Jasně, když budeš namísto plavání v bazénu běhat, budou tě možná ostatní návštěvníci mít za magora. Ve skutečnosti ale neexistuje lepší způsob, jak se udržet ve formě v době, kdy ti zranění znemožní běhat po souši.
Hned několik studií ukázalo, že když po dobu 4-6 týdnů nahradíš běžecký trénink aquajoggingem, nestane se z pohledu výkonnosti vůbec nic. Když například nechali vědci skupinu běžců po 4 týdny běhat pouze v hluboké vodě, nijak se to neprojevilo ani na jejich časech v závodě na 5 km, ani na ukazatelích typu spotřeba kyslíku či hladina laktátu v krvi.
Pokud ti tedy trénink komplikuje zranění, neváhej ho celý nebo alespoň část přesunout do bazénu. Aquajogging ti však prospěje, i když běhat můžeš, protože kromě fyzické kondice podpoří i regeneraci. Vzhledem k tomu, že tlak vody podporuje krevní oběh, bude tvoje tepová frekvence nižší než na suchu, takže si můžeš dovolit vyšší úsilí. To se hodí nejen v rámci tréninku, ale i při hubnutí.
Jak běhat v bazénu
Aquajogging neznamená běh po dně bazénu, ale v hluboké vodě s nadlehčovacími pomůckami, které ti udrží hlavu nad vodou. Pak už stačí jen začít vykonávat běžecký pohyb horními i dolními končetinami.
Od běhu na suchu se liší v několika aspektech: Chybí odraz. Více je třeba zdůraznit jak zdvih kolene, tak zakopávání. Trup je vzpřímený, chybí náklon vpřed. Připrav se na to, že se budeš vpřed sunout jen velmi zvolna, ale to nevadí – důležité je hlavně tvé úsilí.
V bazénu můžeš takto absolvovat volný běh libovolné doby trvání, ale neboj se ani kvality. Vyzkoušet můžeš třeba:
- 12 x (90 s volně – 120 s maximálním úsilím – 90 s pauza)
- 10 x (1 min středním úsilím – 1 min maximálním úsilím – 30 s běh s rukama nad hlavou – 1 min pauza)
- Pyramida submaximálním úsilím 1:00 min – 1:30 – 2:00 – 2:30 – 3:00 – 3:30 – 4:00 – 3:30 – 3:00 – 2:30 – 2:00 – 1:30 – 1:00, pauza mezi úseky je vždy 30 s.
Text: Blanka Gololobovová | Foto: Shutterstock