PROJEKT HAVAJ, testování: top technologie v havajském pekle

Extrémní horko. Silný vítr. Rozpálený asfalt. Strmé kopečky. Havajské ostrovy jsou rájem pro exotickou dovolenou, ale peklem pro sportovce. Přesvědčili jsme se o tom při natáčení Projektu Havaj, který si můžeš pustit níže. Drsné podmínky kladou vysoké nároky také na běžecké vybavení, proto jsme natáčení spojili s testováním bot a oblečení. Jak obstálo?

Švýcarskou značku On a australské 2XU spojuje hned několik společných jmenovatelů:

– Obě jsou mladé. On se zrodil v roce 2010, 2XU o pět let dřív.

– Obě sázejí na špičkové technologie, které chtějí přinášet nejen profesionálům, ale také rekreačním sportovcům. Proto také mají obě značky k dispozici špičkové laboratoře, spolupracují s univerzitami a jejich vývojová centra připomínají kosmické stanice.

– Obě se zrodily v triatlonovém prostředí. Jedním ze zakladatelů značky On je Olivier Bernhard, vítěz několika ironmanských závodů. 2XU založil novozélandský reprezentant Jamie Hunt.

– Obě se opírají o čistý design bez uřvaných vzorů. Jejich heslem jsou elegance a jednoduchost.

Jak se jejich produkty osvědčily v drsných podmínkách havajského ostrova Big Island?

On Cloudflow: zkratka k běžecké euforii

On Cloudflow si oblíbily desetitisíce běžců včetně profesionálních atletů, nyní ale švýcarská značka představila jejich novou generaci. Neztratila nic ze své rychlosti a zejména přirozenosti. V Cloudflow je doslova cítit přirozenost kroku, nesvázanost, volnost, spojení se zemí. Přitom ale běžec nemá pocit, že by dopadal tvrdě a že by boty jakkoliv koketovaly s kategorií barefoot running.

Naopak! Díky měkčí a lehčí pěně Helion jsou Cloudflow ještě komfortnější, než byla jejich předchozí generace. Ani člověk nemá pocit, že by musel běžet „za své“. Vpřed ho pohání integrovaná deska Speedboard a zejména patentovaný systém tlumení CloudTec. Duté obláčky na podešvi totiž fungují tak, že se při došlapu stlačí a při narovnání do původní polohy tě doslova vystřelí vpřed.

Drop dosahuje příjemných 6 milimetrů. A boty váží 235 gramů.

Co mají všechny boty On společné, to je fantastický svršek. Zdobí ho velmi precizní a pečlivě odvedená práce, jak se na Švýcarsko sluší. Díky tomu je pohodlný, skvěle prodyšný, výborně obepíná nohu a přitom netlačí. Ani po nižších stovkách kilometrů se na něm neobjevila známka opotřebení.

Výrobce tvrdí, že nové Cloudflow jsou zkratkou k euforickému stavu Runner’s High. A víš ty co? Je to pravda!

Cena: 3 990 Kč, www.sorrygravity.cz

On Cloudflash: získejte rychlost blesku

Tyhle botky nejsou v triatlonovém světě ničím novým. Můžeš je vidět na nohou světových šampionů i olympijských vítězů. Nosí je i česká reprezentantka Petra Kuříková. A maratonkyně Marcela Joglová v nich nedávno doběhla pro fantastické umístění na atletickém mistrovství světa (pamatuješ na rozpálené katarské peklo?).

A není se co divit, že nejlepší běžci i triatlonisté sahají právě po modelu Cloudflash. Jeho vlastnosti jsou totiž nejlépe popsány právě v jeho názvu – jsou rychlé jako blesk.

Nečekej tlumení nebo pohodlí. Tohle je závodní speciál. Není na něm ani o milimetr/gram materiálu víc, než je potřeba. Je lehoučký (211 g). Prodyšný. A rychlý. Pro většinu smrtelníků to nejsou boty na dlouhé závody (víc než půlmaraton), i člověk, který je vezme na desítku, musí mít obstojnou techniku.

Jejich drop dosahuje pěti milimetrů, celkově jsou boty navrženy pro běžce s neutrálním došlapem. I v tomto případě skvěle fungují obláčky CloudTec, které nejenže nakopávají vpřed, ale zároveň šetří energii.

Nejrychlejší boty v nabídce značky On jsou čím dál častěji vidět na nohách elitních atletů. A ti vědí, proč si je berou.

Cena: 5090 Kč, sorrygravity.cz

2XU XCTRL: triko pro nejtěžší tréninky

Tričko XCTRL sice není primárně běžecké, ale vůbec ničemu to při testu nevadilo. Díky tomu, že je vyvinuto speciálně pro extrémní HIIT tréninky, tak:

1. poskytuje maximální komfort, protože výborně bojuje s přehřívajícím se organismem. Věř, že to na Havaji oceníš víc než kdekoliv jinde na světě.
2. má skvělý střih, aby cvičícího člověk neomezoval v pohybu ani při akrobatických cvicích. Běh je tedy pro toto triko pohybově až nedůstojnou záležitosti.
3. má ploché švy a příjemný materiál, který nikde nedře.

Vyrobeno je z odolné nylonové příze, která má skvělé, nenasákavé vlastnosti. Přitom ale dokáže odvádět od těla vlhkost a udržovat ho v suchu.

A příjemný bonus: kdybych chtěl, vystačím si s tímto trikem na Havaji celý týden. Disponuje totiž technologií Polygiene, která využívá přírodní stříbrné soli, které mají vysoký antimikrobiální účinek a zabraňují množení bakterií způsobujících zápach. Nutno si přiznat, že i když jsem po celém dni nevoněl zrovna tak, jako kdybych odcházel do divadla, tak tričko bylo ve skvělé kondici. Na rozdíl ode mě.

Cena: 1 430 Kč, 2xu.shop

2XU XVENT S/S TEE: triko pro závodní den

O triku XVENT platí celá řada faktů, které ses dočetl v předchozích odstavcích. Například také disponuje technologií Polygiene. A také má ploché švy.

Pak je tu ale několik zajímavostí, které připomínají spíš popis kosmického obleku. Ani se nechce věřit, že by se týkaly běžeckého trika.

  • Mikro filamentové polyesterové příze zajišťují rychlý odvod vlhkosti pro pocit sucha
  • Dvojitě opracovaná síťová konstrukce rychle odstraňuje pot z pokožky
  • Upravené žakárové panely na bocích poskytují cílenou ventilaci a prodyšnost
  • Xylitol, špičková technologie chlazení, odvádí teplo od těla a odráží infračervené paprsky, aby zabránil absorpci tepla

Co to všechno znamená? Že bez ohledu na horko se budeš v tomto triku cítit skvěle, protože opravdu výborně odvětrává, odvádí vlhkost, nikde nedře a tvůj dermatolog tě pochválí za ochranu před infračerveným zářením.

Cena: 1290 Kč, 2xu.shop

2XU XVENT FREE: kraťasy pro výlety i běhání

XVENT FREE nejsou klasické běžecké kraťasy. Ani tak nebyly navrženy. Jedná se o produkt z fitness kolekce, který lze ale bez nadsázky označit za univerzální. Takže pokud hledáš šortky, které občas vezmeš do fitka, na tenis, na sportovní výlet, ale taky na běhání, čti dál.

Jedná se o sedmipalcový střih, který končí nad koleny. Dovnitř kapes je všitá příjemná slipová vložka. Občas mívám problém s tím, že mě guma ve slipových vložkách dře do vnitřní strany stehen, ale tady bylo vše v pořádku.

Pro běžce trochu nezvykle mají kraťasy dvě boční kapsy na zip, které jsou obkroužené měkkou gumou zvyšující odolnost v namáhaném místě. Do kapes se v pohodě vejdou klíče od auta, od hotelu nebo třeba gely. Je ale potřeba počítat s tím, že při běhu začnou kapsy lehce poskakovat a rotovat kolem těla. Což je jediný moment, kdy člověk pocítí, že se nejedná o čistě běžecké kraťasy.

Pokud do nich ale nic nedáš, udělají ti stejně skvělou službu, jakou odvedly při testování na Havaji. A využiješ je i při cestování, ve fitku nebo třeba při squashi.

Cena: 1 560 Kč, 2xu.shop

PROJEKT HAVAJ

První epizoda | Druhá epizoda | Třetí epizoda | Čtvrtá epizodaPátá epizoda