Na závod v psím počasí

Na období, kdy se budeme moci postavit na start závodu jen v trenkách a tričku či tílku, se těšíme všichni. Jenže v březnu ještě zima neřekla poslední slovo, jaro zatím čeká v předsíni a váhá, zda má již vstoupit. Na trati tě tedy může překvapit takřka cokoliv. Jak se tedy na závod v této době vybavit?

V březnu tě může na startu překvapit úplně cokoliv – někdy teplo jako v létě, jindy ale zase déšť, velký vítr nebo poletující sníh a také teploty, které budou spíše velet obléct si zimní kabát než běžecké oblečení.

Více než samotný výkon tě proto v takovém nečase bude tížit otázka, jak se správně do takového počasí obléct. Jenže nejde jen o to, v čem celý závod odběhneš, ale jak se oblečeš už před samotným závodem. V momentě, kdy se potřebuješ rozcvičit, a také ihned po doběhu, kdy máš spodní vrstvu mokrou od potu, vrchní od deště a potřebuješ se dostat co nejrychleji do sucha. Máme tedy pro tebe pár rad, které ti pomohou se správně obléct v nevlídném počasí předjarních závodů.

Základ všeho – kvalitní oblečení

Říká se, že v chladném počasí bys měl být na běh oblečen tak, aby ti na začátku bylo poněkud chladněji. Samotným během pak zahřeješ tělo na optimální teplotu. Výběrem vhodného oblečení tím splníš požadavky dle předpisu. To vše za ideálních podmínek. Jenže co si obléct, když venku prší anebo padá mokrý sníh, což začátkem března není vůbec nic neobvyklého?

Pokud nepatříš mezi úplné rychlíky, není vůbec od věci si jako vrchní vrstvu vzít kvalitní nepromokavou bundu a odběhnout v ní celý závod. Mnoho běžců to tak dělá. Slovo kvalitní zde má obrovský význam. Jelikož se budeš zároveň potit, musí být zajištěn správný odvod potu na povrch. Dnešní výrobci moderního funkčního oblečení už na tohle všechno pamatují, ale dej si na tento detail pozor. Není vůbec dobré, když bude kvůli mokré bundě omezeno správné odvětrání. Běžet a přitom být naložen ve vlastním potu, není ani příjemné, ani žádoucí. O pohodě z běhu nemůže být ani řeč.

Nepromokavou bundu v každém případě použij již při rozcvičení, respektive při rozklusání. A je-li to možné, ještě před závodem se převleč do suchého. Při rozcvičce se přece jen zapotíš a před samotným závodem můžeš prochladnout, což také není žádoucí.

Před startem odhodit

Na velkých závodech, kde je potřeba být v koridoru již delší dobu před startem, doporučuji si na sebe vzít nějakou starou bundu či mikinu, termofólii nebo klidně i igelitový návlek, který tě bude chránit před deštěm či chladem (vyrobíš si ho prostřižením otvorů do pytle na odpadky). Tuto část oblečení poté můžeš vysvléci a odhodit – buď těsně před startem, nebo klidně až po několika stovkách úvodních metrů závodu, kdy už budeš zahřátý. Tohle je běžná praxe. Na mnoha závodech dokonce funguje služba, která tyto svršky sbírá. Najdeš je pak v prostoru šaten nebo na pořadatelem určeném místě.

Podobné zásady platí i po doběhu do cíle. Co nejdříve totiž všechny promočené věci z těla sundej a obleč se do suchého. Určitě rád po závodě diskutuješ s ostatními doběhnuvšími běžci, přesto raději šup do suchého oblečení. Na hodnocení běhu bude jistě více času a za příjemného pocitu po těle.

Zásady pro oblečení v nepříznivém počasí

  • Kvalitní funkční již spodní vrstva oblečení
  • Nepromokavá horní vrstva oblečení (bunda)
  • Dostatečné množství náhradního suchého oblečení na převlečení
  • Po doběhu se co nejrychleji převleč do suchého
  • Nezapomeň na náhradní boty, čepici a rukavice

Silný vítr je nepříjemný soupeř

V březnu tě nepotrápí jen vlhko ve formě deště či mokrého sněhu. Velkým a nepříjemným protivníkem bývá i silný vítr, který zvláště v jarním období mívá velkou sílu a vyskytuje se celkem často. Když fouká proti, může tvůj výkon ovlivnit poměrně výrazně, ale navíc dokáže pocitovou teplotu ovzduší snížit o několik stupňů. To má zvláště význam při teplotách okolo nuly.

Teplota vzduchu pak může být například 2 °C, ale silný vítr ji dokáže pocitově snížit až třeba na – 2 °C. A přesto, že použiješ kvalitní bundu, která podle výrobce odolá i silnému větru, věř, že zima bude. Tato situace se násobí, pokud se běžecké závody konají v okolí vodních ploch (řeka, rybník atd.).

Při samotném běhu se zcela jistě zahřeješ – zvláště pokud běžíš proti větru, kdy musíš vydat větší množství energie. Tím pádem nebudeš mít zásadní problém ani s udržením teploty těla. Problém zde nastává hlavně po doběhu, kdy se pohyb zastaví a silný vítr (někdy nemusí být ani silný) dokáže během chvilky tělo velmi rychle ochladit. Doporučuji, aby ses ihned po doběhu schoval do závětří, kde se v co nejkratší době převlékneš do suchého oblečení. Takové větrné ochlazení většinou dokáže potrápit celý pohybový aparát, hlavně záda jsou na tyto nepříznivé podmínky náchylná. Hodně běžců si po takovém prochladnutí stěžuje na bolesti zad, nejčastěji v oblasti bederní páteře.

K oblečení patří i běžecká obuv

Součástí vybavení jsou i běžecké boty. I o těch je třeba se zmínit, neboť i ony jsou vystaveny nepříznivému počasí. Určitě znáš ten nepříjemný pocit, když v botách cítíš velké vlhko a doslova ti v nich čvachtá. A pokud nemáš teplo v botách, je zima po celém těle. Naše babičky vždy tvrdily, že při špatném počasí je nejdůležitější mít sucho v botách.

Dnes se už téměř všichni výrobci běžecké obuvi snaží, aby i tato část vybavení byla připravena na případné nepříznivé podmínky. Jenže závody většinou běháš v závodních speciálech, a ty se kvůli materiálům snižujících hmotnost na minimum promočí velice rychle. Boty s membránou se vyrábějí pouze do terénu, a navíc jsou velice těžké, a tudíž pro závod nevhodné.

Za mých mladých let jsme to řešili tím, že jsme si na ponožky navlékli igelitový sáček, který částečně ochranu proti vlhku splňoval. Uvádím to spíše jako zajímavost, i když se možná ještě dnes najde někdo ze starší generace, kdo občas v dešti pytlíky navléká. V zásadě ale platí, že při závodě ti díky vysoké intenzitě pohybu zima nebude, proto stačí dodržovat hlavně pravidlo, že je třeba se po doběhu v co nejkratší době přezout do suchého obutí. Dlouhý pobyt ve vlhku, a navíc v nepříliš vysoké teplotě ovzduší, může skončit i silným nachlazením a dlouhodobým výpadkem v tréninku.

A co trénink?

Všechny uvedené zásady oblékání za nepříznivých podmínek platí také při samotném tréninku, jen je samozřejmě třeba se přizpůsobit intenzitě plánované tréninkové jednotky.

Dá se předpokládat, že většinu ze svých tréninků absolvuješ z domova. Před tréninkem tedy nebude problém s rozcvičením. To ostatně můžeš udělat doma v suchu a rovnou se vydat na běžecký trénink. Po skončení je vždy dobré moc se venku nezdržovat a co nejdříve se vrátit do teplého, a hlavně suchého prostředí. Výhodou tréninku, kdy vybíháš z domova, je možnost se po výkonu ihned osprchovat a zbavit tělo potu. To lze ale dnes i na mnoha závodech, kde jsou buď instalovány přenosné sprchy, nebo bývají k dispozici sprchy v zázemí závodu (školy, tělocvičny). Jestli taková možnost existuje, doporučuji ji využít, tepelnému komfortu to pomůže hodně.

Ochranu si zaslouží i hlava a ruce

K vybavení běžce na začínající jaro nezbytně patří rukavice a pokrývka hlavy. Jak je známo, právě hlava je místem, kde z našeho těla uniká nejvíce tepla. Proto je zvláště v jarním počasí dobré používat pokrývku hlavy, která podobný únik tepla minimalizuje.

I rukavice mají svůj význam. Konečky prstů nejsou obecně moc prokrvovány, jsou náchylné na chlad, i v teplotách okolo nuly tak může klidně dojít k omrzlinám. Proto je zvláště při rozcvičení a na začátku běhu dobré tento druh oblečení mít. Postupně, když jsme zahřátí, je možné rukavice odložit. Pokud navíc běžíš v deštivém počasí, dojde také k promočení, a tudíž platí stejné zásady jako pro ostatní druhy oblečení, a to jak před startem, při závodě i po něm.

Nepodceňuj předpověď počasí

Možná si řekneš, Bože, vždyť je to jen voda, ta mi neublíží. Jenže jarní déšť bývá úplně něco jiného než letní přeháňka při 30 °C. Je totiž doprovázen povětšinou chladným počasím, mnohdy s teplotami blížícími se nule. Určitě je dobré, pokud se pravidelně otužuješ, ale i otužilci mají zásadu, že po studené koupeli je nutné se co nejdříve vysušit a obléct do suchého. Už jsem viděl několik takových, kteří si hráli na „otužilce“ a skončili s ošklivým zápalem plic.

Neboj, rozhodně tě nehodlám strašit. Jen je třeba poukázat i na důsledky, které mohou nastat kvůli neuváženému a lehkomyslnému chování z důvodu podcenění počasí. To totiž dokáže hodně znepříjemnit nejen závod, ale i celé předzávodní a pozávodní pohodové prostředí.

Čeho se vyvarovat při nepřízni počasí

  • Nezůstávej dlouho v mokrém oblečení bez pohybu.
  • Když už musíš zůstat, alespoň si vyměň mokré triko a bundu za suché.
  • Nezůstávej po doběhu na dešti či větru, schovej se pod střechu, nebo alespoň do závětří.
  • Nepij studené nápoje ihned po výkonu.
  • Vybav se opravdu kvalitním zbožím od prověřených výrobců oblečení.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock