Vítr je fajn, když se chystáte pouštět draka, zato běžecký závod vám může zatraceně zkomplikovat. Jaký vliv může mít vítr na naši výkonnost a jak nejlépe běžet, když fouká?
Jedete na závod, máte pečlivě naplánované tempo, abyste konečně pokořili svůj osobák. Jenže už někde v půlce to začne drhnout, nohy tuhnou, postupně zpomalujete… Jak je to možné? Třeba tím, že v den D fouká silný vítr. Pokud totiž duje proti vám, může vás na desítce zpomalit i o více než minutu. Dobrá zpráva ale je, že vhodně zvolenou taktikou můžete jeho negativní vliv výrazně zmírnit.
O kolik mě zpomalí?
První výzkum o vlivu větru na výkonnost uskutečnil v roce 1971 britský vědec L. G. Pugh. Objekt svého pokusu – elitního středotraťaře – nechal běžet různými rychlostmi na pásu umístěném ve větrném tunelu a sledoval energetickou náročnost jeho běhu vyjádřenou spotřebou kyslíku. K tomu přidal ještě pokus, při němž sám běžel metr za dotyčným.
Na jeho výzkumy pak v osmdesátých letech navázali další badatelé a všechny výsledky v podstatě jen potvrdily známou fyzikální poučku o tom, že odpor vzduchu stoupá s druhou mocninou rychlosti – v tomto případě s druhou mocninou rychlosti, kterou vzduch obtéká naše tělo. Stručně řečeno tak platí následující:
Větší vítr, větší problém – jak už jsme ale uvedli výše, nejde o přímou úměru, nýbrž o exponenciální závislost. Dvakrát větší vítr tedy neznamená dvakrát větší problém, ale čtyřikrát větší.
Rychlíci mají smůlu – k rychlosti větru je totiž třeba připočíst další odpor daný naší vlastní rychlostí. I ten přitom stoupá exponenciálně, tj. dvojnásobná rychlost znamená čtyřikrát větší problém.
Být v závěsu je výhoda – když se schováme při silnějším protivětru za jiného běžce, negativní vliv větru poklesne o neuvěřitelných 80 %, spotřeba kyslíku se sníží o 6 %. V závislosti na síle větru to může při stejném úsilí znamenat o cca 2-3 vteřiny na kilometr rychlejší běh.
Vítr v zádech pomůže jen trochu – pokud je závod veden po okruhu či obrátkově, bylo by chybou těšit se, že co nám sebral protivítr, vrátí nám vítr v zádech. Ne že by to nebyla významná pomoc, ne nadarmo se v atletice rekordy se silnou podporou větru neuznávají, přínos je však v porovnání s problémy způsobeným protivětrem zhruba poloviční. Převedeno do čísel: běžíte-li tempem 4 min/km, může vás stejně rychlý vítr v zádech zrychlit cca o čtyři vteřiny na kilometr. Protivítr o stejné síle vás ale zpomalí o vteřin osm.
5 pravidel pro běh ve fujavici
- V protivětru zpomalte
Jak už jsme uvedli výše, protivítr vás může zpomalit klidně o několik vteřin na kilometr. Pokud se tedy v těchto podmínkách vyprávíte na závod, byla by chyba domnívat se, že můžete nasadit takové tempo, na jaké máte natrénováno. Čím rychlejší běžci navíc jste, tím je negativní vliv větší. Pokud nechcete na místě zjišťovat sílu větru a provádět složité výpočty, řiďte se jednoduše namísto tempa svým úsilím, tedy například tepovou frekvencí.
- Těžko na cvičišti…
S různými silami i směry větru se nejlépe naučíte pracovat, pokud v nich budete pravidelně trénovat. Jen tak se vám dostanou do kůže pravidla, kdy a o kolik je nutné zpomalit, a kdy si naopak můžete dovolit s větrem v zádech zrychlit. Ve zvláště silném protivětru se dokonce může vyplatit malá změna techniky běhu, například vyšší náklon.
Dobře to znají cyklisté, u nichž je vliv větru vzhledem k vyšší rychlosti mnohem výraznější – legendární Lance Armstrong například strávil spoustu hodin ve větrném tunelu, kde ladil výbavu i držení těla. Chystáte-li se tedy na závod po silnici mezi poli, neschovávejte se v tréninku do lesa, ale záměrně vybíhejte tam, kde to co nejvíce fouká.
- Pracujte na psychice
Trénink ve větrném počasí má i další důležitý aspekt: Běh v jakýchkoliv nepříjemných povětrnostních podmínkách značně zatěžuje psychiku, takže platí, že čím častěji je budete zažívat, tím méně se jimi necháte zlomit třeba v situaci, kdy vám uteče skupina a vy budete muset se silným protivětrem zápasit sami. Psychické napětí navíc zvyšuje i napětí svalů. Tím se změní k horšímu technika běhu a v tu ránu si budete muset připočíst další vteřinky navíc.
Kromě zocelování psychiky častým opakováním si můžete zkusit vypracovat i vlastní strategie ke zvládání běhu ve větru, například v podobě specifických motivačních hlášek, které si budete v duchu opakovat.
Snažte se také realisticky vnímat sílu a směr větru, například pozorováním pohybu větví stromů. Tím zvládnete nejen lépe korigovat své tempo, ale podpoříte i svou psychiku. V únavě je totiž běžné, že snadnou situaci (tedy například běh z velmi mírného kopečka či vítr v zádech) si vůbec neuvědomujeme, když se ale podmínky ztíží například protivětrem či během do mírného svahu, značně nás to deptá. Ve výsledku nám tak může připadat, že se vítr schválně otáčí tak, aby nám většinu závodu foukal proti, nebo že celá trasa okruhu vede do kopce, což je samozřejmě nesmysl. Realistické vnímání situace nám tak pomůže k psychickému uvolnění, což se pozitivně projeví i na výkonnosti.
- Schovejte se za soupeře
Když se naučíte běhat ve skupině, můžete ve výsledku běžet o několik vteřin na kilometr rychleji, než když budete s protivětrem zápasit sami. Tipy, jak na to, najdete v rámečku.
- Kalkulujte s teplotou
Když se vydáte na závod v horkém létě, může být větrné počasí dokonce výhoda. Proudící vzduch totiž zlepší odvod přebytečného tepla z těla, čímž se zčásti eliminuje nepříznivý dopad horka na výkonnost. Na podzim a v zimě však může naopak způsobit podchlazení, zvláště pak při dlouhých bězích. To je zaprvé nebezpečné, ale zároveň to může i negativně ovlivnit výkonnost. Budete totiž ztrácet větší množství energie na termoregulaci a tyto ztráty se ještě zvětší zhoršením techniky vlivem ztuhlých svalů.
- Snižte odpor vzduchu
Běžecká výbava sice nemá na odpor vzduchu tak velký vliv jako ta cyklistická, ve výsledku ale může rozhodnout každá ušetřená vteřinka. O číslo větší triko vás zpomalí jen minimálně, vzdouvající se větrovka připomínající spíše padák už ale vliv mít bude.
- Zhluboka se nadechněte
V opravdu velmi silném větru může dojít k tomu, že budete mít problém se nadechnout, což výkonnosti rovněž nepomůže. Pomůže, pokud hlavu při nádechu mírní otočíte stranou.
Využijte vítr v tréninku
Zatímco při závodě znamená vítr skoro vždycky problém, v tréninku ho naopak můžete chytře využít. Pokud se například chystáte na tempový běh (buď souvislý, nebo rozdělený do dvou intervalů), a máte k dispozici dlouhý rovný úsek (například cyklostezku), můžete pouhou změnou směru dosáhnout různého efektu.
- Když zvolíte systém tam po větru, zpátky proti a budete se snažit držet stále stejné tempo, budete hlavu i nohy připravovat na situaci, která je běžná (a z hlediska taktiky i žádoucí) v každém závodě: tedy že první půlka trati by se vám měla běžet relativně lehce a v té druhé by mělo postupně začít přituhovat.
- Pokud se připravujete na půlmaraton či maraton, zkuste občas běžet první půlku proti větru a druhou po větru, ovšem v rychlejším tempu (klidně až o 10 s/km). Naučíte tím nohy pracovat ve svižném tempu navzdory narůstající únavě, což se vám bude hodit, pokud chcete v závodě dosáhnout tzv. negativního splitu (tj. běžet druhou půlku rychleji než první).
Tipy pro běh v závěsu
Metr za soupeřem
Z měření L. G. Pugha vyplývá, že v oblasti 40-80 cm za běžcem je dopad protivětru zcela nulový, jsme tedy dokonale odstíněni. Běžet tak těsně za někým je ale nebezpečné (v případě 40 cm pak takřka nemožné). Ve 100 cm za běžcem už protivítr vnímáme, jeho negativní vliv je však snížen zhruba o 80 %, tato vzdálenost je tedy pro běh ve skupině velice vhodná. Přesto ale buďte soustředění a pozorně sledujte běžce před vámi – kdyby náhle zpomalil nebo třeba obíhal díru, hrozí kolize.
Nevybočit z řady
Když se podíváte na loď plovoucí po vodě, uvidíte za ní poměrně širokou brázdu. V případě sice vzduchu tento efekt funguje také, brázda je však užší. Když se tedy v závěsu za někým vychýlíte o 40 cm, pocítíte je mírný nárůst odporu větru, při vychýlení o 70 cm už efekt nefunguje vůbec. Tři běžci se tedy za dva v čele schovají, dva za jednoho už o poznání hůře.
S větrem v zádech
Zatímco při protivětru se vždy vyplatí být schován, pře větru v zádech záleží na jeho síle. Pokud fouká pomaleji, než vy sami běžíte, zůstaňte ve skupině, protože podpora větru je nižší než odpor vzduchu daný vaší rychlostí. V opačném případě se vyplatí ze skupiny na chvíli vyběhnout a nechat si větrem trochu pomoci.
Spravedlivá dělba práce
Nejefektivnější by samozřejmě bylo běžet v závěsu celou trasu závodu, jenže to dělá jen hulvát. Pokud se běžci na čele pravidelně střídají, ve výsledku z toho těží celá skupina.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock