Původně sis chtěl(a) prostě jen v létě vyzkoušet nějaký triatlon. Jenže tě to chytlo a přivedlo k rozhodnutí zkusit nějaký ještě na sklonku léta. Jak to udělat, aby to za tak krátkou dobu vedlo ke zlepšení? Nejefektivnější cesta je zaměřit se na kolo.
Pro každého, kdo k triatlonu přechází z jiného sportu než z plavání, bývá právě úvodní disciplína tím největším oříškem. Stát se lepším plavcem, to je však běh na hodně dlouhou trať. V plavání je totiž konečný výkon nejvíce závislý na optimální technice, takže se v první řadě vyplatí zapracovat právě na tomto aspektu, a to je záležitost spíše měsíců. Šance, že se nějak výrazně zlepšíš za několik málo týdnů, je proto prakticky mizivá.
Pokud se tedy času nedostává, vsaď jednoznačně na kolo. Na něm se v triatlonu tráví nejvíce času, takže se každé zlepšení na celkovém výsledku projeví nejvíc, a hlavně tu jde pokroku dosáhnout poměrně rychle – dokonce i za pouhých několik tréninků. Když k tomu přidáš pravidelný trénink přechodů mezi kolem a během, které bývají u triatlonových začátečníků kamenem úrazu (stačí 10 minut běhu po každém sesednutí z kola), můžeš se těšit na slušné zlepšení. Jak tedy na to?
5 cest k lepší cyklistice
- Dej do cajku kolo
Pro hobby úroveň triatlonu nepotřbuješ zrovna top model bicyklu, zásadně důležitý je ale správný výběr velikosti rámu a poté optimální nastavení posedu, tj. polohy řídítek, sedla a postavení nohy na pedálu Díky tomu se ti pojede pohodlněji, zabráníš přetěžování některých tělesných partií, a především výrazně zlepšíš přenos sil, což se pozitivně projeví na tvém výkonu. Ptej se ve specializovaných cykloprodejnách, ale pozor – nastavení posedu pro triatlon se liší od toho pro běžnou cyklistiku!
- Zapracuj na technice
Zvládnutí techniky správného šlapání je snazší než v plavání a pomůže ti ušetřit poměrně hodně energie. Základní zásada je, že šlapání by mělo být kruhové. Není tu jako třeba v běhu žádný okamžik, kdy by přišel nějaký výraznější silový impuls, naopak by působící síly měly být v každém místě pomyslného kruhu pokud možno konstantní.
K tomu ti pomohou dva triky:
- V momentě, kdy pedál prochází nejvyšším bodem kruhu, nech svou patu poklesnout. Pomůže ti to zapojit hamstringy a hýžďové svaly namísto přetěžování přední strany stehen.
- V opačném bodě, tedy úplně vespod, by naopak měly dolů směřovat tvoje prsty. Tím aktivuješ svaly na zadní straně dolních končetin, které pedál potáhnou směrem vzhůru.
- Přidej na tempu
Na nějaké vyježdění se a rozvoj aerobní vytrvalosti už není čas. To si nechej, až na podzim zahájíš přípravu na další sezónu. Teď se místo toho zaměř na intervalový a tempový trénink. Při něm vol nejen různou rychlost jízdy, ale experimentuj i s různou kadencí šlapání.
- Zařaď kopce
Hodně tě může výkonnostně posunout i jízda do kopce, a to i v případě, že se chystáš na závod s rovinatou cyklistikou. Zlepšíš svou silovou vytrvalost a dostateš se tepově výše než při jízdě po rovině.
- Trénuj ve skupině
Cyklistika má v rámci tréninku ve skupině výhodu, že se můžeš schovat za ostatními, a tím ušetříš spoustu sil. Pokud si tedy najdeš partu cyklistů, kteří jsou ten správný kousek lepší než ty, může ti snaha uviset je pomoci k rychlému zlepšení. A navíc se toho spoustu přiučíš.
Prodluž si sezónu duatlonem
Triatlonů už v zářijové termínovce moc není, zato se to tam pořádně hemží duatlony. Právě ty se mohou stát skvělou volbou, která ti pomůže eliminovat hendikep slabšího plavání a zároveň ověřit, jestli ti tvůj cyklistický trénink přináší kýžený výkonnostní posun.
Pokud jsi navíc běžec, oceníš, že běh je v tomto sportu vyskytuje hned dvakrát: Na úvod se běží delší úsek, po něm následuje kolo a na závěr další, tentokrát kratší běh (obvykle poloviční oproti úvodnímu).
Klasickými variantami duatlonových distancí je sprint (5 km běh – 20 km kolo – 2,5 km běh) a standard (10-45-5). Jezdí se i dlouhé duatlony, které se však délkou mohou výrazně lišit. Na malých závodech se pak může vyskytnou široké spektrum distancí.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock