Léto je za námi, což je dobrá zpráva pro všechny, kdo na trati neradi zápasí s vedrem. Jenže podzim nám „přírodních soupeřů“, jež mohou negativně ovlivnit běžecký výkon, nachystal mnohem více. Proto je dobré naučit se vůči nim účinně bránit.
Proti všem přírodním jevům nejde vymyslet nějaký univerzální návod, který následně použiješ, ale platí zde dvojnásob známé přísloví – štěstí přeje připraveným, nemyslíš? Zkusím ti alespoň částečně poradit, jak se co nejlépe bránit, aby neutrpěl zejména tvůj výkon.
Když zafouká ze strnišť
Severní vítr je krutý – zpívá se v jedné známé filmové písni a lze s tím jen souhlasit. Když se zeptáš ostatních běžců, všichni ti bez rozdílu odpoví, že raději běhají v dešti než ve větrném počasí. Zatímco v létě, při vyšších teplotách, působí vítr jako dobrý chladič, v podzimním čase se z proudícího vzduchu stává nepříjemný soupeř už jen kvůli vyššímu riziku prochladnutí. Pokud navíc fouká proti, tak tě vítr může i poměrně značně zpomalit a zhatit tvé smělé plány na dobrý čas.
Jak se bránit?
V sedmdesátých letech bylo běžné, že si cyklisté ve větrném počasí vkládali pod trikoty noviny, které je chránily před studeným větrem. Občas jsem tento postup vídal dokonce i u běžců! V dnešní době se ve srovnání s tím zdá být obrana na první pohled celkem jednoduchá – stačí si přeci vzít bundu či mikinu z kvalitního materiálu a máš po starosti!
Jenže ve skutečnosti to tak jednoduché není. Běžec, který prakticky každým krokem zvyšuje svoji vnitřní teplotu, prostě se zahřívá, to může být velký problém. Kvůli tomu se můžeš, jak se říká, zavařit. Mnohokrát se tak i děje a rozhodně to není příjemný pocit.
Proto běžet celý závod v bundě není zcela optimální, ale stále je to jedna z možností, jak zabránit profouknutí. Důležité je ale, aby bunda byla z kvalitního materiálu a měla dobře vyřešeno odvětrání – hlavně v místech, kde dochází k největší kumulaci tepla a potu, což je v podpaží a na zádech. Dobrá volba může být i mikina s větruodolným materiálem na přední straně. Další možností je například vzít si na tělo triko z kvalitního materiálu. To svými vlastnostmi dokáže silnému větru odolat a zároveň udržet tělo v přijatelné teplotě a nepřehřívat ho.
V případě protivětru je také důležité naučit se využívat další možnosti, jak přírodním živlům čelit, a tím je běh ve skupině. Podobný způsob využívají například cyklisté, když jezdí v háku – pro ně je to vzhledem k vysoké rychlosti pohybu důležité i za bezvětří, ve větru to ale může být velice užitečné i pro běžce.
S během ve skupině mám velkou zkušenost i jako běžecký vodič. Ať už jsem vodil sám, nebo ve dvojici, vždy jsem závodníkům nabízel, že poběžím první, a ostatní se mohou za mě schovat do jakéhosi vláčku. A také při společném tréninku tuto praxi využívám – běžci se přitom učí se na čele skupiny střídat, a tím se stává trénink nejen zajímavějším, ale i efektivnějším.
Prší, prší, jen se leje…
Jak už jsem naznačil, mnoho běžců má raději drobný déšť než silný vítr, a to z jednoduchého důvodu: Na rozdíl od protivětru totiž nemá přímý negativní vliv na výkon (roli může hrát snad jen to, když ti mokrem ztěžknou boty). Běžet v prudkém dešti ale není rozhodně nic příjemného, přesto musíš i s touto eventualitou při závodě počítat.
Navíc při nižších podzimních teplotách může déšť, který bývá mnohdy hodně intenzivní, snížit až o několik stupňů pocitovou teplotu. Déšť tě může překvapit na konci závodu, v jeho průběhu nebo dokonce může propršet celý tvůj běh či závod. Možností, jak se tomu bránit, je několik, ale o žádném z nich se nedá říct, že jsou ideálním řešením.
Jak se bránit
Když tě překvapí déšť na konci závodu, již nelze nějak konstruktivně reagovat. Zbývá prostě doběhnout a poté se ihned převléct do suchého. Podobně můžeš reagovat na déšť, který se spustí v průběhu závodu a má formu krátké přeháňky.
Jenže jak se zachovat a co si obléct, jestli se naplní plánovaná předpověď a bude pršet vlastně po celý závod? Platí stejné možnosti jako v případě silného a studeného větru. Při dešti navíc zůstane oblečení nasáklé vodou a ještě více znepříjemňuje tvůj běh. Opět je důležité mít oblečení kvalitní. Zvláštní důraz na kvalitu bys měl brát, pokud se specializuješ na horské závody či běhy. Šetřit v takovém případě není vůbec na místě, spíše naopak. Kvalitní dobrá výbava tě ochrání nejen před nepříjemným počasím, ale zamezí prochladnutí a udrží tělo v teplotě potřebné pro dobrý výkon.
Při volbě oblečení do deště navíc platí, že nemusí být nutně nepromokavé (voděodolná úprava totiž s sebou nese vždy horší prodyšnost), mělo by tě ale chránit před větrem, protože ten tvoří spolu s deštěm silně ochlazující kombinaci.
Bahenní lázeň
S deštěm úzce souvisí i blátivý povrch, zvláště pokud se závod koná v lesním prostředí či na nezpevněných cestách. Mít mokro v botách, a ještě navíc s vrstvou mazlavého bláta, to opravdu není příjemná představa. Pokud si navíc nevezmeš vhodnou obuv, může to skončit několika pády či dokonce hrozí zranění z důvodu nekontrolovaného pádu.
Jak s bránit?
To nejdůležitější jsem vlastně již zdůraznil: správná obuv určená do měkkého blátivého terénu. Čím blátivější povrch na tebe čeká, tím se zvyšuje i riziko na uklouznutí, a tedy i riziko úrazu. A že s klouzající obuví dojde i ke snížení výkonu, nemusím snad ani dodávat.
Jestli půjde o obuv s nepromokavou membránou, či bez ní, nechám na tobě. Rozdíl v pohodlí sice může být velký (tedy pokud ti voda do bot nenateče vrchem), ale počítat musíš zároveň i s rozdílem cenovým a hmotnostním. Pokud jsi rozhodnutý, že se chceš více věnovat běhání v terénním prostředí, rozhodně na botách nešetři. A zvlášť v těžších blátivých úsecích mysli na to, že pár ušetřených vteřin ti za zranění nestojí.
Když se to sejde
Všichni uvedení „přírodní soupeři“ tě mohou atakovat jednotlivě, jenže mnohem častěji zaútočí všichni společně: Silný vítr s sebou obvykle přinese déšť, kvůli němuž se měkký terén rychle promění v nepříjemné bahno. Snad jen vítr může útočit samostatně – je to takový průvodní jev celého podzimu, že by ale byl přívětivější než ostatní „soupeři“, to se rozhodně nedá tvrdit.
Ve vyšší nadmořské výšce navíc můžeš kvůli proměnlivému horskému počasí kombinaci nepříjemných přírodních jevů očekávat častěji. Být připraven na všechny přírodní soupeře je proto hlavním úkolem každého běžce.
Text: Jiří Mašek| Foto: Shutterstock