Skákání na trampolíně není jen kratochvílí pro děti. Ať už máte k dispozici velkou zahradní trampolínu, nebo její malou fitness sestřičku, můžete ji využít jako skvělý doplněk běžeckého tréninku.
Pokud jste trampolínu pořídili dětem na zahradu, nestyďte se je občas vyhnat a zaskákat si sami. Když to vydržíte aspoň půl hodiny, zjistíte, že jde o skvělý kardiotrénink, při kterém se vaše tepová frekvence bude pohybovat v podobných výších jako při běhu mírné až střední intenzity.
Posílí svaly, uvolní mysl
Jestli je to navíc už pěkných pár let, co jste si podobný druh pohybu vyzkoušeli, zjistíte, že není vůbec snadné udržet tělo ve vzpřímené pozici a nenechat se „rozhodit“. Při pravidelném skákání se tak výrazně zlepší vaše koordinace, propriocepce i rovnováha, navíc posílíte nejen svaly dolních končetin, ale i trupu, a to včetně hlubokého stabilizačního systému páteře a svalů pánevního dna.
Velká trampolína má také úžasný relaxační efekt na psychiku – pomůže vám zbavit se stresu, ale také podporuje propojování mozkových hemisfér a uvolňuje tvořivé schopnosti. Existuje dokonce metoda, při níž se trampolína využívá u dětí s poruchami učení.
Malá fitness trampolína je zase skvělou alternativou k různým domácím trenažérům – dá se na ní nejen poskakovat a klusat, a to i ve vysokých intenzitách, ale můžete ji využít i při posilování.
Jak cvičit
Základem jsou samozřejmě poskoky – ať už obyčejné, ze strany na stranu, zepředu dozadu, s rotací trupu, s roznožováním a snožováním – anebo třeba skipping. Pozor ale na podsazenou pánev!
Malou trampolínku můžete využít i k balančnímu posilování: vleže na ní posilujte břišní svaly, při cvicích ve vzporu ležmo na ni zase můžete umístit buď ruce, nebo nohy. A pokud si nevíte rady, mrkněte na YouTube – návodných videí je tu bezpočet.