Jestli si chcete dát do těla, vyrazte na Slovensko. Ale nebojte, Západní a Nízké Tatry si neužijí jen zkušení běžci. Liptovská oblast nabízí pro každého něco, takže si tu na své přijdou i rodiny s dětmi. Kdo by o tom mohl vědět víc než tamní rodák, skialpinista a běžec do vrchu Jakub Šiarnik.
Malebná krajina, milí, pohostinní lidé, božský klid a samozřejmě nepřeberné možnosti pro běhání i horskou turistiku. Abyste tohle všechno získali, netřeba cestovat přes půl světa. Stačí absolvovat pár hodin autem k našim slovenským sousedům, vrátíte se příjemně zrelaxovaní a nabití energií. Plusem může být i absence jazykové bariéry.
Podzim je navíc pro návštěvu Tater ideálním obdobím. „V tuto dobu je tu nejstabilnější a pro běhání nejpříjemnější počasí. Léta bývají nevyzpytatelná, ráno je pěkně, ale pak mohou kdykoliv přijít bouřky. Na jaře lze zase narazit ještě na zbytky sněhu,“ říká Jakub Šiarnik. Pozor, výše může sněžit už nyní na konci října.
Podmínky na trénování si zejména v Žiarské dolině velmi pochvaluje. „Oproti Alpám tu máme výhodu. Tam když je hnusně, je hnusně celý týden. Tady málokdy prší celý den, téměř vždycky se dají během dne vychytat alespoň tři hodiny, kdy je hezky. Navíc, když je ošklivo v Západních Tatrách, v Nízkých může být hezky a naopak,“ dodává.
Do dvou tisíc a výš
Jakubovy domovské Západní Tatry jsou vzhledem k velkému převýšení a náročnému Roháčskému hřebeni vhodnější pro ambiciózní a zkušenější běžce, méně trénovaní jedinci si lépe zaběhají v Tatrách Nízkých, jejichž hlavní hřeben nabízí úžasné chodníčky s relativně malým převýšením.
A i když třeba nepatříte mezi milovníky kopců, tady jim můžete přijít na chuť. Však nemusíte stále jen běžet, ale i střídat běh se svižnou chůzí a cenným tréninkovým prvkem vám bude i celodenní túra.
Místní si oblíbili kombinaci kola a běhu. Takže až se sem vydáte, dost možná se zrovna v okolí bude konat nějaký duatlon. Je to logické, na kole se přiblížíte co nejdále pod kopec a pak už můžete vyrazit vzhůru. Pokud si nepovezete kolo svoje, lze si ho tu půjčit, stejně jako koloběžku.
Vyběhněte si na
- Baranec – 2 184 m n. m.; zkuste to po žluté přes Holý vrch a dále můžete po hřebeni pokračovat přes legendární Plačlivé – s výhledem na výrazný Ostrý Roháč – do Smutného sedla a odtud po modré dolů až do Žiarské doliny a k Žiarské chatě. Odtud se můžete na start přiblížit na půjčené koloběžce.
- Baníkov – 2 178 m n. m.; nejvyšší vrchol Roháčů i hlavního hřebene Západních Tater.
- Chopok – 2 023,6 m n. m.; třetí nejvyšší vrchol Nízkých Tater. Vyrazte od Mikulášské chaty (Demänovská Dolina) po žluté, nejprve prudce nastoupáte, pak pokračujete mírněji po hřebeni po červené. Variantou je i vyjet na Chopok lanovkou a poté běžet po hřebeni.
Nazpět pak můžete podobně jako Jakub polevit, nasbírat si borůvky, brusinky nebo houby, seběhy dávají zabrat kloubům.
Počítejte s tím, že tu nenahltáte moc dlouhých kilometrů, ty naskakují vpravdě pomalu, nicméně tady se příliš vzdáleností řídit nelze, roli hraje náročnost trasy.
Relativní rovina na Tatranské magistrále
Pokud přeci jen zatoužíte po rovnějším profilu, najdete ho, ale takřka jistě budete ochuzeni o výhledy, které vám mohou nabídnout jen horské chodníky. Menší převýšení najdete například na hřebeni Nízkých Tater anebo známé Tatranské magistrále, která spojuje pohodlným chodníkem Západní Tatry (začíná pod Jaloveckou dolinou) s Vysokými. Není příliš technicky náročná a velká stoupání jsou jen místy. Zato se klikatí kolem vyhledávaných tatranských ples. Stačí si vybrat, kterou část z téměř 70 možných kilometrů absolvujete.
Absolutní rovinu (převýšení 114 metrů) nabízí také tradiční říjnový půlmaraton v Liptovském Mikuláši.
Ale výhodu mají bezpochyby ti, kteří propadli skyracům a trailu. Těch tu najdete požehnaně, každý víkend se koná něco. Ať už jde o Sky Marathon Chopok, Vysokohorský beh cez Klin (20,5 km a převýšení 1 280 m), Nízkotatranskou stíhačku – stokilometrový ultratrail pro dvojice, nebo lahůdku pro skialpinisty Bokami Západných Tatier – třídenní etapový závod, nejtěžší svého druhu ve střední Evropě.
A co v zimě?
Pokud nestihnete Tatry ještě teď, vydejte se sem záhy v zimě. Nejenže se kolem Chopku rozprostírá skiareál Jasná s množstvím sjezdovek a vleků, ale disponují tu vynikajícími podmínkami právě pro skialpinisty. Nesrovnatelně lepšími než pro běžkaře, míní reprezentační skialpinista Jakub Šiarnik. A zatímco nejlépe si zaběháte na podzim, skialpinisté vyhlížejí přelom března a dubna.
„Různé firmy tu často pořádají testovací dny, kdy si lze skialpy vyzkoušet a v Jasné funguje škola,“ říká Jakub s tím, že při túrách ve volném terénu je nezbytná lyžařská zručnost, zkušenost s různými druhy sněhu a orientace v terénu. Začátečníkům určitě pomůže zkušený horský vůdce.
Pokud půjdete na sjezdovku, vydejte se ještě ráno před spuštěním vleku a vpodvečer po skončení lyžování pozor na lana, která jistí rolby. Rovněž sledujte lavinové nebezpečí, do třetího stupně se můžete pohybovat poměrně bezpečně. „Je to o znalosti lokálních podmínek. Mít respekt k horám – což platí obecně ve všech obdobích. Je jasné, že člověk chce na dovolené zažít co nejvíc, ale nemá smysl riskovat za každou cenu. Symbolických památníků tu je už dost. A hlavně čeští turisté tu mají pověst dosáhnout všeho, co si naplánují,“ popisuje Jakub.
Rande s medvědem
Na naše krajany narazíte ve slovenských horách nejčastěji. Naštěstí na rozdíl od medvědů. Toho Jakub z bezpečné vzdálenosti spatřil jen dvakrát. „Snažím se neběhat brzo ráno a večer, a pokud není jiná možnost anebo mám prostě jen nepříjemný pocit, snažím se o sobě dávat vědět, zatleskám, zapískám, zabouchám holemi. Ale oni kontakt s člověkem nevyhledávají, nepotřebují si dělat problémy. Řekl bych, že jsem se v blízkosti medvěda nacházel víckrát, ale tím, že jsem o sobě dal dopředu vědět, nedošlo ke střetu z očí do očí. Navíc se vyskytují spíš v blízkosti kontejnerů se zbytky jídla kolem chat,“ popisuje Jakub.
Spíš tu narazíte na lišku, méně pravděpodobně na vlka, či dokonce rysa, ale toho už vůbec při „hlučném“ běhu nespatříte. A pokud při svém putování po hřebeni uslyšíte pískot, bude to nejspíš svišť varující svou rodinu před možným nepřítelem.
Bez plánu do hor nelez
Do hor nepodceňte vybavení. Připravte se na to, že s každou stovkou výškových metrů může teplota klesnout o jeden stupeň. A zatímco dole je azuro a na krátký rukáv, nahoře může být mlha a chladný vítr, jak jsem si to ověřila při výběhu na Chopok. Čelenka nebo čepice, tenké rukavice a větrovka, ideálně tak, abyste je mohli v případě potřeby navléknout a zase schovat, jsou nezbytností.
Hodí se i trekové nebo lehké běžecké hole.
Túru i delší běh si pečlivě naplánujte a vezměte si s sebou menší batoh s dostatkem pití a svačinou. Na hřebeni se k vodě nedostanete a horské chaty najdete spíš až v dolině.
V zimě coby skialpinista pak s sebou musíte mít lavinovou výstroj (lopatku, sondu a pípák), a to bez ohledu na stupeň lavinového nebezpečí.
Koupání v termálech i pro otužilce
Při svých toulkách se zastavte v některé z místních salaší. Chov ovcí a salašnictví na Liptov neodmyslitelně patří. Ochutnáte tu tradiční sýry a halušky, a pokud budete mít štěstí, narazíte na přívětivé pohostinné lidi, s nimiž lze prohodit pár slov.
A když si zrovna budete chtít oddechnout, navštivte některý z nedalekých vodních světů nebo termální koupaliště v Liptovském Jánu, otužilci se mohou vykoupat – zchladit po tréninku – i v nádrži Liptovská Mara. Děti vezměte do skanzenu, jeskyní nebo k netradičnímu heliportu vzhůru nohama.
Liptovská oblast není zkrátka jen místem pro dobrodruhy, co prahnou po horách.
Relax po tréninku
Aquapark Tatralandia
Nachází se přímo v Liptovském Mikuláši.
Jeden z největší areálů vodní zábavy ve střední Evropě. Bazény s mořskou i termální vodou, množství toboganů a atrakcí, Tropical Paradise s teplotou nad 30 °C, Keltský saunový svět (komplex 21 parních, vodních a masážních koupelí, saun a procedur) a nabídka wellness procedur.
Vstupné na 3 hodiny pro dospělého činí 21 eur, rodinné 45 eur.
Gino Paradise Bešeňová
Patnáct minut autem z Liptovského Mikuláše.
Termální koupaliště, 4 vnitřní bazény, atrakce pro děti, atrium s vířivkami pod širým nebem celoročně otevřené, Vitální svět pro posílení imunitního systému, zbavení stresů a relaxace (inhalace, římská koupel, sauny, masáže, speciální lázně).
Dospělé vstupné na 3 hodiny stojí 21 eur, rodinné 45 eur.
Kam s dětmi
ZOO Kontakt, Liptovský Mikuláš
Vůbec ne obyčejná zoologická zahrada. Tady na zvířata nekoukáte jen zpoza mříží. Nabízí možnost potkat se se zvířaty v bezprostřední blízkosti a patří k těm nejhezčím. Už vám někdy seděl na hlavě papoušek, drželi jste v náručí nosála, potěžkali obrovskou želvu nebo krmili lvíče?
Mini Slovensko, Liptovský Ján
Deset minut cesty autem z LM. Areál věrných kopií slovenských kulturních a technických památek ve zmenšeném měřítku 1 : 25 se rozkládá na 0,8 ha.
Praktické info
Cesta z Prahy do Liptovského Mikuláše vám za plynulého provozu zabere 5,5 hodiny (500 km). Lépe jsou na tom Brněnští, ti pojedou jen necelé 4 hodiny (300 km).
Hranice přejedete bez problémů.
Platí se eury a ceny jsou srovnatelné s těmi našimi.