Na začátku roku jsme očekávali tradiční příval novinek společnosti Garmin zahrnující vesměs drobné aktualizace stávajících sportovních hodinek. Tentokrát nás ale tato americká značka mile překvapila a vyrazila na trh se „zcela novým modelem“ Epix Gen 2.
Proč říkám „zcela novým modelem“, když je označen jako druhá generace? Může za to již existující model Epix. Na trhu se objevil před 5 lety a díru do světa tehdy neudělal, ačkoliv měl spoustu zajímavých řešení. Epix Gen 2 na něj navazuje nasazením odlišného displeje. Původní Epix ho měly čtvercový, Gen 2 sází na sice kruhový, ale AMOLED a s možností dotykového ovládání. Tahle kombinace jej předurčuje soupeřit i s těmi nejlepšími chytrými hodinkami na světě.
Použití AMOLED technologie s sebou přináší (možná dočasné) omezení v podobě jediné velikosti. Ta odpovídá střední velikosti modelu Fenix. Umístění šroubků pouzdra z lunety až na samotné nožičky řemínku, ostře řezané hrany a prémiové materiály – to dělá z Epixů opravdový šperk, zejména pokud zvolíš variantu Sapphire Titan či Sapphire Style. Ostudu ale neudělá ani model PRO z oceli a Corning® Gorilla® Glass DX.
Displej: nový zážitek
AMOLED přináší bezkonkurenční kvalitu zobrazení barev. Díky velkému jasu zajišťuje skvělou čitelnost, a to dokonce i na denním světle. Jenže s tím se pojí také určité nevýhody, zejména spotřeba energie.
Aby se zajistila dlouhá životnost, je potřeba vypínat nebo aspoň ztmavit displej, když se na něj nepotřebuješ dívat. Při náhodném pohledu to pak může vypadat jako že jsou hodinky vypnuté (nebo v případě zapnutí always-on svítí velmi slabě), jakmile je však natočíš k obličeji, zjasní a plná čitelnost je zpět. Majitelé ostatních chytrých hodinek se zlobit nebudou, jsou na to zvyklí. Kdo ale přechází z hodinek se semireflexním LCD, může zpočátku znervóznět.
Za mě je ale displej jedním slovem paráda. Trošku mě znervózňovalo, že hodinky v klidu nic neukazují, tak jsem zapnul always-on. Snížila se sice výdrž, ale na stále snesitelných 6 dní a já měl lepší pocit. Jinak ale hodinky vždy poznají, kdy se na ně chci podívat – stačí minimální otočení paže a obraz je vidět. Nejčastější kritiku na špatnou čitelnost na slunci říkají ti, kdo hodinky na ruce nikdy neměli. Ani na přímém slunci na Kanárských ostrovech jsem s tím neměl nejmenší problém.
Dvojí ovládání
Již od třetí generace Fenixů se mezi uživateli vedly tvrdé diskuse, jestli mají někdy dostat dotykové ovládání. S příchodem map se diskuse ještě více rozšířila: zastánci argumentovali usnadněním ovládání, zrychlením přístupu k funkcím a bezkonkurenční využitelností map. Odpůrci se báli problémů s ovládáním za deště, ve vodě a náhodného přepínání při sportu.
Garmin to vyřešil jednoduše: při spuštění sportovní aktivity se dotykové ovládání vypne, a pokud ho chceš třeba v mapě přesto použít, využiješ příslušnou klávesovou zkratku a pak ho stejným způsobem vypneš. A můžeš to udělat i v režimu hodinek. Je tedy na uživateli, kdy se pro dotyk rozhodne a kdy ne.
Já osobně zjistil, jak je dotykové ovládání návykové. Hlavně mapy se díky němu (a i díky jemnějšímu zobrazení s jasnějšími barvami) stávají výrazně použitelnějšími.
Nové hodinky mají také nové senzory a novou čipovou sadu GPS. To přináší za poslední dobu největší zpřesnění téměř ve všech měřených veličinách, má to ale háček: zatímco zpřesnění snímání tepu a okysličení si užije každý majitel novinky, přesnější GPS v podobě nového, více frekvenčního čipu získaly jen modely se safírovým sklíčkem. Nová čipová sada je zkrátka dražší a v prémiovém modelu je vyšší cena přece jen lépe obhájitelná.
Trenér na zápěstí
Garmin tréninkové plány nejsou nic nového, také návrhy tréninků podle variability tepu jsou s námi už pěknou chvíli a pomáhají začínajícím sportovcům dosáhnout většího zlepšení. Funkce Stamina ale posouvá možnosti na další úroveň. Je to jako by s tebou běžel trenér i při závodě a říkal ti, jakým tempem máš běžet, kolik při dané intenzitě dokážeš uběhnout, a ty si můžeš podle údajů na displeji upravit tempo, abys dosáhl co nejlepšího výsledku.
Za zmínku rozhodně stojí funkce snímku zdravotního stavu, které má do budoucna velký potenciál. Snad se u ní v následujících modelech dočkáme i EKG.
Okouzlující a opravdu přesné
U outdoorových modelů Fenix jsme si zvykli na extrémní výdrže a Garmin proto dlouho odolával nasazení na spotřebu náročnějšího AMOLED displeje. Výsledek je třeba posuzovat s ohledem na potřeby každého běžce. Pokud nehodláš absolvovat delší GPS aktivity než 15 hodin (s poslechem hudby při aktivitě 10 h), pak se nemusíš nijak omezovat. Pokud tě čeká aktivita delší, pak se se všemi kompromisy v zobrazení a přesnosti snímání dokážeš posunout až na 75 hodin. V expedičním režimu se pak dostaneš až na 14 dní GPS záznamu, ten už ale není vhodný pro běžné sportování.
Testoval jsem model Sapphire titan a ten na ruce není skoro cítit. Zdálo by se, že rozdíl 6 g mezi ocelí a titanem bude neznatelný, jenže v praxi je to ohromný rozdíl. Titan je prostě jako pírko.
Nové senzory mě nadchly. Přesnost optického snímače se posunula tak, že pokud nechci trénovat intervaly, hrudní pás nepotřebuji. A co mě doslova okouzlilo, je GPS v režimu více frekvenčních pásem. Pokud jsem tento režim zapnul, hodinky sice výrazně snížily výdrž, výsledná mapa ale kopírovala můj pohyb, jako bych sám běžel po mapě.
Epix Gen 2 tedy považuji za skvělou volbu pro každého, kdo si vystačí s 15hodinovou výdrží s GPS, chce přesný sporttester a nechce dělat kompromisy v kvalitě zobrazení.
Co uvádí výrobce
Garmin Epix Gen 2
První „velký“ model Garminu s Amoled displejem. Vynikající kontrast, rozlišení 454 x 454 bodů a úhlopříčka 1,3″poskytují skvělé zobrazovací vlastnosti. Výdrž na jedno nabití v režimu chytrých hodinek s displejem nastaveným „always-on“ je 5 dní, při úspornějším režimu displeje až 16 dní. Nechybí plná sportovní a outdoorová výbava, mapové podklady, hudební přehrávač a bezpečné platby Garmin Pay.
Cena: od 21 490 Kč