Čelovka se v zimních měsících stává pro běžce stejně nepostradatelnou součástí výbavy jako například boty nebo dlouhé elasťáky. Rozhodli jsme se proto otestovat čelovku, která je vyrobena na míru přímo běžcům – Fenix HL15.
Protože použití návodu odporuje mužské ješitnosti, nezabýval jsem jím, nasadil čelovku a rovnou vyběhnul. Bydlím v malé obci na okraji Prahy, takže mohu v zimě většinu trasy absolvovat po cestách s umělým osvětlením, nedokážu se ale vyhnout několika neosvětleným přeběhům.
Hned na prvním přeběhu jsem proto čelovku zapnul – jedním ze dvou tlačítek, které jsou na její horní straně. Jedno slouží k zapínání/vypínání hlavní diody a přepínání mezi světelnými módy. Tím druhým pak ovládáte červenou diodu, která funguje jako varovné světlo.
Překvapivý výkon
Český distributor mne dopředu upozorňoval, ať nepočítám s žádným trháním světelných rekordů. Že tato čelovka je určena především pro běžce, čemuž je uzpůsoben také její výkon. Proto jsem byl po jejím rozsvícení trochu v šoku – to je síla! 200 lumenů v turbo módu je daleko víc, než kolik běžec potřebuje. Na zemi vidíte každý detail i poměrně daleko před sebou (dosvit činí 50 metrů) a kužel světla je krásně široký, takže se vaše pozornost nemusí omezovat na úzkou pěšinku.
Jen je potřeba počítat s tím, že v této intenzitě vydrží baterie (dvě mikrotužkové AAA) přibližně 90 minut, na opravdu dlouhý trénink je tedy vhodnější volit nižší světelné módy. I ty jsou však pro běh maximálně dostatečné – při 70 lumenech činí dosvit 29 m a baterie vydrží 4 hodiny, při 30 lumenech pak 18 m/12 h, při 4 lumenech, které už se na běh příliš nehodí, je to 8 m/58 h.
O tyto parametry se stará špičková výkonná bílá LED Cree XP-G2 R5. Kromě ní jsou v čelovce ještě dvě menší červené diody, které jsem nejvíce docenil při běhu po osvětlených silnicích, kde sice čelovku nepotřebujete, abyste viděli, je ale nutné být vidět. Červené diody proto fungují ve dvou módech – neustálé svícení a blikání.
Tělo čelovky je možné velmi výrazně vyklopit vpřed, úhel svícení tedy dosahuje báječných 100 °. Dost na to, abyste si mohli svítit na špičky bot i daleko před sebe.
Běžcovu bezpečnost také výrazně zvyšují výrazné reflexní prvky po celém obvodu stahovacího popruhu. Velmi chytré! Vychytaný je ale celý popruh – na jeho vnitřní části je nanesen tenký gumový proužek, díky kterému čelovka daleko lépe drží na svém místě a nemá ani minimální tendenci sklouzávat. Plastové klipsny, kterými se upravuje délka popruhu, jsou velmi ploché, tudíž nikde netlačí. A když k tomu připočítáte fakt, že čelovka váží pouhých 60 gramů (bez baterií), vyjde vám, že Fenix HL15 je pro běžce skutečně velmi komfortní.
Do lesa i v noci
Jaké jsou tedy dojmy z jejího testování? Vynikající! Z parametrů HL15 jsem byl tak nadšený, že se teď věnuji svým oblíbeným trailům i v noci. Dřív mě přes zimu drželo v městských ulicích osvětlení. Ale teď? Díky téhle čelovce se nebojím za tmy pustit ani na lesní cesty plné kořenů nebo na kamenité stezky. Funguje jako bludička, která vás svede z osvětlené cesty a zatáhne do hlubokého lesa. Je lehká, komfortní, drží na hlavě, nikde neřeže ani netlačí, takže o ní ani nevíte.
Jedinou drobnou výtku mám k ovládání. Vzhledem k tomu, že čelovku používají běžci především v zimě, musejí ji ovládat v rukavicích. V nich mi ale zpočátku dělalo problém nahmátnout správné tlačítko. Postupem času jsem si sice na ovládání zvykl, i tak by ale bylo fajn, kdyby tlačítka měla výraznější dezén a nepřiléhala přímo k sobě. To je ale pouze drobná výtka, která by nikoho neměla od této čelovky odradit. Za 859 korun totiž dostanete z obchodu Kronium skutečně vynikající běžecký produkt.