Garmin Forerunner 55 – Nejlepší běžecké hodinky pro začínající běžce

Garmin nedávno přišel s touto novinkou v sektoru běžeckých hodinek a my jsme si ji vzali pod drobnohled.

Stejně jako jeho předchůdce (Forerunner 45), se tyto sportovní hodinky řadí do kategorie základních modelů, které však nabízí všechno potřebné nejen pro běžce. Zaujmou širokou škálu sportovců, kteří hledají sportovní hodinky s dostatkem funkcí, solidní výdrží baterie, decentním vzhledem a přijatelnou cenou.

Uvnitř hodinek nenajdete sice vyšší typy aktivit, jako je například multisport aktivita, skok padákem, apod,., ale díky aktualizovaným funkcím dostaly spoustu aktivit, které jste až doposud mohli najít pouze ve vyšších modelech řady Forerunner.  V hodinkách také nenajdete hudební přehrávač nebo mapy, za to je ale koupíte za nižší cenu (na oficiálních stránkách garmin.cz jsou od 4 990 Kč). Prodávají se ve čtyřech barevných variantách a to černá, bíla, modrá a šedá.

Kulatý a elegantní design

Forerunner 55 vypadá prakticky stejně jako jeho předchůdce, což není vůbec špatné a Garmin si za to zaslouží pochvalu. Pouzdro hodinek je vyrobeno z platu a má kulatý design. Působí velice jemně a elegantně a přechod z hranatého designu je veliký krok kupředu. Jediné co zmiňované elegantnosti ubírá trošku na kráse je poněkud větší plocha kolem displeje. Vyjímat se bude především na hubených dámských/pánských rukách. Dokonce bych si troufl říct, že jsou ideální i pro děti, které to se sportem myslí vážně. Změna proběhla ve velikosti pouzdra, které je nyní nabízeno pouze ve 42 mm verzi, zatímco u předchozího modelu jste si mohli vybrat mezi 39 mm nebo 42 mm.

Nasazené hodinky na ruce nijak netlačí a nepřekáží a to ani při provádění například kliků nebo jiných core cvičeních. Naopak mi přišlo, jako bych na ruce nic neměl v porovnání s Fenix 6 PRO. Ani na dámské ruce nijak nepřekážely, opasek působil příjemně a nijak netlačil. Je sice o něco tužší než u Forerunner 45 nebo Forerunner 245, ale na ruce to ani není poznat. Vzhled hodinek je navržen tak, aby se dobře hodil od sportovního outfitu po společenské šaty či oblek. A co z toho pro vás plyne? Že si budete moci užívat firemní večírek a zároveň si měřit srdeční tep a kroky.

Stejně jako předchozí model má i Forerunner 55 jednoduše vyměnitelné pásky pomocí Quick Release technologie (nepotřebujete k tomu žádný šroubovák) s šířkou osičky 20 mm (bez pinů).

Pojďme se dále podívat na navigační tlačítka. Těch je celkem pět a spolehlivě se díky nim dostanete ke všem potřebným funkcím, aniž byste potřebovali dotykový displej, který Forerunner 55 nedostal (za nás je to velké plus). Zastavení/spuštění nebo uložení aktivity je mnohem rychlejší a přesnější pomocí tlačítek na rozdíl od přejetí po displeji (můžete jej stisknout i přes mikinu či bundu a informaci o provedení dané akce vám dají vibrace + zvukový signál, pokud si to nenastavíte jinak).

O velikosti samotných Forerunner 55 se přesvědčte na následující fotce, kde najdete FR 55, FR 245 a Fénix 6PRO.

Na dámské ruce potom v porovnání s Forerunnery 245 vypadají takhle. A ještě jedno porovnání, tentokrát s Fénix 6PRO na pánské ruce.

Malý, ale dobře čitelný displej

Pojďme se podívat blíže na displej. Ten je veliký 1,04“ (26,3 mm) a  disponuje rozlišením 208 x 208 pixelů a minerálním sklíčkem. Rozlišení je dostačující a skvěle čitelný i na ostrém slunci. Tohle se Garminu opět povedlo výborně. Samozřejmě jej nelze srovnávat s nejdražšími modely, ale silně šlape Forerunner 245 na paty.

Pokud jde o ciferníky, tak si můžete vybrat několik základních, které jsou v hodinkách uloženy a přizpůsobit si zobrazovaná data dle svých potřeb. Nebo si můžete velice jednoduše stáhnout jeden z mnoha ciferníků, které jsou nabízeny v Garmin Connect IQ (platforma Garminu).

Výtku bych měl k podsvícení. Jeho nejkratší interval je 8 s, přitom vyšší řady hodinek mají i 4s interval. Není to nic hrozného a zvyknout se na to dá.

Uživatelské rozhraní

V uživatelském rozhraní proběhlo hodně změn. Při posouvání tlačítkem dolů se nám rozbalí menu plné widgetů (tenhle typ menu známe například z Forerunner 245 nebo Fénix 6). Pokud budete chtít každý údaj rozšířit o detaily, stačí na něj kliknout. V každé kategorii najdete spoustu zajímavý údajů. U kroků například průběh vámi získaných kroků za posledních 12 hodin nebo denní cíl, apod.

Funkce

Pro začátek si pojďme představit, co dostaly Forerunner 55 nového:

  • Přidáno PacePro (umí navrhnout optimální tempo dle výškového profilu trati, vypočítá kde je vhodné tempo zvýšit nebo snížit
  • Přidáno denní navrhování tréninků dle vaší aktuální výkonnosti (tohle je šikovný nástroj a já osobně ho již delší dobu používám)
  • Přidán režim Track
  • Přidán „Běh po dráze“ – na 400 m oválu dokáže perfektně sledovat tempo i vzdálenost
  • Přidán odhad času dokončení (předpovídá cílový čas pro danou vzdálenost)
  • Přidán předpokládaný cílový čas závodu (predikce Vašeho cílového času podle vaší měnící se výkonnosti – šikovný nástroj, ale co si budeme povídat, někdy nadržuje)
  • Přidána doba zotavení
  • Nové sportovní režimy včetně plavání nebo HIIT
  • Přidána podpora Connect IQ pro datová pole, widgety a aplikace (dříve měla pouze ciferníky hodinek CIQ)
  • Přidáno sledování rychlosti dýchání 24 × 7 a widget (mimo cvičení)
  • Přidány přizpůsobitelné prahové hodnoty pro automatické pozastavení
  • Prodloužená výdrž baterie z 1 na 2 týdny v pohotovostním režimu
  • Delší výdrž baterie při zapnuté aktivitě (použití GPS) z 13 hodin (Forennuer 45) na 20 hodin
  • Byla zvýšena možnost datových polí na jedné stránce obrazovky ze 3 na 4 datová pole

Samozřejmostí jsou pak metriky body battery, stress score, metrika dýchání a také sledování ujitých kroků za den nebo počet spálených kalorií (aktivní/klidové). Nově vám hodinky také řeknou, kolik hodin vám zbývá do úplného zregenerování (odhad doby regenerace po tréninku).

Pro ženy je tu pak funkce sledování menstruačního cyklu. Tento widget mohou ženy přidat do základního menu, aby k němu neměly daleko.

Hodinky umí pracovat v režimech GPS / GPS + Glonass a GPS + Galileo. Co ale neumí, je režim UltraTrac, při kterém je snížena četnost GPS záznamu a prodloužena výdrž baterie při zapnuté aktivitě. Co si ale budeme povídat, záznam v tomto režimu je srovnatelný s generátorem náhodných čísel a jeho vypovídající hodnota málo použitelná.

Měření tepu pomocí optiky a nabíjecí konektor

I tento model má optický senzor pro měření tepu ze zápěstí. Jenže v tomhle ohledu jsme se novinky nedočkali, protože zde najdeme senzor ze starší generace hodinek Garmin. Vzhledem k velikosti těla hodinek starý senzor pokrývá skoro celou jejich stranu, ale hodinky na mojí ruce, i ruce přítelkyně, seděly velmi dobře a vcelku přesně zaznamenávaly i změny tepu při změně intenzity aktivity.

Na spodní straně těla hodinek najdete také konektor pro nabíjení, který zůstává oválný. Bohužel však není pozlacen, jako je tomu například u Fénix 6 nebo jiných vyšších modelů.

Sledování průběhu spánku pouze v aplikaci

S politováním vám musím sdělit, že Forerunner 55 dostal sice spoustu nových a moderních funkcí, ale sledování spánku bohužel ne. Tedy neuvidíte jej v hodinkách (zobrazení pomocí widgetu), ale v aplikaci samozřejmě ano.

S přesností rozpoznání začátku a konce spánku je to horší, tedy pokud si nenastavíte, kdy chodíte spát, a kdy se probouzíte. Pokud takto Forerunnerům 55 pomůžete, jsou již velice přesné. Pokud si však tyto informace nenastavíte, můžou vám Forerunner 55 přidávat nebo ubírat délku spánku a někdy o dost.

Technologie pro propojitelnost

Forerunner propojíte se zařízeními vybavenými jak ANT+ (například hrudní pásy), tak Bluetooth (další různé senzory na měření různých metrik). Tady ale všechno končí. Ale není se čemu divit, když je Forerunner 55 základní běžecký model. A co z toho plyne? Že na něj nenapojíte například cyklistický radar Varia RTL515 nebo cyklistický wattmetr.

Co se týče propojitelnosti s mobilním telefonem, tak ta je bezproblémová (používal jsem telefon Xiaomi Mi 9 Lite a Xiaomi Mi A1, který má čistý Android One). Na závěr této sekce je nutné zmínit (všem to ale bylo nejspíše jasné), že hodinky nedisponují Wi-Fi připojením. Za to byste si museli připlatit a koupit vyšší model.

Využitelnost při plavání

Zmiňuji to zde, protože tohle jistě bude zajímat spoustu z vás. Hodinky nově nabízejí profil „plavání v bazénu“, ale chybí jim profil „plavání v otevřené vodě“. Pokud plavete v přírodě, budete odkázáni na některý z vyšších modelů, například Instinct nebo Fénix.

Tip pro vás: nahradili jsme profil „plavání v otevřené vodě“ aktivitou „chůze“, která změří vzdálenost a čas, ale ostatní plavecké metriky budete muset oželet. Při plavání je ale občas potřeba vytáhnout ruku s hodinkami nad hladinu, jinak GPS nezaznamená trasu plavání.

Další nepříjemnou věcí může být nemožnost nastavení kratší délky bazénů, než je 14 metrů. Maximální délka zde lze pak nastavit 99 metrů

Cyklistika a chůze

Pro cyklistiku je tu základní profil, který však nedisponuje možností připojení wattmetru nebo sledování VO2Max. Z toho plyne, že na základní výlety na kole vám budou stačit, ale pro strukturovanější cyklistický trénink nikoliv, ale jsou to přeci základní běžecké hodinky.

I chůze zde má svůj profil, který je použitelný i na turistiku a s dobře zvolenými datovými obrazovkami uvidíte vše potřebné. Forerunnery 55 umí celkem přesně sledovat nadmořskou výšku i výškový profil aktivity, což je velké plus a nezbývá než Garminu zatleskat.

Výdrž baterie v praxi

Na papíru Garmin uvádí výdrž baterie 20 hodin v jedné aktivitě při zapnuté GPS nebo 14 dní v režimu hodinky. Při testování hodinky vydržely necelých 19 hodin sportování (převážně běhání). Nutno podotknout, že občas nebyl signál úplně špičkový, a i tomu přisuzuji o něco sníženou výdrž baterie oproti papírovým údajům. Dalším faktem je to, že jsem hodinky neměl zapnuté na jedné aktivitě, ale v průběhu je používal i jako normální hodinky.

Klady a zápory

+ Spousta nových funkcí

+ Quick Release technologie pro snadnou výměnu řemínků

+ Funkce běhu po běžecké dráze

+ Vyšší výdrž baterie

+ Váha (37 g)

+ Jednoduché první nastavení

+ Doporučení tréninků

+ Cena pod 5 000 Kč (4 990 Kč)

+ Možnost aplikací a vzhledů z Connect IQ (u FR45 tato možnost není)

– Velká neaktivní plocha kolem displeje

– Absence Garmin Pay

– Nejkratší interval podsvícení displeje je 8 vteřin (drobnost)

– Nepozlacené piny u nabíjecího konektoru (má třeba Fénix 6)

Závěrečný verdikt

Garmin Forerunner 55 jsou skvělé základní hodinky, které si najdou spoustu spokojených uživatelů. Jejich výhodou je i jednoduché první nastavení, kde si v pár kliknutích z nově rozbalených hodinek, uděláte funkční sporttester. Sedí jak na dámských, tak pánských rukách. Na jedno nabití vydrží celkem slušnou dobu i při zapnuté aktivitě s GPS. A co z nich dělá konkurenta pro další základní modely od jiných výrobců? Je to cena, která začíná pod 5 000 Kč i přes spoustu funkcí, které najdete u vyšších modelů.