PROJEKT HAVAJ, epizoda 3: Přehlídka nejlepších technologií

PROJEKT HAVAJ, epizoda 3: Přehlídka nejlepších technologií

Havajský Ironman neodpouští chyby. Kvůli své délce a podmínkám na ostrově Big Island je považován za nejtěžší jednodenní závod na světě. Také proto při něm můžeš pozorovat v akci ty nejlepší technologie, jaké se právě ve sportovním světě pohybují. Je tu 3. epizoda Projektu Havaj.

Vlny se lámou o kameny s takovou silou, že kapky Tichého oceánu dopadají až na stánky ironmanské vesnice, která funguje jako expo a vyrostla přímo na pobřeží. Nad střechy stánků si vítr pohrává s palmami a kolem nich procházejí stovky triatlonistů.

Desítky značek tu prezentují produkty, které by triatlonistům i běžcům měli pomoci k lepším výkonům. Někteří zkoušejí regenerační kalhoty, jiní objevují nové druhy výživy a někteří vedou svá neskutečná kola na servis. Jejich stroje vypadají jako z jiné planety. Vizionářský design, kosmické technologie a výrazné barvy – jsou tu vidět kola ozdobená egyptskými hieroglyfy, se svítivě zelenou metalízou či s logem havajského Ironmana.

Triatlonové speciály jsou ale jen vrcholem pyramidy. Stejným způsobem tu vědecké technologie promlouvají do běžeckého vybavení. Dokonalou ukázkou toho jsou dvě značky, jejichž zakladatelé byli ještě nedávno profesionálními účastníky triatlonových závodů. Po ukončení svých sportovních kariér ale začali hledat cestu, jak usnadnit svým následovníkům drsné fyzické výkony.

Jeden se jmenuje Olivier Bernhard a je spoluzakladatelem běžecké značky On.

Druhým je Australan Jamie Hunt, který je zakladatelem značky 2XU.

Oba dokázali během několika let vybudovat celosvětové značky a oba mají zápal pro jednu věc: vývoj dokonalých a efektivních technologií. A obě jejich značky jsou v Koně vidět na každém kroku – jejich DNA je totiž spojená s triatlonem. Také proto jsme je přizvali ke spolupráci na tomto projektu.

Běhání po obláčcích

Blížil se k cíli a věděl, že o vítězství ho nic nepřipraví. Už jen pár metrů ho dělilo od titulu mistra. Nejbližší soupeři ztráceli několik minut. Těsně před cílovou branou odhodil Frederik Van Lierde belgickou vlajku a místo ní zvedl nad hlavu cílovou pásku s nápisem IRONMAN.

Psal se rok 2013. Fenomenální belgický triatlonista si právě připsal vítězství na Havaji. A před zraky celého vytrvaleckého světa stvrdil revoluci, která odstartovala o tři roky dřív ve švýcarském Curychu. Tehdy se totiž zrodila nová značka On, která Lierdemu na Havaji pomohla k triumfu.

„Běžecká obuv se během posledních několika let zásadně změnila, ale tohle je něco úplně jiného,“ psal ve stejném roce slavný americký časopis Forbes. O „revolučních běžeckých botách“ informoval i prestižní list Wall Street Journal o pár měsíců dřív.

V roce 2010 to byl přitom ještě pouhý sen – změnit běžecký svět. V hlavě ho měla trojice mužů: trojnásobný mistr světa v duatlonu a několikanásobný vítěz ironmanských závodů Olivier Bernhard, ke kterému se připojili jeho přátelé David Allemann a Caspar Coppetti.

Společnými silami začali vyvíjet běžecké boty, které budou tlumené a zároveň rychlé. Pohodlné, a přitom tak dynamické, že v nich bude možné vyhrávat závody. Za pomoci supermoderních švýcarských technologií vytvořili desítky prototypů. Když se blížili ke svému cíli, založili v lednu roku 2010 v Curychu značku On. A jen o měsíc později získali na významném sportovním veletrhu ISPO v Mnichově cenu BrandNew Award, jedno z nejvýznamnějších ocenění za inovace ve sportovním světě. Běžci, kteří měli možnost boty otestovat, byli z jejich vlastností nadšení a mluvili o běhu „po obláčcích“.

Ale v čem spočívala ta revoluční změna? Bernhard, Allemann a Coppetti představili systém tlumení, který není tvořen jednolitou vrstvou materiálu jako u jiných značek, ale skládá se z dutých elementů. Ty svým tvarem připomínají obláčky a fungují tak, že při došlapu utlumí dopadové síly tím, že se stlačí. Při návratu do původního tvaru pak pomáhají běžci s dynamickým odrazem.

Úplně tak změnily zažité standardy. V minulosti totiž bylo vždy nutné vybírat mezi tlumenými a dynamickými botami. Mezi pohodlnými a rychlými. Nyní už kompromisy nejsou potřeba, protože On díky systému CloudTec poskytuje oboje. Výhody jsou zřejmé:

  • Při došlapu efektivně tlumí dopadové síly. Šetří tím klouby a poskytuje obrovský komfort.
  • Při odrazu jsou elementy stlačené, takže odraz je stejně dynamický jako v barefoot obuvi. A nejen to: když se elementy vracejí do svého původního tvaru, dokonce s odrazem pomáhají.
  • Tento systém tlumí, jen když to běžec opravdu potřebuje.
  • Tlumí v horizontálním i vertikálním směru. Běh totiž není skákání nahoru a dolů. Je to pohyb vpřed.
  • V mezipodešvi je integrována flexibilní deska Speedboard, která ještě víc podporuje efektivní běžecký krok s nižším pákovým efektem.

Stačí se tady v Koně projít po ulici a uvidíte, co On pro triatlonisty znamená. Ať kolem vás projde jakákoliv skupinka, vždy má alespoň jeden její člen na nohou boty švýcarské značky. Už loni v nich běžel každý desátý účastník Ironmana a letos se zdá, že toto číslo bude ještě výrazně vyšší!

A své zástupce možná bude mít On také na stupních vítězů, mezi jeho hvězdnými ambasadory je totiž i Belgičan Bert Aernouts, který tu byl loni druhý. Dosáhne letos na titul mistra světa?

Kosmické technologie z Austrálie

Pamatujete ještě, když se v plaveckém světě objevily tzv. „žraločí“ plavky, se kterými závodníci lámali jeden světový rekord za druhým. O podobnou revoluci se se svými tkaninami snaží australská značka 2XU také v běžeckém světě.

Ve spolupráci s hvězdnými sportovci, mezi které patří třeba Jihoafričan Terenzo Bozzone nebo Dánka Maja Stage Nielsenová, představuje technologie, které klidně můžeme za kosmické. Na jejich vývoji se totiž podílí Univerzita RMIT a Australský sportovní institut. To všechno s cílem vytvořit nejpokročilejší tkaniny.

V 2XU se totiž celá řada věcí odehrává ve vědecké rovině, proto jsou jejich tvrzení opřena o přesné grafy z laboratoří. Pro zajímavost si vezměme technologii MCS, která je tady na Havaji vidět nejen na triatlonových kombinézách, ale také na běžecký kraťasech. Co tedy o ní víme: že se jedná o elastický materiál, který lemuje kompresní textilii a poskytuje tak další, ovšem přesně cílenou kompresi.

A teď co říkají vědecká měření:

  • má 2x pevnější tkaninu, díky které dochází k menšímu množství svalových poškození,
  • zajišťuje o 9 % delší vytrvalost,
  • o 33 % zrychluje regeneraci.

Když se sport potkává s vědou, dějí se úžasné věci. A tady na Havaji je to na triatlonovém vybavení vidět na první pohled. I to dělá z Ironmana závod, jakým dnes je.

Když vás totiž čeká 3,8 kilometru plavání, 180 kilometrů na kole a 42 kilometrů výhni v rozpálených lávových polích, jste rádi za každou povolenou pomoc, která vám pomůže dostat se do cíle v co nejlepším čase. Také díky tomu se ironmanské časy na Havaji stále zrychlují a už klesly pod neskutečných 8 hodin! Mají na tom zásluhu i značky, které pro ně vyvíjejí ty nejlepší technologie a které jsou tu vidět.

PROJEKT HAVAJ

První díl najdete zde.
Druhý díl čtěte zde.