mouky, složení, zda byl použit kvásek, zda se přidávají aditiva nebo staré pečivo – často pekárny starý chleba namelou a dodávají do nově pečeného,“ vysvětluje MUDr. Rodion Schwarz.

A samozřejmě platí, že všeho moc škodí. Přílišná konzumace pečiva může vést nejen k tloustnutí, ale i k trávicím obtížím.

Text: Blanka Gololobovová | Foto: Shutterstock