Jak si vybrat správnou běžeckou obuv? Běžecká diagnostika je základ. A není pouze pro profesionály.

Jak si vybrat správnou běžeckou obuv? Běžecká diagnostika je základ. A není pouze pro profesionály.

Sortiment běžeckých bot je velmi pestrý. V nabídce jsou boty neutrální, pronační, minimalistické, s nulovým dropem… Když zvolíme boty z kategorie, která pro nás není vhodná, můžeme si běh velmi znepříjemnit nebo si způsobit i zranění. 

Diagnostika se skládá ze dvou částí. Statická část probíhá na tlakové desce, kde několik tisíc senzorů změří rozložení tlaku na tvých chodidlech. Z výsledných snímků vyčteme tvar nožní klenby, což pro nás může být první vodítko k výběru správné obuvi.

Běžci, kteří mají podélnou klenbu propadlou, trpí často tzv. nadměrnou pronací, kterou si podrobněji popíšeme níže. V tomto případě mohou pomoci i speciální vložky (např. CurrexSole Runpro), které přispívají ke stabilizaci „ploché nohy“ a zajistí ještě větší pohodlí díky použitým materiálům, které tlumí nárazy. Naopak u běžců s vysokou klenbou dochází k nerovnoměrnému zatížení chodidla a nárazy mohou více zatěžovat kolena, kyčle, ale i třeba záda. Pokud jednu nohu zatěžuješ více než druhou, snímky nám to také prozradí. Na vině může být úraz, špatné postavení pánve nebo klidně můžeš mít jednu nohu delší než druhou. Bohužel, žádné tělo není dokonale symetrické.

Diagnóza za pohybu

Tou druhou, možná zajímavější částí diagnostiky, je samotný běh na páse. Neboj se, nečekají tě žádné sprinty ve vysoké tepové frekvenci. Běh by měl být co nejpřirozenější, aby nám poskytnul odpovídající hodnoty. Zatímco konzultant sleduje postavení celého těla, zadní kamera detailně snímá především pohyb chodidel a kotníků.

Nejprve vyhodnotíme došlap. Pravděpodobně jsi se již zaslechl o pronaci a supinaci. O co jde?

Nadměrná pronace

Zmíněný termín se používá jen pro označení rotace kotníku směrem do vnitřní strany při plném zatížení chodidla. Tento stav je zcela přirozený, dochází zde k optimálnímu tlumení nárazů. Jedná se o došlap neutrální. Problém ale může nastat u pronace nadměrné. S tím se mohou setkat například ženy po porodu. Na vině jsou většinou oslabené svaly a povolené vazy v chodidle. Takové chodidlo je náchylnější k úrazům a v klasické neutrální botě je značně nestabilní.

Nadměrná pronace ale v žádném případě neznamená, že je nutné přestat běhat! Na trhu je velké množství speciálně upravených pronačních bot. Například značka Brooks využívá GuideRails Holistic Support System, který spočívá v umístění tvrdší pěny v namáhaných místech. Drop (rozdíl mezi patou a špičkou) u pronačních bot je vyšší, aby se zamezilo přepínání achilovek. Neznamená to ale, že každý „pronátor“ by si měl od nás odnést boty s podporou. Pohyb kotníku může být také způsoben vtáčením kolenou, kdy jsou na vině oslabené svaly kyčle a pánve.

Nadměrná supinace

Opačný případ je nadměrná supinace, u které se kotník vychyluje vně. Ta ale není tak častá a speciální boty se pro tento případ nevyrábějí.

Pata, špička, nebo střed?

Na rozfázovaném záznamu vašeho běhu krásně vidíme, přes co je veden došlap. Stále se vedou spory, jestli přes patu, špičku nebo střed. Ideální a energeticky nejúspornější je našlapovat přes malíkovou hranu. Samozřejmě pro velké procento běžců je nejpřirozenější došlap přes patu a přeučovaní by bylo velmi náročné. Takový došlap přináší svá úskalí. Jsou přetěžována kolena, kyčle, mohou se objevit bolesti holení.

Řadíš-li se do skupiny „patařů“  a máš třeba nějaké to kilo navíc, ať jsou trendy jakékoli, netlumená minimalistická obuv není pro tebe. Výbornou variantou jsou třeba objemové modely značky Hoka One One, která je velmi odpružená ale zároveň s technologií Meta-Rocker Geometry ti dynamicky pomůže z dopadu do odrazu.

Vidíme-li, že jsi již zkušený běžec s vytříbenou technikou, rádi ti doporučíme svižné modely s nižší mírou tlumení, popřípadě s nižším dropem, což udělá tvůj běh ještě přirozenějším. I správné boty ti mohou pomoci stlačit tvé závodní časy.

Boty do terénu

Trochu jiné je to při výběru obuvi do terénu. Při výběru hraje zásadní roli grip, případně tlumení. Pronační podpora se u trialových bot objevuje velmi vzácně. Jelikož je terén plný nerovností a kotníky zde pracují více než u běhání po silnici,  podpora by mohla spíše uškodit.

Nesmíme ale zapomínat na to, že ani sebelepší běžecká obuv nám techniku běhu nezlepší. Pokud se chceme posunout, je potřeba na ní pracovat. Stejné je to i s tělesnými dysbalancemi, které bychom měli konzultovat s fyzioterapeutem a pomocí speciálních cviků je eliminovat. Běžecká diagnostika je prvním vodítkem k výběru správné obuvi, ve které můžeš bezstarostně sbírat tréninkové a závodní kilometry.  Zastav se za námi do Triexpertu, na každé z našich sedmi prodejen ti diagnostiku rádi uděláme, výsledky na prodejně vysvětlíme a poté začneme nosit boty na vyzkoušení. Diagnostikou u nás totiž nákup začíná.

Text: Bára Cichá | Foto: Shutterstock