Zlenivěli jsme, auta nás dopraví kamkoli, aniž bychom museli vyvinout větší námahu než držet nohu na plynu. Nemusíme kilometry pronásledovat potenciální kořist či ujít desítky kilometrů při sběru plodů přírody. Pořád jsme však neztratili chuť na dobrodružství, prahneme po vzrušení…. Dnes vám přinášíme druhou část článku a s ním i dalších 10 důvodů proč vyběhnout.
11. Neriskujete vážnější zranění. Můžete zakopnout, odřít si koleno, možná podvrtnout kotník. Pokud běžíte v bezpečném terénu a v kvalitní obuvi, víc nepříjemností by vám hrozit nemělo. Pozor však na bolesti achillovek, mohlo by jít o předzvěst zánětu. V takovém případě okamžitě navštivte ortopeda. Natržená, nebo dokonce utržená achillovka, jsou pěkně nepříjemné patálie.
12. Reguluje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh. Pokud máte zvýšený, nebo dokonce vysoký krevní tlak, je nejvyšší čas s během začít. Pěkně zvolna – zato potěšující výsledek se dostaví rychle.
13. Snižuje tepovou frekvenci. Vysoká tepová frekvence při fyzické námaze má neblahý vliv na cévy, poškozuje je. Nejste-li v kondici, srdce vám buší naplno i při kratší chůzi do schodů, což je špatně. Pravidelným běháním se srdce postupně naučí fyzickou zátěž lépe zvládat, tep se zpomalí.
14. Zvyšuje vitální kapacitu plic. Díky aktivnímu pohybu pořádně provětráte plíce; pravidelná zátěž výrazně vylepší objem vdechu. Tělo se díky tomu lépe a rychleji okysličí, vaše fyzické výkony stoupnou.
15. Snižuje hladinu cholesterolu. Během se daří snižovat hladinu špatného cholesterolu v těle; cévy jsou v lepší kondici a riziko kardiovaskulárních onemocnění se rapidně snižuje. Vrozené predispozice k zvýšené hladině cholesterolu však ani běh nevyřeší.
16. Budete obratnější. Hrajete fotbal? Basketbal? Lyžujete? Jezdíte na snowboardu? Začněte běhat – budete obratnější.
17. Zlepšuje kondici. Platí tu přímá úměra – čím víc běháte, tím lépe se cítíte. Pro maximální efekt by se příprava měla více podobat klasickému běžeckému tréninku než joggingu. Zařazují se rychlejší úseky. Mezi vyhledávané tratě patří 10 km, půlmaraton, maraton i krosové běhy. Běžec, který již získal základní kondici, běhá 3x i vícekrát týdně. Za týden naběhá 50 až 60 kilometrů.
18. Rozvíjí svaly dolních končetin. Svaly nohou jsou nejvíce zatěžované partie těla; neexistuje lepší a přirozenější způsob k jejich posílení.
19. Rozvíjí svaly paží. I když to tak na první pohled možná nevypadá, systematické pumpování rukou při běhu se projevuje zpevněním jejich svalů.
20. Rozvíjí svalstvo trupu. Svalový aparát se však nerozvíjí rovnoměrně, proto je dobré kondiční běh doplnit kompenzačními, strečinkovými a posilovacími cviky.
Pokračování příště!