20 důvodů proč zkusit orienťák

Potřebuješ opět najít další běžeckou motivaci nebo chceš zkusit něco jiného než obyčejné běhání? Vyzkoušej orienťák! Tady máš dvacet důvodů, proč zabrousit právě do tohoto sportovního odvětví.

  1. Orienťák je „zelený sport“. Závody se konají v přírodě, hlubokých lesích a hájích, které tě odstřihnou od okolního světa. Bližší kontakt s přírodou už si dopřát nemůžeš.
  2. Cestu mezi kontrolami si každý běžec volí sám, můžeš běžet přes kopce, po cestě i přes bažinu, tvořivosti se meze nekladou. Často se běží celý závod ve volném terénu.
  3. Sport pro celou rodinu. Na závodech jsou různé tratě – zazávodí si rychlí běžci, nejmladší závodníci, ostřílení veteráni až do 80 let a často bývají připraveny i tréninkové či fáborkové kategorie pro rodiče s dětmi.
  4. Nejnovější technologie. Orienťák je moderní sport, který spojuje tradiční sport s nejnovějšími technologiemi. Závodníci razí kontroly bezkontaktními čipy, promítá se online GPS tracking a v cíli každý dostává ihned výpis svých mezičasů z jednotlivých kontrol.
  5. Žádné azimuty. Jedním z mýtů kolem orientačního běhu je, že se mezi kontrolami běhá hlavně pomocí azimutů. Naopak, běhá se hlavně podle objektů v mapě. Začátečníci se tedy nemusí bát, rozhodně se obejdou bez buzoly a nastavování azimutů.
  6. Šachy a běh. Málokterý sport spojuje maximální fyzický výkon a nelehké přemýšlení a rozhodování. Při orientačním běhu tvůj mozek během mapování rozhodně nebude zahálet, proto někteří tento sport nazývají „běžecké šachy“.
  7. Žádný asfalt. Během závodu často nevyužiješ žádnou cestu, tvoje klouby si tak mohou náležitě odpočinout od běhu na tvrdé podložce.
  8. Big brother tě neuvidí. Nemáš rád pozornost diváků na trati a někdy bys chtěl při závodě zvolnit, kochat se přírodou nebo přejít do chůze? Při orienťáku ani „výletníci“ nikomu nevadí – naopak mohou někdy díky svým mapově bezchybným výkonům být v cíli rychleji než ztracení soupeři.
  9. Orienťák neomrzí. Každý závod se koná v jiném terénu. Po uspořádání závodu se terén nechává tzv. „odležet“ a další závody se tam většinou pořádají až za několik let. Díky tomu máš možnost neustále poznávat nová místa po celé republice.
  10. Pryč od stresu. Kde jinde než v lese si lze vyčistit hlavu od uspěchaného městského života. Běh s mapou tě zbaví zbytečných myšlenek a v cíli zůstanou jen zážitky ze závodu.
  11. Zdravá soutěživost. V cíli je typické, že spolu závodníci probírají, kudy běželi, kde se ztratili či na jakou kontrolu volili jaký postup. Své výsledky pak porovnávají s mezičasy mezi jednotlivými kontrolami. Zjistíš tak, jaké postupy jsou při závodě rychlejší a také získáš mapové zkušenosti vedoucí k lepším výkonům v dalších závodech.
  12. Nespoutanost. Divil by ses, že občas i zdánlivě špatné věci dokáží někdy vykouzlit úsměv na rtech. Ať už jde o boty od bláta, poškrábané nohy od ostružin nebo zakopnutí o pařez ukrytý v mechu.
  13. Výzva pro všechny profese. Jsi právník, stavař, manažer nebo učitel? Sundat sako a obléci orienťácké podkolenky může opravdu každý!
  14. Dobrodružství. Nejen jako boj se soupeři, ale také jako boj s přírodou lze chápat orientační běh. Před závodem nikdy nevíš, co tě čeká. Kontroly mohou být u vysokých skalních srázů, bažiny mohou být hluboké a hustníky tě někdy svedou ze směru a může být problém najít cestu skrz. Občas tě může také překvapit srnka nebo zajíc.
  15. Všechny svaly v pohybu. Orientační běh je skvělý v tom, že nejde o monotónní styl pohybu, který by jednostranně zatěžoval některé svalové partie, běh se totiž musí přizpůsobit charakteru terénu. Přes kamenná pole se běží opatrněji, s rukama výše, podlézají se spadané stromy, při traverzu je nutné správně vyvážit tělo a v hustnících zpomalit a mrštně se proplést na druhou stranu.
  16. Přátelská komunita. I když se závody konají téměř každý víkend, velice často na nich potkáš stejné lidi, kteří za orienťákem jezdí po celé republice. Právě díky častému kontaktu se mezi závodníky vytvářejí velmi blízké a kamarádské vztahy.
  17. S mapou si potyká každý. Že se neumíš orientovat dle mapy? Nesmysl. S orienťáckou mapou se naučí pracovat opravdu každý, je totiž velmi podrobná a není problém si vybrat vlastní objekty, podle kterých se orientuješ.
  18. Zábava po celý rok. Hlavní orienťácká sezóna probíhá sice od března do konce října, ale ani přes zimu nemusíš dát orienťáku sbohem. Po celé republice se konají série zimních závodů, tzv. zimních lig, nebo můžeš zkusit lyžařský orienťák.
  19. Každá trať je jiná. Sprint, klasika nebo krátká trať? Délky závodů se liší nejen podle disciplíny, ale také podle stavby tratí. Někdy je na trati hodně kontrol a jsou blízko u sebe, jindy poběžíš trať s dlouhými postupy a budeš muset o to více dbát na to, aby ses na postupu neztratil.
  20. Motivaci si najde každý. Proč chceš dělat orienťák ty?

Malý orienťácký slovník:

  • běžák = velmi rychlý závod s malými nároky na orientaci
  • dedáč = zlidovělý název pro orienťácký dres
  • dohledávka = hledání lampionu ve velké blízkosti u kontroly
  • embargo = prostor, kde se budou konat závody a běžci do něj mají před závodem zakázaný vstup
  • farstování = dělení tratí při hromadných a štafetových závodech
  • hustník = pomalejší les s velkým množstvím stromků
  • hřebovky = boty s hřeby
  • kufr = mapová chyba, bloudění
  • lísteček = papírek s vytištěnými mezičasy mezi kontrolami
  • nulování = vymazání dat z posledního závodu z čipu
  • obíhačka = dlouhý závodní postup, který se vyhýbá kopcům a údolím
  • palcovka = speciální buzola, která se nosí na palci
  • popisky = popisy jednotlivých kontrol (formou textu nebo piktogramů)
  • prorážečky = vyztužené podkolenky nebo chrániče holení
  • sběrka = poslední kontrola před cílem, která je většinou pro všechny společná
  • roznašeč = pořadatel, který umísťuje kontroly do lesa
  • šváb = umělá překážka při závodech ve sprintu
  • věšák = označení závodníka, který se neorientuje dle své mapy, ale pouze následuje soupeře
  • vyčítání = místo, kde závodník pomocí závodního čipu získá svůj závodní výsledek
  • žaket = vyčerpání svých sil ještě před cílem a následné náročné dokončení závodu
Text: Matěj Burda | Foto: Shutterstock