Coros Apex jako zajímavá alternativa k běžným sporttesterům

Coros Apex jako zajímavá alternativa k běžným sporttesterům

Na nebi sporttesterů se už poměrně dlouho neudála žádná velká revoluce a 2-3 top značky si hlídají své získané pozice. Jak to tak bývá, vždy se najde nějaký odvážlivec, který se pokusí jim šlapat na paty. Tím odvážlivcem je v tomto případě výrobce hodinek Coros, který se odvážně pustil do souboje s velikány. I přesto, že nezavládla žádná panika, určitě už si vysloužil jejich pozornost a monitoring. Využití 30ti denní zápůjčky na testování jsem tedy využil a po hodinkách modelové řady Apex sáhl.

I přesto, že si o této značce možná ještě neslyšel, tak Coros už je na světě několik let. Pokud jsem si správně načetl historii, začali původně se zbožím pro cyklisty. První představený GPS model hodinek byl určen pro triatlonisty a v poměru cena/výkon zaujal, našel si své klienty a potvrdil směřování značky. Když výrobce ohlásil příchod modelu Apex, mělo jít o první model, který opravdu provedením, vlastnostmi, designem i cenou mířil k širokému spektru sportovců, kteří provozují vytrvalostní sporty a hledají působivý poměr kvality za dostupnou cenu. Z hodinek jsem měl na první dobrou dojem, že míří na jistotu. Nebyl prostor na chyby a tak se vývojáři zaměřili opravdu na mainstream a statisticky ověřená fakta. To se odráží v designu připomínajícím nejoblíbenější modely konkurenčních značek se stříbrnou lunetou, zákazníky vyžadované možnosti měnit si pásky, výběrem dostupných sportovních aktivit a tak bych mohl pokračovat. K většině se dostaneme dále v textu.

Co najdeš v balení

Existují dvě verze hodinek: COROS APEX 42 mm a 46 mm. Já měl 46mm verzi. Hlavní rozdíly mezi 42 mm a 46 mm jsou materiál skořápky a zejména výdrž baterie (o té budu mluvit v tomto článku ještě vícekrát), která ve 46 mm dosahuje až 35 hodin v běžném režimu GPS (a 100h v režimu UltraMax GPS). U verze 42 mm dosahuje baterie výsledků až 25 hodin v běžném režimu GPS (a 80h v režimu UltraMax GPS). Dále verze 46 mm používá rám z titanové slitiny, zatímco 42 mm používá keramický rám. Oba modely jsou vodotěsné do 100 metrů a oba mají plné barometrické výškoměry.

Jakmile otevřeš krabičku, najdeš uvnitř tři věci: Hodinky, kabel a manuál. Hodinky mají šikovný kousek ochranného plastu, který je chrání do doby, než jej nový vlastník odstraní. Ke kabelu jen dodám, že i když má USB konektor, je pouze na nabíjení. Soubory z hodinek budeš stahovat skrze mobilní aplikaci.

Základní fakta

Na úvod pro jistotu uvádím, že jde o tlačítkové hodinky a nikoli model s dotykovou obrazovkou. Osobně jsem byl rád, jelikož jsem konzervativní milovník tlačítek. Nicméně ani těch v případě Apexu moc neužiješ, protože má pouze 2 resp. 1 tlačítko a druhé multi-tlačítko na osičce, kterou lze otáčet k procházení nabídek a stránek, zatímco při stisknutí slouží jako sekundární tlačítko.

Jak jsem již naznačil výše, pásky hodinek jsou výměnné a u varianty 46 mm má pásek 22 mm, zatímco u varianty 42mm má pásek 20 mm. Koupit se dají v různých, nejen originálních barvách. Mě osobně výměny pásků baví a určitě bych nezůstal pouze u jedné barvy. Ke stříbrné lunetě s černým tělem jde kombinovat opravdu hodně barevných možností.

Ciferník, samozřejmě barevný, hodnotím velice kladně. Má dobré rozlišení a světelnost umožňuje bezproblémové použití za jakýchkoli světelných podmínek. Pozor, nedá se samozřejmě srovnávat se smartwatch jako jsou Apple či Samsung Watch, které jsou více smart než sportovní hodinky. Na zadní straně hodinek je již standardně umístěný jak optický HR snímač, tak i nabíjecí port.

V základním nastavení můžeš procházet různými obrazovkami widgetů, které zahrnují základní metriky, jako jsou schody, kalorie či srdeční frekvenci 24h × 7dní a stisknutím tlačítka s osičkou se dostaneš na okamžitou HR obrazovku. Dalším posunutím obrazovek se dostaneš do trojice výběru zobrazujícího tlak, nadmořskou výšku a teplotu za posledních 6 hodin. Předposledním ciferníkem je kompas s GPS signálem a posledním navigace.

Pokud jde o denní metriky, jako jsou kroky apod., všechny jsou také zobrazitelné v aplikaci smartphone a využívají osvědčené kruhové grafy aktivit. Předpokládáš správně, že v aplikaci je možné veškerá data sledovat za delší časové období a většinou i hlouběji analyzovat.

Pokud chceš vyladit nastavení hodinek, můžeš to udělat opět v aplikaci Coros. Nastavíš např. podsvícení, časové určení módu „nerušit“, nastavení oznámení smartphonu, obrazovky apod. Jednoduše řečeno, bez aplikace by si hodinky využil možná na 50%.

V souvislosti s dobrým rozlišením hodnotím i způsob zobrazování zpráv, ať už jde o SMSky či jiná sdělení. Jsou skvěle čitelné a hlavně se jimi dá jednoduše procházet. Vejde se jich tam opravdu hodně.  

Stejně, jako u konkurence nabízí aplikace motivační složku, kterou je získávání odznaků za splnění určitých milníků, jako je kupříkladu počet naběhaných kilometrů.

SPORTOVNÍ VYUŽITÍ

Sportovní využití je asi pravý důvod, proč pokukuješ po APEXech. Pojďme se tedy dostat do sportovního režimu. Stačí klepnout na tlačítko s osičkou a poté se zobrazí seznam sportů, které si můžeš vybrat. V současné době jde o:

– Běh
– Běh na pásu
– Kolo
– cyklo tranažér
– Plavání v bazénu
– Plavání na otevřené vodě
– Triatlon

K dispozici je také možnost „AI Trainer“, ale o ní později.

Jakmile vybereš sportovní režim, hodinky začnou získávat tvou srdeční frekvenci a vyhledají signál GPS (pokud se jedná o venkovní aktivitu). Zajímavá je možnost nastavení tréninku v aerobním a anaerobním prahu. Je to vlastně plnění hodnot dle určitých časů HR, k dosažení požadovaného výsledku. Je to poměrně logický způsob.

V rámci aktivity můžeš také v nastavení povolit její automatické pozastavení (tuto možnost globálně nepoužívám), jakož i upozornění na vzdálenost, tempo, kadenci a HR. Já osobně jsem měl aktivovány upozornění vzdálenosti a HR. Výstrahy o vzdálenosti jsou logicky založeny na přednastavených vzdálenostech, zatímco ostatní jsou založeny na rozsazích (jako 150 až 160 tepů za minutu atd.).

Při tréninkového režimu je možné pracovat také s intervaly a nakonfigurovat je pomocí času, nebo vzdálenosti pro jednotlivé části tréninku + samostatné zahřívání.

A jde se na věc. Po spuštění aktivity se data zobrazí na přednastavených výchozích datových cifernících. Je možné je měnit a prohazovat skrze mobilní aplikaci a editovat si tak vlastní rozhraní, a to u každého sportu zvlášť. K dispozici je 5 datových ciferníků s 2 až 6 informacemi, které je možné přizpůsobit. Tento počet je určitě nadstandardní. Jednotlivé ciferníky procházíš opět pomocí tlačítka s osičkou. Subjektivně musím říct, že otáčení osičkou při běhu chce dost cvik a v zimě, kdy člověk má buď rukavice, nebo skřehlé konečky prstů, to není úplně jednoduché. Stisknutím pravého dolního tlačítka můžeš začátek nového kola spustit kdykoli.

Pokud používáš externí senzory měření, můžeš použít podporované senzory ANT + měřiče výkonu, ANT + pásky srdeční frekvence, ANT + senzory kadence a ANT + senzory rychlosti. Osobně jsem vyzkoušel pouze párování s hrudním pásem.

Po dokončení tréninku si budeš moci prohlížet základní statistiky z tréninku na hodinkách a po synchronizaci získáš samozřejmě ještě více dat a jejich vyhodnocení v mobilu. Je to snadno čitelné a čisté základní rozložení statistik. Například u běhu najdeš mapu s vykreslením míst dokončených kilometrů, grafy rychlosti, kadence, profilu trati, srdečního tepu, času stráveného v jednotlivých zónách srdečního tepu a data jednotlivým okruhům (délka, čas, srdeční tep, kadence). Nemůžu zapomenout na pochvalu možnosti prolnout všechny 4 grafy do sebe! Souhrnná data jsou pak k dispozici pro 1km, 5km a 10km úseky. Samozřejmostí je možnost sdílení běh do dalších aplikací, jako je Strava, Health Kit, TrainingPeaks a WeRun.

V rámci aktivit umí hodinky pracovat se soubory s příponami .FIT / .TCX / .GPX / .KML / .CSV.

Nakonec pojďme mluvit o statistikách týkajících se tréninkového zatížení. První pole, které máš, je pole označené jako „Training Load“. Graf se vykresluje vzestup a pokles tréninkové zátěže na základě individuálního tréninku. Vzhledem k délce testování jsem nebyl úplně přesně schopen ověřit algoritmus, ve kterém hodinky pracují a zda to odpovídá mé vydané námaze. Celé by to mělo asi pracovat na dlouhodobém zatížení a sbírání dat o vlastníkovi sporttesteru. Dále se podívejme na hodnotu fitness level. Ten se skládá z tvé dosažené hodny VO2Max, laktátového prahu a účinnosti cvičení. Dle dosažené hodnoty jsem já osobně byl zařazen do škatulky pokročilý atlet (2 nejvyšší ze 4 kategorií). K dispozici jsou i nějaké předpokládané hodnoty tvé maximální výkonnosti. Z osobní zkušenosti a diskuze s ostatními vím, že většinou jsou lehce nadsazené. Nakonec se samozřejmě v sekci menu Al Trainer dozvíš, jaká je předpokládaná doba tvé regenerace.

Přesnost GPS a barometru:

Pravděpodobně neexistuje téma, které vyvolává tolik diskusí a vášní jako přesnost GPS. Na přesnost GPS lze nahlížet různými způsoby a i když žádný nedá jasnou odpověď, vodítkem může být probíhání známých tras s více přístroji. Část běhů, jak na domácí půdě, tak za humny jsem absolvoval s oběma rukama osazenýma hodinkami. Nevím, co je na tom pravdy, ale kdysi jsem se dočetl, že nošení několika hodinek na stejném zápěstí ovlivňuje optickou přesnost HR a dalších měření, tak mám raději vždy osazené obě zápěstí :-). Asi každý běžec zjistil, že podmínky kvality měření zahrnují vše od výšky budov, krytí stromu až po počasí. Během testovacího období APEXů jsem měl rozmanitý terén od Vizovic po Livigno od silnice po lesní orienťák. Defaultně je v hodinkách nastaveno pouze přijímání systému GPS, což se zejména na lesních cestách párkrát při měření vzdálenosti úplně neosvědčilo a doporučuji si tedy po zakoupení hodinek ve složitějším terénu zapnout klidně volbu GPS + GLONASS. Měl jsem pocit, že tato volba pomáhá v obecné rovině u GPS hodinek stabilitě vykreslovaných map a tím i výstupních dat. Ostatně se i říká, že právě ruský systém GLONASS by měl být snad o něco přesnější právě na severní polokouli (snad jsem nepodlehl nějaké propagandě). Pokud správně dovozuji, tak nevýhoda volby kombinace snímaní polohy je ve vyšší spotřebě baterie při běhu, což ovšem zrovna u Corosů není díky dokonalému hospodaření s elektrickou energií zase tak velký problém, jelikož jí prostě máš téměř vždycky dostatek.

V průběhu testování jsem zažil pouze při jednom běhu, že se hodinky asi špatně spárovali se satelity a data z běhu byla fakticky hodně nepřesná (kratší vzdálenost a tím i nesprávná výstupní data – šlo oběh kolem 20km a zapnuto bylo pouze GPS).

Většinu doby jsem se moc nezabýval výchozí kalibrací barometru a vycházel jsem z toho, že bez ohledu jak vysoko byl výchozí bod, tak nastoupané/sestoupané metry budou přiměřeně správné. Až právě v Livignu, kdy jsem stál u kóty výšky jsem zjistil, že výchozí číslo nebylo správné. To lze však rychle napravit a nastavit si výšku ručně. Bez ohledu na počáteční výšku bylo měření barometru přiměřeně odpovídající a podobné i s ostatními přístroji.

PŘESNOST SRDEČNÍ FREKVENCE:

Než přejdeme na výsledky testů, mějte na paměti, že přesnost optického HR senzoru se liší od jednotlivce k jednotlivci. Přesnost mohou ovlivnit aspekty jako barva kůže, hustota chlupů a umístění hodinek na ruce. Jednoduché pravidlo je, že hodinky by měli příjemně sedět. Nemusíš si s nimi úplně zaškrtit zápěstí, ale neměl by si být schopen jednoduše protáhnout prst pod páskem (alespoň v průběhu běhu). Obecně mi Coros měřil dost podobně, jako hodinky konkurenční značky, které jsem při některých bězích nosil paralelně resp. vždy lehce méně (cca 10bpm). Nejzajímavější jsou následující fakta. Když jsem běžel s hrudním pásem kontinuální trénink, tak mi hodinky naměřili menší hodnoty o jednotky (o něco větší rozdíl od hrudního pásu), než konkurenční hodinky. Když jsem ale běžel orientační běh, kde jsem v průběhu aktivity mnohokrát úplně zastavil pro najití správné trasy, tak naopak konkurenční hodinky vyjádřili průměrný tep dost nahoře na rozdíl od Apexů, kteří byly cca o 20bpm v průměru níže. Těžko říci, čím to je a kde je pravda, ale pocitově mám pocit, že jsem se na 2 hodinovém běhu blížil i s prostoji k hodnotám Apexů 127bmp, oproti konkurenci, která dala údaj 142bpm.

Správný čas pohybu, kadence a Training Effect

Na výše uvedeném běhu jsem analyzoval další podrobnosti v měření. Zaznamenal jsem například výrazný rozdíl v naměřené kadenci běhu. Zjišťoval jsem, proč se tak stalo a narazil na to, že konkurenční hodinky i přesto, že uměli měřit kromě celkového času i čas pohybu, na časové ose v grafu průměrné rychlosti nikde neměli rychlost 0, a to ani v místech, kde jsem prokazatelně stál na místě. Bylo to pravděpodobně z důvodu, že se čas na ose průměroval po 30sec. a vždy se tam nějaký pohyb naměřil a následně se z této hodnoty vypočetla např. kadence (údaj počtu kroků za minutu), což samozřejmě s ohledem na dlouhé stání v průběhu závodu nemohlo odpovídat realitě – dokonce byl údaj na dílčí části trasy pod hodnotou 100. Pro zajímavost uvádím, že má běžná kadence je okolo 165 na silnici a o něco menší v terénu. Naopak u APEXu byl časový graf po vteřinách a nalezl jsem v něm přesně místa, kde jsem se nepohyboval a jak dlouho jsem stál. Hodnota rychlosti byla zcela správně rovna 0. Jak se na datech ukázalo, tak v tomto případě se kadence opravdu měřila z doby reálného pohybu a číslo bylo přiměřeně odpovídající.

Mile mě také překvapilo, jak se nastavili automaticky hodnoty zón srdečního tepu, které se následně odráží v hodnotách ukazatele training effektu v aerobním a anaerobním prahu. Není výjimkou, že sporttestery často automaticky nastavují tyto důležité hodnoty zcela milně.

PLÁNOVANÉ AKTUALIZACE:

Společnost se snaží s plánovanými aktualizacemi přidávat např. další možnosti ciferníku, cvičení či aktualizace. Určitě čeká všechny modely Coros v tomto směru ještě velký vývoj a určitě i zajímavý potenciál, jak se tohoto úkolu ve velké konkurenci výrobce zhostí.

Cena

Jak to tak často bývá, cena je vždy až na prvním místě a porovnáváš ji určitě v poměru s kvalitou zboží. V případě Coros Apex se cena v ČR pohybuje něco okolo 9500,-Kč, což dle mého názoru určitě není předražené a zařadí tyto hodinky do širšího výběru u běžců a triatlonistů. Osobně se domnívám, že značka bude v danou chvíli bojovat spíše s  malým povědomím mezi širokou sportovní veřejností a tím i důvěrou, jakož i menší sítí prodejců. To se ale může brzy změnit. Sám jsem zvědav, jak se jim podaří se etablovat na tak konzervativním trhu, jako ten český.

Suma sumárum

Značka COROS je na zajímavém milníku, když se jí podařilo vyzobávat ověřené věci od konkurence a sestavit tak základ zajímavého produktu. Věřím, že v budoucnu se značka s počtem prodaných kusů a získávanou sebedůvěru zaměří také více na inovaci, než jen efektivní „opisování“. Jsem si vědom, že je to tvrdší cesta, ale věřím, že na to vývojáři značky Coros mají.

Naopak jsem si zamiloval životnost baterie. Je jednoduše úžasně silná a věhlasná konkurence ji bude se svými nabušenými přístroji možná trochu těžko dohánět. Z mých dosavadních zkušeností a srovnání až nechápu, jak a kde vývojáři COROS zvládli ušetřit energii na procesech, které v hodinkách probíhají (vč. používání zařízení s GPS). Pocitově mám dojem, že materiálově jsou zpracovány kvalitně. Pravda, během měsíce používání se odolnost hodnotí opravdu složitě, nicméně párkrát jsem omylem s hodinkami bouchnul a jednou je čistil hadříkem od bahna.

Když jsem výše zmínil otázku důvěry, tak jde i o důvěru funkčních dat a metrik. V případě velké trojky jsou metriky vlastně již lety prověřené a nyní jen vybrušované, byť i dnes je relevance údajů z Garminů či Suunta mnohdy zpochybňována. Je nutné mít na paměti, že hodinky mohou pracovat s daty, které jsou schopny sami naměřit, případně těmi, které jim sami dáme a nikdy nemůžou na 100% nahradit sofistikovanější technologie. Já osobně sleduji většinou vývoj dat z vlastních hodinek a tím porovnává i osobní zlepšení, jelikož předpokládám, že ať už jsou algoritmy nastaveny jakkoli, tak jsou konstantní a při dlouhodobém měření tedy nějakým způsobem vypovídající. Naopak se nesnažím nějak extra srovnávat s daty od jiných běžců, jelikož i když může jít třeba o stejný model hodinek, můžou díky odlišnému způsobu užívání či fyziologických vlastností jedince měřit trochu jiné hodnoty.

Základní technické parametry

  • Velikost a rozlišení displeje: 1,1“, 218×218 bodů
  • Hmotnost: 55 g
  • Navigace: GPS, Glonass
  • Senzory: Barometr, akcelerometr, kompas, gyroskop, tep
  • Voděodolnost: 10ATM
  • Další funkce: multisportovní, Bluetooth, podpora ANT+, safírové sklo