Průvodce ovládáním běžeckých GPS hodinek

Průvodce ovládáním běžeckých GPS hodinek

Sportovní GPS hodinky patří k nejpoužívanějším pomůckám pro měření, plánování a vyhodnocení běhu. Přesto řada běžců v ovládání hodinek nebo některých jejich funkcích tápe. Pro ně jsou tu základní informace a postupy, pro pokročilejší uživatele jsme pak vybrali funkce, které nejsou běžné, ale můžou ti výrazně pomoct.

Měření sportovních aktivit pomocí GPS je založené na příjmu signálu z GPS družic, které patří k vojenským technologiím USA. Hodinky dokáží každou jednotlivou vteřinu určit pozici běžce s přesností na několik metrů. Z po sobě jdoucích měření se počítá rychlost, vzdálenost, směr běhu a další parametry, které jsou pro vyhodnocení běhu důležité.

První GPS hodinky se ve světě začaly objevovat okolo roku 2003 od značek Timex a Casio. Za rozvoj popularity sportovních/běžeckých GPS hodinek ale vděčíme americké značce Garmin, která je v oblasti využití GPS technologií ve sportu průkopníkem.

GPS hodinky potřebují výhled na oblohu

Máš problém s vyhledáním GPS signálu? Každý GPS přijímač vyžaduje pokud možno čistý výhled na oblohu, aby byl schopný získat signál z družic a zaměřit tvou pozici. V posledních letech se na trhu objevily tzv. „vysoce citlivé“ GPS přijímače, které jsou schopné bez problému získat pozici i v místech s minimálním výhledem na oblohu, jako je hustý les, zatím ale stále neumějí fungovat uvnitř budov nebo v úzkých soutěskách, kde je výhled krytý vysokými skalami.

Vysoce citlivé GPS přijímače umějí fungovat v náročných podmínkách, pro rychlé spuštění a zaměření pozice ale preferují, když stojíš na místě a nepohybuješ se. GPS hodinky je tak dobré spustit už při rozcvičení a strečinku nebo v předstihu před samotným závodem, ušetříš si zbytečný stres na startovní čáře.

Hodinky si v paměti udržují informace o rozmístění, pohybu a zdraví GPS družic. Tyto informace pomáhají k rychlému náběhu GPS po zapnutí hodinek. Pravidelným používáním se tyto informace udržují aktuální a doba náběhu je pak kratší. U nových hodinek, u hodinek, které nebyly delší dobu používané nebo těch, které se bez zapnuté GPS přesunuly několik set kilometrů může být doba náběhu delší.

Čas a datum se nastavuje pomocí GPS

Velmi přesné měření času patří k vlastnostem, které GPS hodinky potřebují k měření pozice na Zemi. Čas u GPS hodinek obvykle není možné nastavovat ručně. Pokud jdou tvé GPS hodinky špatně, nebo máš za sebou cestu do jiné časové zóny, stačí naprázdno spustit GPS v hodinkách (například pomocí měření běhu) a po zachycení GPS signálu se čas automaticky srovná. Hodinky pro podobné zachycení signálu samozřejmě potřebují čistý výhled na oblohu. Tento postup zároveň urychlí další zachycení GPS na tomto místě.

V následujících odstavcích najdeš několik konkrétních rad z pohledu používání běžeckých GPS hodinekUvedené informace jsou zpracovávány pomocí běžeckých hodinek značky Garmin, které jsou na trhu nejrozšířenější. Většina z nich je platná i obecně, některé se však mohou se s ohledem na širokou škálu dostupných hodinek lišit.

Využívej sportovní profily, mohou mít specifické funkce

Většina současných běžeckých GPS hodinek nabízí všestranné sportovní využití. Hodinky již nebývají orientované jen na jednu sportovní disciplínu, jako to bývalo v minulosti. Všestranné zaměření poznáš podle více sportovních profilů, které se nabídnou při spuštění sporttesteru, obvykle mezi ně patří například běh, trialový běh, běh na páse, běh v hale, jízda na kole, jízda na kole na trenažéru, plavání v bazénu, golf, lyže, veslování a další.

Proč je k dispozici více profilů? Sportovní hodinky by přece mohly mít jen start/stop a pomocí GPS změřit jakýkoliv outdoorový sport? Ano, je to tak, ale při běhu jsou běžci zvyklí sledovat tempo v min/km a třeba na kole cyklisté rychlost v km/h. Různé sportovní profily také umožňují individuální nastavení veličin, které jde během sportu sledovat na displeji, a také individuální nastavení funkcí, které jsou pro daný sport důležité.

Nastavení zobrazených veličin na displeji a případně více displejů za sebou patří k základním dovednostem, které je vhodné si po nákupu hodine osvojit. Na displeji bývá možné nastavit zobrazení více nebo méně hodnot najednou a také velikost cifer, kterými jsou veličiny zobrazeny. Zvládnutí tohoto nastavení se ti bude hodit nejen pro případ, že máš problémy s čitelností malých číslic.
Pokud chceš GPS hodinkami měřit sport, který v nabídce profilů není, je možné vybrat podobný typ sportu. Příkladem je dvojice sportů Kolo/Koloběžka, Kolo/Jízda na kolečkových bruslích nebo například Skialpy/Lezení. Pozor ale na sportovní profily jako jsou Běh na páse, Běh v hale, Cyklistický trenažér, Plavání v bazénu či například Kardio, které k měření nepoužívají GPS. Pokud s profilem Běh v hale změříš běžný běh v přírodě, hodinky ti sice změří tempo, vzdálenost a čas, ale nezaznamenají trasu tvého pohybu v mapě.

9 užitečných funkcí

  1. Funkce „Obnovit později“

Běžíš delší trasu nebo jedeš na celodenní vyjížďku na kole, zastavíte se na oběd a nechcete, aby byl oběd zaznamenán ve vašem sportovním záznamu? U většiny Garmin hodinek je možné zastavit stopky a zvolit možnost „Obnovit později“. Hodinky tak neukončí záznam a umožní v něm po přestávce pokračovat. Navíc sportovní záznam nezkreslí a současně zbytečně nespotřebovávají baterii se zapnutým GPS přijímačem, který je energeticky náročný. Mezi typické modely, které podobnou funkci nabízejí, patří velmi oblíbená řada hodinek Garmin fénix nebo Forerunner 9XX série.

  1. Přepínání mezi sporttesterem a hodinkovým ciferníkem

Jednoduchou a současně velmi užitečnou funkcí je u Garminu možnost přepínání mezi displeji sporttesteru a hodinkovým ciferníkem s časem a dalšími doplňky. Funkce umožňuje měřit a zaznamenávat sportovní výkon, a přitom jednoduše přepnout na displej s aktuálním časem. U řady fénix po verzi 5 bývá pro tuto funkci vyhrazené dlouhé stištění levého spodního tlačítka, od verze plus s podporou hudby se tato funkce přesunula na pravé spodní tlačítko a u hodinek řady vívoactive3 pak přejetím prstem na displeji sporttesteru zleva doprava. Funkce bývá nastavitelná v nastavení systému pod položkou „Zkratky“.

Zobrazení ciferníku přitom neslouží jen k zobrazení aktuálního času, po přepnutí na ciferník můžeš přejít k oblíbeným doplňkům, třeba k předpovědi počasí, notifikacím a podobně. K aktivitě se lze z ciferníku snadno vrátit pravým horním tlačítkem u hodinek fénix, nebo přejetím zprava do leva.

  1. Mapy na displeji hodinek

Pokud máš některý z modelů hodinek Garmin, které podporují zobrazení podrobných map na displeji, můžeš využít alternativních zdrojů dohratelných map bez nutnosti kupovat podrobné komerční mapy. Volně stažitelné mapy sice obvykle nebývají tak podrobné jako komerční mapy, jejich podrobnost ale bývá lepší než podrobnost vestavěných map.

  1. Navigace

Již delší dobu podporují hodinky Garmin nejen navigaci pomocí zobrazení plánované a prošlé trasy, ale se správně vytvořenou trasou dokáží upozornit na blížící se odbočku podobně, jako to známe z auto navigací.

Pokud se ale dostaneš na místo, které neznáš, třeba na služební cestě, dovolené nebo na výletě, můžeš si nechat přímo v hodinkách vygenerovat okruh zvolené vzdálenosti. Potřebuješ k tomu ale mít nahranou mapu s podporou navigování. Stejně tak je možné nechat se navigovat ke zvolenému bodu zájmu z mapy. U hodinek, bez podpory map si můžeš takto nechat vygenerovat trasu v telefonu a do hodinek ji okamžitě odeslat.

  1. Stažení trasy bez počítače

Občas se může stát, že se chystáš na závod a zjistíš, že sis nenahrál trasu do hodinek. Pokud je trasa k dispozici na webu, není nic jednoduššího, než si ji vyhledat, kliknout na odkaz a nechat otevřít v aplikaci Garmin Connect. Otevře se jednoduchý průvodce, s jehož pomocí odešleš trasu během chvilky do svých Grarminů.

  1. Akustické informace o aktivitě

S novými hodinkami Garmin máš dvě možnosti, jak dostávat informaci o probíhající aktivitě. První je přes reproduktor telefonu, se kterým máš hodinky v aplikaci Garmin Connect spárované. Druhou je u řady fénix plus spárování se sluchátky a poslouchání výzev v nich. Frekvenci oznámení a oznamované informace se nastavuje v menu „nastavení -> zvukové výzvy.“  Tuto funkci ocení každý, kdo v tréninku nebo v závodě potřebuje držet stabilní tempo nebo tepovou frekvenci, ale nechce se stále dívat na hodinky.

  1. Ovládání hudby

Nejeden běžec využívá pro zlepšení svého výkonu nebo překonávání svých limitů hudbu. Jiní zase využívají čas tréninku k poslechu audioknih. Pokud k nim patříš, jsou právě pro tebe určeny modely hodinek s doplňkem Music, případně Plus u řady fénix.

V případě hodinek vívoactive je ovládání dotykem jednoduché, ale u hodinek s tlačítky to může být pro některé uživatele výzva. Ve skutečnosti, ale není postup nijak složitý. Hlavní tlačítko pro přístup k hudbě je pravé dolní. Jeho delším podržením se spustí ovládání přehrávače. Pravé horní tlačítko poté spouští hudbu a pravé dolní přepíná na další skladbu. Pravým prostředním se tradičně zapíná menu s možností volby seznamu skladeb a dalších možností přehrávání. Vše se standardními piktogramy, které znáš z ostatních přehrávačů.

  1. Zdroje hudby

Nahrání hudby do hodinek je vcelku snadné přes aplikaci Garmin Express v počítači. Pokud ale používáš některou ze služeb Spotify, Deezer nebo Runcasts můžeš si snadno jednu z aplikací přidat do hodinek a při každém nabíjení se hodinky se synchronizují se zvolenou službou a zaktualizují zvolený seznam skladeb. Pak už stačí jen v hodinkách vybrat správný playlist a přehrávat. Při samotném běhu už se žádná data nestahují. Všechny skladby se přehrávají přímo z paměti hodinek.

  1. Platební karty

Běžecké oblečení je velmi často skoupé na kapsy, a ne každému se chce s sebou brát ledvinku či batoh. Běhání bez peněz má druhou stranu může být problém. Zejména pokud se běh nečekaně protáhne a ty se potřebuješ najíst nebo napít. Nové modely sporttesterů Garmin ale přesně pro tyto příležitosti podporují službu Garmin Pay. Pokud tedy máš účet u Monety nebo Komerční banky, případně služby Revolut, můžeš si přidat svoji kartu do hodinek a snadno platit dlouhým stlačením pravého horního tlačítka.

Platby jsou chráněny pinem přímo v hodinkách, ten stačí zadat pouze jednou za den, pokud si mezi tím hodinky nesundáš. Platba je tak výrazně bezpečnější než klasickou platební kartou.

Jsou GPS hodinky opravdu přesné?

Jedním z často diskutovaných témat je přesnost GPS záznamu. Běžné, civilní GPS přijímače dosahují přesnosti v řádu několika metrů v určení jednotlivé GPS pozice. Předpokladem pro dosažení několikametrové přesnosti je čistý výhled na oblohu. Při zakrytém výhledu nebo při špatné orientaci antény hodinek se přesnost může zhoršit, a to i na desítky metrů.

Pokud s hodinkami uběhneš trať o délce 10 km, můžeš očekávat, že ji hodinky změří s přesností na několik desítek nebo prvních stovek metrů. Několik hodinek se na stejné trati může od sebe o podobné hodnoty vzdálenosti lišit.

Pokud se ti to zdá nedostatečné, je dobré si uvědomit, že GPS je jednou z nejjednodušších a nejspolehlivějších současných metod měření vzdálenosti. Měření GPS pozice funguje stejně dobře bez ohledu na místo na Zemi, na počasí a denní nebo roční dobu. Základní podmínkou je ale zabezpečit co nejméně zakrytý výhled na oblohu.

Jak řešit technické problémy?

Ačkoliv jsou GPS hodinky poměrně spolehlivou elektronikou, může se stát, že zamrznou a nejdou ovládat či vypnout.

Pokud máš Garmin, můžeš se z takové situace dostat dlouhým podržením zapínacího tlačítka. Dlouhým je myšleno stištění na dobu například 1 minuty. Hodinky se po takovém stištění vypnou a půjdou znovu normálně zapnout.

 

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock