S podzimem nepřichází jen sychravé počasí, ale nastává i sezóna viróz. Člověk by si myslel, že letní sluníčko jejich aktivitu utlumilo a ty pak na nás zapomenou. Ony však vyčkávají a jakmile přijde vhodná příležitost, okamžitě zaútočí. A nevyhýbají se ani běžcům.
Nastávající podzimní počasí plné mlh, nízkých ranních teplot, nepříjemného větru a častého deště jsou ideálními podmínkami, aby se nám dostaly pod kůži a úspěšně napadly náš organismus. Právě v této době jsou ordinace praktických lékařů plné kašlajících a smrkajících pacientů. Jak už to bývá, ani běžci a běžkyně nejsou těchto problémů ušetřeni.
Kondice tě neochrání
Běžci, respektive všichni sportovci byli vždy z kategorie těch, kdy nějaký kašel či rýmička nemůže jejich činnost moc ovlivnit či omezit. Takže vše řeší horkým čajem a několika zvýšenými dávkami vitaminů a sportuje se dál. Jenže mnohdy nachlazení dojde až tak daleko, že je nutné fyzickou činnost raději utlumit či úplně vynechat, aby nedošlo k závažnějším problémům. A jak to u některých tvrdohlavých běžců i běžkyň bývá, nedokážou přesně odhadnout tu správnou míru, kdy ještě mohou vyběhnout a kdy je lepší si vzít paralen a vypotit se.
Pominu-li již druhým rokem trvající epidemii covidu, kdy jsme již ke svému zdraví obezřetnější, mnozí by se chovali stejně a stále se vystavovali celkem velkému nebezpečí.
U sportovců sice platí, že díky své dobré kondici a dodržování správného životního stylu lépe odolávají zmiňovaným drobným nachlazením a virózám, nicméně nic neplatí stoprocentně. Právě namáhavý fyzický výkon totiž organismus vyčerpává, a ten je pak bezprostředně po něm velmi oslaben. V tom okamžiku mají neposedné viry velkou šanci k jeho napadnutí. A věř, že v takovou chvilku si cestičku najdou.
S čím se dá ještě běhat
V této otázce bych byl velmi obezřetný. I sebemenší nachlazení je nutné vyléčit a jakákoliv zvýšená fyzická námaha se nedoporučuje, či dokonce vylučuje. Myslím, že v tomhle jsou všichni lékaři zajedno.
Jakmile tedy pocítíš první příznaky počínající virózy, buď na pozoru. Vyčkej jeden až dva dny, jak se situace vyvine. Pokud se stav zlepší a vrátí do normálu, určitě nebude problém znovu vyběhnout. Jen intenzita prvního běhu by neměla být hned maximální, spíše vol formu pohodového klusu, abys organismus po krátkém oslabení ihned neúměrně nezatížil. To by byla velká chyba.
S čím už se běhat nedá
Zcela určitě nedoporučuji vyběhnout, jestli například kašel a rýmu doprovází, byť nepatrně, zvýšená teplota. To je totiž známka, že se v organismu děje něco nedobrého.
Už slyším argument, že nejlépe se vypotíš zvýšenou fyzickou činností. Jenže tento jednoduchý způsob vedoucí k vyléčení je ten nejhorší. Jakékoliv onemocnění doprovázené zvýšenou teplotou je potřeba opravdu vyležet a vyhnout se jakékoliv tělesné námaze. Obzvláště jedná-li se o námahu ve spojení se sportem.
Znal jsem jednoho vynikajícího lékaře, který měl k tomuto problému velmi hezké přirovnání. Tvrdil, že každý běh s teplotou (obecně s nemocí, třeba i jen v počátku) vytvoří na tvém srdci malou trhlinku. Jestli v tom budeš stále pokračovat, z malých trhlinek vznikne velká, což už tě může velmi významně ohrozit a možná i na životě. Onemocnění srdečního svalu mívá vždy neblahé následky třeba tím, že nebudeš moct vůbec sportovat. A to je možná ještě ta lepší varianta, protože tě může potkat i něco horšího.
Přitom stačí opravdu pár dnů vyčkat, až celé to nachlazení odezní, a opět budeš moct v klidu vyběhnout a potrénovat. Tady se rozhodně nevymlouvej na nějakou závislost na běhání, tady jde o tvé zdraví, které má vždy přednost. Navíc tím, že budeš běhat nemocný například ve skupině, můžeš nakazit zcela zbytečně druhé jen svojí nezodpovědností. To přece nechceš. Pamatuj na to, až budeš mít choutky vyběhnout s partou a nebudeš se cítit zrovna dokonale zdráv. Lepší oželit jeden takový běh, než jich později vynechat desítky.
Jak se vrátit po pauze?
Je to stejné, jako jsem psal na začátku. Po prodělané nemoci vyčkej pár dnů (jeden až tři). Jakmile tělo vykazuje normální stav a ty sám se budeš cítit v pořádku, můžeš se chystat k vyběhnutí nebo rovnou k tréninku. Přesto existuje jistý rozdíl, jak znovu začít běhat, aby se vše vrátilo do stavu před vypuknutím nemoci. Záleží na tom, jak bylo onemocnění vážné a jak dlouho trvalo.
- Nachlazení bylo malé (do pěti dnů)
V případě nepříliš vážného nachlazení s kratší dobou trvání bych doporučil začít jedním či dvěma pomalými běhy, aby si organismus zase postupně zvykl na pravidelný pohyb, znovu aktivoval svaly a naučil se plynule dýchat. Zařadit hned na první běh po nemoci intervalový či tempový trénink je cesta do pekel a nikam nevede. To by se také mohlo stát, že se viróza vrátí a následný průběh už nemusí být lehký a krátký, ale mnohem horší.
- Onemocnění bylo delší (více jak týden)
V tomto případě by měl být návrat k tréninku či běhání ještě opatrnější, respektive pomalejší. Začni opravdu jen krátkými běhy spíše regeneračního charakteru. Klidně takto můžeš běhat i celý týden. Jestliže je vše v pořádku a tělo reaguje přirozeně jako před nemocí, můžeš se v následujícím týdnu vrátit k náročnější formě tréninku například tempovému nebo intervalovému či dlouhým běhům.
Všechna tato doporučení navíc ovlivňují tělesné dispozice každého jedince. Někdo je více odolný, jiný zase k častějšímu nachlazení náchylnější, což je ale naprosto logické. Proto si zde uvedené rady nebo spíše doporučení vždy přizpůsob na míru vlastnímu tělu.