Garmin Enduro 2 a Fenix 7x: vrchol evoluce běžeckých hodinek

Garmin Enduro 2 a Fenix 7x patří k vrcholným modelům hodinek značky Garmin. Mají toho hodně společného, a proto jsme je testovali společně. Jak se povedly? V čem se liší? A který z nich bude případně ten pravý pro tebe?

Oba modely se vyznačují prémiovou konstrukcí, která se liší jen v detailech. Luneta a dýnko jsou z titanu, samotné pouzdro hodinek z odolného plastu. Sklíčko je v případě Endura safírové, je tedy prakticky nemožné ho poškrábat, u Fenixů máš na výběr mezi safírovým a standardním. 

Ovládání je zajištěno kombinací pětice tlačítek a dotykového displeje, přičemž nechybí možnost vlastního nastavení dvojhmatů a dlouhých podržení pro konkrétní akce. Já osobně při aktivitě preferuji ovládání tlačítky, takže jsem ocenil možnost dotykové ovládání vypnout. 

Srdeční tep je v případě obou modelů snímán snímačem nové generace typu Elevate 4, který je výrazně přesnější než předchozí generace. Umožňuje kromě tepu i měřit saturaci kyslíkem. Je malinko zapuštěný, čímž se snižuje riziko jeho poškrábání například při položení hodinek na stůl. Každé poškrábání totiž negativně ovlivňuje přesnost snímání.

Větší, ale pohodlné

Hodinky působí poměrně robustně, v průměru mají 51 mm, model Fenix 7x je ovšem k dispozici ve třech různých velikostech. Jsou ale lehké, takže i když mám poměrně útlé zápěstí, na ruce jsem je skoro nevnímal. Pro drobnější běžkyně ale budou vhodnější spíše některé z menších Fenixů. Robustnost hodinek má na druhou stranu výhodu v podobě velkého, skvěle čitelného displeje.

Endura v balení obsahují dva druhy řemínků: textilní (z nylonu) s upínáním na suchý zip a silikonový. Já jsem si oblíbil ten textilní, který umožňuje perfektní dotažení, a přitom je velice pohodlný, a to i během spánku. Dobře saje pot, takže se pod ním kůže nezapařuje.  

Garmin Enduro 2 má okolo displeje proužek se solárním článkem, který umožňuje při používání na přímém slunci výrazně prodloužit životnost baterie, v případě solární varianty Fenix 7x je použito solární sklíčko. Solární nabíjení ale funguje jen v případě, že jsou hodinky vystaveny přímému slunci. Letošní listopad byl obzvláště zamračený, takže se mi pouze jedinkrát povedlo doběhnout s více nabitou baterií, než když jsem vybíhal, v létě však tato funkce může být velmi užitečná.

Displej obou typů je transreflexivní MIB, přičemž zajišťuje skvělou viditelnost i na přímém slunci. Podání barev je sice oproti amoled displeji trochu horší, na rozdíl od něj však nepotřebuje energeticky náročné podsvícení. Průměr displeje je 1,4″ a jeho rozlišení je 280 x 280 pixelů, což například umožňuje zcela bezproblémové prohlížení map. Pro sportovní hodinky je podle mě zkrátka tento druh displeje to nejlepší, co je zatím možné vyrobit.

Luxusní výdrž baterie

Jedním z důvodů, proč má smysl do těchto prémiových modelů investovat, je výdrž. Zvláště to platí pro Enduro 2 – přestože je jeho výdrž nižší než u první řady, jsou to stále úctyhodné hodnoty, které uspokojí i náročné ultramaratonce. Hodnoty ale závisí na tom, jak hodinky používáš. Enduro 2 jsem poprvé nabíjel po 14 dnech, kdy kapacita baterie klesla na 12 %, a v tu dobu jsem měl za sebou 12 aktivit se zapnutým měřením polohy, prakticky bez solárního dobíjení. V případě Fénix 7x je výdrž o něco nižší, ale rozdíl to není nijak zásadní.

Výdrž při aktivitách závisí i na způsobu měření polohy. Pro největší přesnost je možné použít více pásem a všechny dostupné systémy (GPS, Galileo, Glonass), pokud naopak preferuješ delší výdrž, využiješ pouze GPS. Zvolit ale můžeš i automatický výběr – hodinky pak například v otevřené krajině s dobrým výhledem na oblohu použijí pouze GPS, zatímco v hlubokém zalesněném údolí vícepásmový režim s největší přesností.

Další užitečné funkce

Oba modely disponují velice solidními mapovými podklady a umožňují podle nich i navigovat. Dále mají funkce běžné i v jiných hodinkách značky Garmin, například monitoring zdravotního stavu, či kvality spánku. Měří i variabilitu srdečního tepu, což velice zpřesňuje odhad doporučené doby regenerace. 

Z nových metrik mě nejvíce zaujalo GAP, tedy tempo přepočítané na běh po rovině. To využiješ třeba v okamžiku, kdy máš v plánu tempový trénink, ale musíš ho absolvovat na trase se zvlněným profilem – hodinky zajistí, že poběžíš správným úsilím bez ohledu na převýšení. 

Další dobrou vlastností, která se v hodinkách objevila po poslední aktualizaci software, je měření wattů přímo v hodinkách, tj. bez dalšího senzoru. Předpokládám, že se Stryd senzorem, který měří například i sílu větru, bude měření přesnější, ale jako orientační hodnota by to mělo být dostatečné.

Nesmírně široký je výběr sportovních aktivit – podařilo se mi najít všechny, které mě napadly. Jednotlivé aktivity je navíc možné si upravit dle vlastních preferencí, a to jak přímo v hodinkách, tak i ve spárovaném telefonu. 

Překvapivě užitečnou funkcí hodinek je svítilna, a to zvláště u modelu Enduro 2 – zde výrobce uvádí, že jde o hodinky s nejsilnější intenzitou na trhu, čemuž bych i věřil.  Na výběr jsou čtyři intenzity bílého světla, přičemž ta nejsilnější nahradí baterku, a také světlo červené, které můžeš využít třeba ke zvýšení své viditelnosti při běhu za tmy. 

Který si vybrat?

Oba testované modely jsou opravdu špičkové. Jak už jsem uvedl, rozdílů mezi nimi je málo, takže rozhodnout se, který z nich si vybrat, nebude lehké. Já jsem si o něco více oblíbil Endura – vyhovuje mi o něco vyšší výdrž a také povedený textilní řemínek. Mají i dvojnásobnou vnitřní paměť, což oceníš třeba při poslechu hudby. Předností Fenixů je zase výběr velikostí a samozřejmě i nižší cena. Ať už ale zvolíš kterýkoliv z modelů, určitě nešlápneš vedle.

Co uvádí výrobce: Garmin Enduro 2 vs Garmin Fenix 7x

Enduro 2 Fenix 7x
Cena 26 989 Kč 19 990 Kč
Materiál  Polymer/titan/safírové sklo Více variant
Úložiště 32 GB 16 GB
Senzory Akcelerometr, barometr, GPS, gyroskop, kompas, SpO2, senzor srdečního tepu, teploměr Akcelerometr, barometr, GPS, gyroskop, kompas, SpO2, senzor srdečního tepu, teploměr
Chytré funkce Baterka, hledání telefonu, měření spánku, notifikace z telefonu, ovládání přehravače, předpověď počasí, sledování menstruačního cyklu, výměnné ciferníky, Garmin Pay Baterka, hledání telefonu, měření spánku, notifikace z telefonu, ovládání přehravače, předpověď počasí, sledování menstruačního cyklu, výměnné ciferníky, Garmin Pay
Telefonování ne ne
Řemínek Nylon/silikon silikon
Hmotnost  70 g 96 g