Jste tělem i duší sportovkyně, ale přitom dáma? Čekáte od sportovních hodinek skvělou funkčnost, snadné ovládání, ale i ženský vzhled? Zkuste Garmin Venu2S. Otestovala jsem je za vás. Text: Soňa Hrabec Kotulková, Running2.cz
Sportovních hodinek na běhání jsem už vyzkoušela spoustu, nejvíce od značky Garmin, se kterou pravidelně trénuji. Jsem však trochu specifická – záleží mi jednak na vzhledu, protože je nosím na ruce stále (i k šatům) a navíc téměř vůbec už netahám peněženku, protože jsem si zvykla, že platím hodinkami. Také v nich chci mít hudbu – ta se hodí zejména na silničních závodech, když potřebuji chytit to správné tempo, nabudit a překrýt funění a hekání jiných (zejména mužských) závodníků. Moc neumím hodinky ovládat pomocí tlačítek, vyhovuje mi dotykový systém a také při trialových závodech musím dobře a hned vidět na displej.
No není toho věru málo. Nové Venu2S mne zaujaly svým luxusním designem a také velmi výrazným prosvětleným displejem, který je dost velký, a to i přesto, že jde o zmenšený model s označením „S“. I tak si velikostí téměř zadají s mými vívoactive3 Music, které jsou jen o jednu desetinu palce větší, ale díky kvalitě displeje jsem si toho ani nevšimla. Mám velmi úzkou ruku, zejména zápěstí a na těchto hodinkách se mi líbí, že myslí i na takové sportovkyně. Jsou opravdu krásné a vzbuzovaly zájem i ostatních, kteří se mě ptali, co je to za novinku. Přiznám se, že jako dáma mám tzv. „wow efekt“ svého okolí ráda.
Hodinky i přes své výrazné podsvícení šetří displej tím, že v době, kdy se na ně nedíváte, jsou v úsporném režimu, ale stačí jen rukou pohnout nebo na ně ťuknout a vše se zase rozsvítí a najednou se rozzáří. Kombinace zářícího displeje a bílo růžovo zlaté barvy lunety doslova okouzluje okolí.
Hodinky mají, jak je u Garminu v poslední době zvykem, kromě dotykového displeje i dvě tlačítka, která výrazně usnadňují ovládání. Jsou však zpracovány tak, aby na rozdíl od zcela tlačítkových modelů nebyly výrazné a splynuly s designem hodinek. Při pohledu zespodu uvidíte zcela nový snímač tepu a okysličení krve. Ten by měl poskytovat opět přesnější informace při celodenním sledování, ale také při sportovní aktivitě. Spodní část doplňuje klasický konektor napájení, který je s námi už řadu let, a není tedy problém nabíjet všechny hodinky Garmin v domácnosti jedním kabelem. Pracuje se s nimi velmi snadno a intuitivně, a to i tehdy, když jinak míváte, stejně jako já, s ovládáním tlačítek u hodinek problém.
Venu2S doslova vyzývají k celodennímu používání. Pokud jdete na společenskou akci, je efektní si na hodinkách zapnout trvalé podsvícení a zobrazit nějaký elegantní klasický ciferník. Snadno také můžete vyměnit plastový řemínek za kožený díky systému Quick Release a nikdo nepozná, že jde o sportovní hodinky.
Proč mít sportovní hodinky na ruce pořád? Hlavně díky sledování celodenní aktivity. Hodinky totiž dokážou z tepu zjistit kvalitu spánku, jak probíhá regenerace. To vše pomáhá lépe pochopit vlastní tělo a zvládat nejen tréninky ale i pracovní povinnosti.
Pro tréninkové aktivity pak nabízí Venu2S pěknou plejádu sportů od běhu přes cyklistiku, plavání golf, HIIT, jógu až po dechová cvičení nebo třeba zimní sporty. Jenže to není vše, hodinky mohou pomoct i v samotném tréninku na jasném displeji zobrazí animaci, jak správně provést to či ono cvičení. Už tedy nepotřebuješ hledat tréninky na youtube, ale stačí si svůj trénink vybrat ve Venu2S. Na hodinkách se nezobrazí jen samotný cvik, ale zvýrazní se i svalové skupiny, které ten či onen trénink posiluje.
Ovládání
Dotekové ovládání hodinek používám už několik let a jsem s ním sžitá. Užívám si rychlých gest, hlavně to, že nemusím přemýšlet, jak pomocí tlačítek zvolím tu či onu položku, tady prostě kliknu a je to. Zkoušela jsem i jiné sporttestery a tlačítka mi zkrátka nesedí. Má to však i své nevýhody. Když jsem při závodě za deště ukládala aktivitu, káplo mi přesně na tlačítko zrušit a bylo hotovo. Na to je potřeba si dávat pozor u každých dotykových hodinek nebo telefonu.
Výdrž
Obvykle sice běhám v jednom kuse hodinku až dvě – a s tím hodinky nemají problém. Jenže běhám také ultra a tam už je výdrž hodinek opravdu kritická. Venu2S mají na svou velikost překvapivě dobrou výdrž 19 hodin. Za to se dá zvládnout i s rezervou 100 kiláků v horách. Pokud si k tomu pustím hudbu, rázem jsem jen na sedmi hodinách. Pokud nechám navíc trvale zapnutý displej, výdrž opět klesne. Pokud je používám jen na běžné nošení, dostanu se s výdrží na 10 dní. Všechno jsou to velmi pěkné hodnoty, které nastavují laťku konkurenci velmi vysoko.