Pokud se řadu měsíců připravujete na nějaký závod, který by měl být vrcholem vaší sezony, je dobré naplánovat si do měsíců před ním několik přípravných závodů. Pro každý takový závod, který zařadíte v posledním tréninkovém období, si určete jiný cíl, abyste si před plánovaným vrcholem ověřili, jak na tom jste. Například to může být:
1) Trénink tempa a psychické odolnosti
Třeba si řeknete, že právě v tomto závodě poběžíte od začátku do konce tempem 4 min/km – bez ohledu na to, jak se pro vás bude vyvíjet (kdo ze soupeřů běží, na jakém místě se pohybujete). Přes to nesmí jet vlak, i když vás bude předbíhat Petr nebo Pavel. V tomto závodě si ověřujete, zda máte na to držet stanovené tempo a vydržet jej po celou dobu závodu bez ohledu na to, zda běžíte po rovině, do kopce, z kopce, a také svou psychickou odolnost.
2) Trénink silného závěru – dlouhého finiše
V dalším přípravném závodě si řeknete, že poběžíte celý závod zadrženě (třeba na 80 % TF max) a nastoupíte pak k dlouhému závěru (třeba poslední kilometr či dva poběžíte, co to půjde). V začátku závodu vás nesmí rozhodit, že vás předbíhají běžci, kteří na vás jindy nemají (to je ostatně dobrým tréninkem vaší psychické odolnosti). V závěru si pak vyzkoušíte, jestli jste schopni celý úsek, který jste si předsevzali, běžet tak, jak jste si řekli.
3) Trénink nástupů či chytání nástupů
V závodě, před nímž si dáte tento cíl, se budete řídit tím, jak poběží vaši soupeři, a zároveň je budete chtít nachytat na hruškách, pokud vám na to zbudou síly. Zkrátka, budete se snažit číst (předvídat) chování soupeřů na trati, aby vás nezaskočili ostrým nástupem, či naopak, abyste jim nastoupili ve chvíli, kdy ucítíte, že jim dochází dech.